Shrnutí sezóny 2015

6. prosinec 2015 | 16.55 |
› 

stefanTak se konečně dostávám i k samotnému shrnutí sezóny v MotoGP. A musím říct, že bude o čem povídat a že ten článek asi bude trochu delší. I když to na druhou stranu není u mě nic výjimečného, že. Byla to taková zvláštní sezóna. Napínavá ale byla, to zase jo. Závěr sezóny byl až moc vyhrocený a v té době spousta fanoušků i novinářů tvrdila, že to byla jedna ze sezón, na kterou se jen tak nezapomene. Teď se mi zdá, že už ty emoce přece jenom opadly. Já jsem ráda, že píšu článek až s odstupem, že budu aspoň trochu objektivní. Protože kdybych to psala hned po posledním závodě sezóny, tak by to asi nedopadlo dobře. To by byl dost velký chaos a asi bych skákala od jednoho tématu ke druhému. Teď už mám tak nějak jasno, o čem chci psát.

Takže začnu hned tím soubojem o titul, protože k tomu se zas až tak moc vyjadřovat nebudu a protože pak bude následovat odstavec o Stefanovi a to bude sakra dlouhý. Na začátku sezóny se Jorge Lorenzovi moc nedařilo a já se bála, že si to o titul rozdají Rossi a Márquez. Té myšlenky, že si budu muset vybrat, komu z nich to přát víc, jsem se děsila. Jak asi víte, tak já nemusím ani jednoho z nich, takže začátek sezóny pro mě byl takový divný. No ale pak přišlo Španělsko a Jorge se rozjel. Začal vyhrávat závody. A rázem se z něj stal favorit na titul. Márquez pak moc nestíhal, hodně padal a tak se zdálo, že o titul si to rozdá dvojka od Yamahy. A taky že jo. Závěr sezóny byl fakt vyhrocený, asi to nemá cenu psát, fanoušci jistě vědí a každý na to má svůj vlastní názor. Já jsem tedy fandila Jorgemu, takže v případných komentářích na Rossiho nebo Márqueze můžu být dost zaujatá. Takže to asi nechám být. Už to odvál čas. Takže jenom řeknu, že jsem moc ráda, jak to nakonec dopadlo, že Jorge ten titul vážně má. Dne 28. února 2015 jsem k Jorgemu do článku Top 10 mých oblíbených jezdců MotoGP napsala toto: "Já jen doufám, že toho Márqueze konečně někdo zase začne porážet. Už myslím, že je na čase, aby se mistrem světa stal zase Jorge." No a vidíte, na čase vážně bylo :-D Jinak, musím se přiznat, že to sice bylo moje velké přání, ale že před sezónou jsem tomu teda moc nadějí nedávala. Tipovala jsem, že Márquez zase bude neporazitelný.

Škoda, že se do souboje o titul nedokázal zapojit Dani Pedrosa. Na začátku sezóny měl potíže se zraněním a několik závodů musel vynechat. Závěrečných 5 závodů sezóny jel ale výborně a mě by se líbilo, kdyby s takovou formou začal i tu sezónu příští. Rozhodně by to bylo velmi zajímavé oživení.

No a teď už ke Stefanovi. Ten začal sezónu v týmu Forward. Vždycky to vypadalo, že bude nejlepším jezdecm kategorie Open, ale pak se něco stalo (spadl, nebo technická závada, nebo se prostě najednou propadl pořadím) a tím nejlepším v Open nebyl. Vážně jsem z toho byla občas hodně zklamaná. Pak v Katalánsku zazářil 8. místem. To jsem měla vážně obrovskou radost. V Assenu spadl. Nejprve to nevypadalo nijak závažně.

Pak ale přišla zpráva, že se Stefan opravdu zranil. Měl zlomené zápěstí. No a na následující závod v Německu mohl zapomenout. Mě to hrozně mrzelo, že zrovna svůj domácí závod musí vynechat. A pak přišla další šokující zpráva. Šéf týmu Forward byl zatčen za nějaké daňovaé podvody. Bylo to v době letní přestávky a já vážně nevěděla, co bude. Už jsem viděla ty nejčernější scénáře, že je to konec Stefana v MotoGP. Jenže. U Aprilie skončil Marco Melandri. A Stefan získal jeho místo. Moje pocity byly hodně smíšené. Věděla jsem, že Aprilia není v nejlepší formě, ale na druhou stranu jsem byla vážně ráda, že Stefan někde bude závodit. Navíc se blížilo Brno a já se bála, že tu nebude. Byl. No na Aprilii to opravdu nebylo nejlepší. Pár bodů sice získat dokázal, ale nic extra to nebylo. On tak nějak pokračoval ve svých výkonech z Forwardu. Prostě závod rozjel skvěle, po startu byl třeba i 8., pak se dlouho držel na bodech a ke konci závodu byl najednou třeba 17. nebo 18. A já nechápu proč. Nedokázal na konci udržet tempo? Měl opotřebované pneumatiky? Tak ale, jak to, že ostatním to šlo a on vždy v závěru ztrácel? To mi vážně hodně leží v hlavě. 

Mimochodem, odbočka. Už 3 roky se snažím získat se Stefanem fotku a mít jeho autogram. A pořád nic. Takže jelikož příští rok nebudu mít v poli ani Niklase, ani Miku, tak mým hlavním cílem bude v Brně Stefan. A běda, jak mi zase uteče. 

Se Stefanem jezdil u týmu Forward Loris Baz. Nováček v MotoGP. A nevedl si špatně. Dokonce Stefana porážel a několikrát byl i tím nejlepším jezdcem kategorie Open. V tom divokém deštivém závodě v San Marinu byl dokonce 4.! Já jsem mu strašně moc držela palce, aby z toho bylo pódium. Škoda, nebylo, ale i tak to byl výborný výkon! Už z jeho dob Superbiků ale vím, že on prostě se umí v takovýchhle divokých podmínkách zorientovat a na mokré trati jezdí výborně. Takže mě to vlastně ani moc překvapovat nemělo. I tak jsem ale překvapená byla, protože na motorce Forward? Neskutečné.

Když odešel Stefan, tak jeho místo u Forwardu získal můj další oblíbenec Toni Elías. Tým Forward teda nakonec tak nějak sezónu přežil. Ale za rok už je neuvidíme. Toni měl jezdit Superbiky, ale jeho tým zkrachoval a on se najednou ocitl bez místa. To mě hrozně moc mrzelo. Věděla jsem, že u Forwardu ho žádná závratná kairéra nečeká, ale aspoň něco.

Příjemným překvapením pro mě byl Andrea Iannone. I jsem si ho dokonce docela oblíbila. Svého týmového kolegu Doviziosa téměř pravidelně porážel. Nevím, co to s Doviziosem letos bylo. Jeho výkony byly takové nemastné, neslané, vůbec ničím mě letos nezaujal. Přitom ta Ducati nejela špatně, Iannone je důkazem. A přitom, jak teď na to koukám, tak Dovi byl na začátku sezóny třikrát za sebou na stupních vítězů. Ty jo, to už si ani nepamatuju.

Musím vyzdvihnout i Danila Petrucciho, kterého sice nemám ráda, ale to, že letos jel dobře, to se mu upřít nedá.

Musím zmínit i Bradley Smithe, který dokončil všechny závody letošní sezóny (stejně jako Rossi) a ve všech bodoval. 

Hodně jsem byla zvědavá na Jacka Millera, který přestoupil z Moto3. K tomu, že přeskočil jednu kategorii, se toho taky hodně řeklo a napsalo. Na motocyklu kategorie Open to samozřejmě nemohlo být světový, ale myslím, že Jack výrazně nezklamal. Akorát byl občas až moc horlivý. Tu jeho srážku s týmovým kolegou Calem Crutchlowem si budu pamatovat ještě dlouho. To byl pro mě jeden z momentů sezóny :-D 

Návrat Suzuki mě potěšil, o tom už jsem toho taky napsala dost a dost. A kluci se rozhodně předvedli v dobrém světle. Aleix Espargaró měl velmi dobré kvalifikace, v závodech už to tak výborné nebylo, ale to se muselo očekávat. Maverick Viňales je pro mě překvapením sezóny a to v mnoha směrech. Byl nejlepším nováčkem, na Suzuki mu to vážně šlo, pravidelně bojoval o TOP 10. A hlavně, mám v něm nového oblíbeného jezdce. Kdo by to byl ještě na začátku roku čekal? Ani já sama ne.

A nového oblíbence jsem si letos našla ještě jednoho. A to Yonnyho Hernándeze.

Alex de Angelis měl při tréninku na GP Japonska velmi vážný pád. Já ten pád nikdy neviděla a vidět nechci. Motorka rozbitá, svodidla rozbitý, Alex nehnutě ležel na trati. V té chvíli jsem se vážně bála nejhoršího. Co jsem tak slyšela a četla, tak měl asi highsider a vletěl přímo na ty svodidla. Takže buďme rádi za to, jak to dopadlo. Nějakou dobu byl v komatu, bylo tam poranění plic, páteře, žeber. Dopadlo to dobře. Alex už se dokonce nechal slyšet, že se připravuje na příští sezónu a že určitě bude závodit dál. To jsem moc ráda.

Ještě bych chtěla zmínit našeho Karla Abrahama. Tolik problémů letos! Až mi ho vážně bylo líto. Problémy s motorkou, pak zranění a prostě celá ta sezóna byla špatná. Ona ta nula na jeho kontě taky hovoří za vše. Já bych teď tedy Karlovi chtěla popřát, ať se dá do pořádku, pořádně se připraví na příští sezónu, na tu letošní nepovedenou, ať zapomene, ať se to pokusí hodit za hlavu a příští rok vstoupí úspěšně do Superbiků. 

Co říct závěrem? Asi tolik, že sezóna to letos opravdu byla zajímavá. Já jsem občas kritizovala závody nejvyšší kubatury MotoGP, že jsou moc nudné. Letos ale většina z nich opravdu nějaký ten náboj měla. Vždy bylo něco, co mě prostě zaujalo, co jsem sledovala a tím jsm si udržovala koncentraci. Závěr sezóny byl pak strhující, svým způsobem k tomu přispěla i různá vyjádření samotných jezdců i médiií. Z mého pohledu to dopadlo dobře, protože titul nakonec bral ten, kterému jsem to přála nejvíc. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Shrnutí sezóny 2015 katka 06. 12. 2015 - 17:37
RE(2x): Shrnutí sezóny 2015 niki 07. 12. 2015 - 15:05
RE(3x): Shrnutí sezóny 2015 katka 09. 12. 2015 - 15:31
RE(4x): Shrnutí sezóny 2015 niki 10. 12. 2015 - 22:16