Pátek třináctého

13. srpen 2010 | 14.26 |

Dnes je pátek třináctého. Jak to prožíváte?? Bojíte se vycházet ven, aby se vám něco nestalo, máte šťastný den nebo to úplně ignorujete??

Já osobně s tímto dnem nic špatnýho spojenýho nemám. Nic zvláštního se mi nikdy nestalo, takže pro mě je to celkem pozitivní den.

Ale odkud se vlastně vzala ta pověra o nešťastném pátku třináctého? Na Velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus a při poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí a ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil.

Zcela reálný základ má tato pověra v pátku 13. října 1307. Právě tento den začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů a následný zánik řádu. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den.

Chrobná obava z tohoto dne se nazývá paraskavedekatriafobie a jedná se o speciální formu fóbie z čísla třináct (triskaidekafobie). V latinskoamerických zemích je spíše rozšířena ta samá pověra o úterý třináctého.

pozn. Řád templářů byl jedním z největších a nejmocnějších křesťanských rytířských řádů středověku.
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Pátek třináctého marit 13. 08. 2010 - 15:04
RE: Pátek třináctého sargo®pise.cz 13. 08. 2010 - 20:52