TOP 10 mých oblíbených skokanů na lyžích

22. listopad 2015 | 11.34 |

Mám pro vás menší (nebo možná větší) překvapení! Je tady můj žebříček top 10 nejoblíbenějších skokanů na lyžích. Světový pohár začíná dneska individuálním závodem (teda on už začal včera, když se skákal týmový závod) a mě tak napadlo, že přeci jen nějaký článek o mých oblíbených skokanech udělám. Co si budeme povídat, skokanů je tolik, že vymyslet top 10 se může zdát jako nadlidský úkol. Já jelikož fandím skoro celé reprezentaci Finska, Norska, Slovinska, Polska, pár Němcům, pár Rakušanům, Francouzům, Čechům taky, tak jsem si chvilku říkala, že jsem se asi zbláznila, že co si to zase vymýšlím. Protože upřímně, Finové u mě prostě vedou, takže bych tady klidně mohla vypsat 10 finských skokanů a bylo by to hotovo. No, finských skokanů bych v momentální situaci asi ani 10 nebyla schopná dát dohromady. A navíc, zkusila jsem si tedy sáhnout do svědomí a nakonec jsem těch 10 měla vypsaných za chvilku. Žádné řazení od 10. místa po 1. ale nečekejte, to už by na mě bylo moc. Takže řazeno abecedně podle příjmení.

Lauri Asikainen, Finsko

lauri_asikainen

No a hned začínáme Finem. Lauri je prostě zlatíčko. Já mu fandila už v době, kdy závodil v severské kombinaci. Jenže on chudák vždycky v běhu tak odpadl, že jsem se vlastně ani nedivila, když přestoupil mezi skokany specialisty. Ve sdruženářích byl vždycky ten lepší skokan, vždy patřil mezi top, tak jsem tak nějak očekávala, že i mezi skokany se uchytí. Uchytil, ale přeci jen, tam je ta konkurence úplně jiná a asi jsem prostě čekala až moc. Pár hezkých výsledků tam bylo, to zas nemůžu říct, že ne. No vypadá to, že Lauri bude letos finskou skokanskou jedničkou a tahounem týmu. Opravdu bych mu přála, aby se dařilo, protože Fini jsou už pár let v tak strašné krizi, že to prostě nějaké hezké výsledky chce. Mimochodem, strašně moc se mi líbí jméno Lauri (i jeho česká forma Vavřinec), ale to už je značně mimo téma :-D

Manuel Fettner, Rakousko

manuel_fettner

Do mé topky se vešel i jeden Rakušan. Pokud nějakému skokanovi fandím hlavně kvůli vzhledu, tak je to Manuel. To tady přiznávám. V jeho případě u mě prostě platí, že jsem ta hysterická fanynka. A to už dávno nejsem puberťačka. Ale prostě nemůžu si pomoct. Je to prostě hrozně pěknej a sexy chlap. Tak ale abych se tady jen nerozplývala nad tím, jak je úžasný, tak musím říct, že co se skákání týče, tak tam to je u něj jako na houpačce. Jednou překvapí a bojuje o TOP 10, pak zas třeba vůbec nepostoupí z kvalifikace. Chtělo by to stálé výsledky, protože konkurence v rakouském týmu je velká a vždycky někdo musí z kola ven. Jsem vážně ráda, že na první závod SP byl nominován a doufám, že jestli se zadaří, tak bude nominován i na další závody. Nikdy nezapomenu na to, jak při dopadu zvládl telemark na jedné lyži (když druhá mu vypla), a tím získali Rakušani zlato na MS. Za to ho prostě budu vždycky zbožňovat! A ano, v tom závodě jsem fandila právě Rakušanům a právě hlavně proto, že Manuel byl součástí týmu, což se moc často nestává. A ještě něco, kdysi jsem psala fan fiction na téma skoky na lyžích a dlouho jsem přemýšlela, jakého tam dám hlavního hrdinu. Chtěla jsem, aby se to odehrávalo v Rakousku a najednou mi z toho prostě vyšel Manuel. Takže možná i díky té mé FF si ho tak trochu idealizuju, protože tam byl totální dívčí ideál. Škoda, že jsem to nedopsala, ačkoliv vymyšlené jsem to měla teda dost. A pořád si to pamatuju. No, možná bych se k tomu mohla vrátit.

Kenneth Gangnes, Norsko

kenneth_gangnes

Zajímavé je, že já mám Nory hodně ráda, ale v topce je nakonec jenom jeden z nich. Bude to asi tím, že ta generace, na které jsem já vyrostla, už pomalu končí kariéru a já mezi těmi mladými zatím pořád hledám nějakého svého top. Pár jsem jich tam teda našla a zmíním to na konci článku. Teď ale ke Kennethovi. Toho jsem dřív moc nesledovala, pak se ve mě cosi hnulo a já mu začala pomalu, ale jistě fandit, až se z něj stal můj nejoblíbenější Nor. On měl před časem vážné problémy s koleny a už jsem se fakt bála, že je to pro něj konec a bylo mi to líto. A ejhle! Vyhrabal se z toho a loni mu to šlo. Tak bych si hrozně moc přála, aby mu to takhle šlo i letos (a třeba i líp). Před časem jsem byla hrozně zabraná do fan fictions a nejen, že jsem vymýšlela jednu s Manuelem, ještě dávno před tím jsem měla vymyšlenou jednu, kde měli hlavní roli norští skokané. Já jsem je totiž dřív měla hrozně ráda, protože je trénoval Fin Mika Kojonkoski. Pro mě prostě nejlepší trenér. A já tenkrát v té FF právě vymýšlela, že Mika má dospělou dceru (kterou reálně nemá) a ona se kamarádí s norskými skokany, protože její táta je trénuje. No a jako v každé správné holčičí FF prostě musela být nějaká ta velká láska. A já vůbec nevěděla, koho jí dát. Chvilku to vypadalo, že jejím osudovým mužem bude Anders Jacobsen, ale pak, jak jsem to vymýšlela dál a dál, tak se mi tam najednou objevil Kenneth a už to bylo :-D Taky jsem to ale nedopsala a možná by nebylo špatné, kdybych to zase nějak oživila.

Robert Kranjec, Slovinsko

robert_kranjec

Slovince jsem měla vždycky ráda. A Roberta obzvlášť. To je jeden z té starší generace, který ještě skáče a já doufám, že skákat ještě bude. Je to jeden z prvních skokanů, které jsem si oblíbila, když jsem začala koukat na skoky. Nevím moc, co bych k němu napsala. Prostě Robert pro mě znamená skoky a skoky pro mě znamenají Robert Krajnec. Před letošní sezónou si při tréninku vážně zranil rameno, snad tam byly i nějaké potrhané vazy. Ale na první závod v SP přijel, tak já doufám, že nepodcenil léčbu, že už je v pohodě. A doufám, že se dostane do dobré formy, protože loni mu to moc nešlo. On je to teda spíš letec na lyžích, ale loni mu nešly ani ty lety a to už prostě bylo špatný. Tak moc moc držím palce, aby se mu letos dařilo.

Ronan Lamy Chappuis, Francie

ronan_lamy_chappuis

Francouzi také patří mezi národ, který mi je ve sportu většinou sympatický. No a Ronanovi jsem začala fandit hlavně kvůli jeho bratranci. Jeho bratrancem je totiž sdruženář Jason Lamy Chappuis, což je můj obrovský idol. A když říkám obrovský, tak fakt myslím obrovský. Na konci loňské sezóny Jason ukončil kariéru, to jsem fakt obrečela. Co já budu při těch závodech v severské kombinaci bez něj dělat? Úplně to teď pro mě ztrácí smysl, doufám, že si tam najdu jiného oblíbence. Ale prostě Jason je Jason a v mých očích ho nikdo nikdy nepřekoná. Tak ale zpátky k Ronanovi, ať ho chudáka neopomíjím. I když k němu jinak nemám co říct no. Francouzi moc dobří ve skocích nejsou, to si musíme přiznat. I když já si myslím, že Ronan talent má a pořád čekám, kdy se projeví. Tak že by letos? Abych mu ale nekřivdila, tak loni se párkrát blýskl hezkými výsledky.

Ville Larinto, Finsko

ville_larinto

Tak a je to tady. Můj finský idol a pravděpodobně skokan, který by byl na 1. místě, kdybych ten žebříček rozdělila na umístění. O krizi finského skoku jsem se zmiňovala už u Lauriho, tak to pitvat dál radši nebudu. Ville měl taky krizi, zdravotní problémy a dokonce kolovala světem skoků zpráva, že Ville končí s kariérou. To jsem těžce nesla. Ale jelikož jsme žádné oficiální vyjádření od Finů nečetla, tak jsem věřila. V létě skákal, tak mi to dávalo jistou naději, že si to Ville rozmyslel, že se uzdravil a tak. No a byl nominován na první závod sezóny SP! Takže u mě radost obrovská. Fini se prostě musí zvednout. Oni mají velký finanční problémy a když budou výsledky, budou i nějaký finance navíc. To je mi jasné. Tak moc držím palce. Jo a ještě něco. Aby toho nebylo málo, tak i s Villem jsem kdysi vymýšlela fan fiction :-D To byla vlastně asi jedna z mých úplně prvních FF. Ale bohužel, ani tuhle jsem nedopsala a u téhle toho mám asi nejmíň a nevím, k tomuhle už se asi nevrátím, to bylo takové málo vymyšlené.

Jarkko Määttä, Finsko

jarkko_määttä

Nejroztomilejší skokan na světě :-D No fakt. Koukněte na ten jeho roztomilý kukuč! Jarkko byl před časem považován za obrovský talent (doufám, že je tím talentem považován stále) a mluvilo se o něm jako o tom, který zachrání Finy a vytáhne je z krize. No, některé dobré výsledky byly, ale myslím, že se od něj čekalo více. Já mu přesto věřím i nadále. Mrzí mě, že Jarkko ani neodjel na první závod SP do Německa. Ale pak se skáče ve Finsku, tak tam se snad objeví.

Peter Prevc, Slovinsko

peter_prevc

Můj nový idol ve skocích na lyžích. No, idol je asi hodně silné slovo, idoly mám jiné. Ale Peter začíná být mým čím dál tím větším oblíbencem z těch, co bojují o vítězství. Protože upřímně, zatím tady byli v tomto žebříčku kluci, kteří na to prostě moc nemají. Ale to je u mě normální, že spíš fandím těm ve středu pole a na chvostu. Tak to mám ve všech sportech a nevím proč. Z těch, co bojují na čele, mám vždycky oblíbenců jenom pár. Peter je ale výborný, neuvěřitelně talentovaný. Loni jsem mu už fandila hodně, přála jsem mu Křišťálový glóbus. Bojovalo se až do posledního závodu sezóny v Planici, já si ještě dnes pamatuju, jaký to pro mě bylo neskutečný drama a jak jsem z toho byla vynervovaná. Peter ten souboj prohrál. Horší to bylo o to, že on i Freund měli úplně stejný počet bodů, takže rozhodovalo počet vítězství a těch měl prostě Freund víc. Já byla zklamaná, protože Freunda nemám ráda. Letos to zatím vypadá na stejný scénář, že se o celkové vítězství zase poperou ti dva, i když stát se samozřejmě může cokoliv. Peter loni ukázal, jak je výborný skokan a letos to doufám potvrdí. Peter je taky prvním skokanem, který skočil 250 metrů! Pak ho teda ještě překonal Anders Fannemel a světový rekord mu vzal, ale Peter by si ho letos zase mohl vzít zpátky :-D Peter má dva mladší bratry Ceneho a Domena. Cene se loni sem tam objevoval v SP, Domenovi je teprve 16, takže ten se začíná ukazovat až letos. A i oni jsou výborní! Já se vážně chci dočkat momentu, kdy v týmové soutěži za Slovinsko budou skákat tři Prevcové. To by bylo mega.

Kamil Stoch, Polsko

kamil_stoch

Tu starší generaci Poláků jsem moc nemusela. Teď ale těmhle jejich mladým klukům fandím, i když Kamil už mezi ty náctiletý nepatří. On se objevil už, když skákal Malysz a Kamila jsem si docela oblíbila, Malysze jsem právě nikdy moc nemusela. Pak, když Malysz odešel, tak se postupně z Poláků stávali moji velcí oblíbenci. Je to fakt sympatickej a věčně usměvavej kluk. Úplně si pamatuju, jak jsem mu během olympiády v Soči fandila a měla velkou radost z toho, když získal obě zlaté medaile. 

Andreas Wellinger, Německo

andreas_wellinger

Vida, i na německého skokana se dostalo. Z Němců jsem vždycky měla ráda tu starší generaci (Uhrmann, Schmitt, Spaeth, Neumayer, už skáče jenom Neumayer) a z těch mladých mě nikdo nezaujal. Časem jsem ale objevila Andrease a začala mu fandit. On mi navíc přišel takový podobný typ člověka jako můj oblíbený jezdec MotoGP Stefan Bradl (ježiž, to jsou hrozné důvody) a to k tomu přispělo. Loni byl Andreas hned od začátku sezóny zraněný a skoro vůbec neskákal. Doufám, že už je na 100 % v pohodě a konečně pořádně zazáří, protože před tím, než se zranil, tak to vypadalo, že by to mohl být nový skokanský talent.

Kromě výše zmíněných skokanů bych ještě chtěla dodat, že samozřejmě fandím i všem ostatním Finům (i když Harri Olli je pro mě taková zvláštní postava) a taky Norům. I když, jak jsem řekla, pořád nějak si mezi těmi mladými nemůžu najít nějakého velkého oblíbence. Hodně mám ale ráda Anderse Fannemela a taky Runeho Veltu. Docela mám ráda i mladý Poláky a Slovince (i když proti mladýmu Tepešovi mám svý výhrady a ani nevím proč), což už jsem teda taky zmiňovala. Z ostatních Rakušanů nevím, možná ještě Manuel Poppinger a ještě i trochu ten Schlierenzauer, i když doby, kdy jsem byla jeho fanynka, jsou pryč. Z ostatních Němců mi nevadí Eisenbichler a Freitag. Japonce beru neutrálně (i když Kasai je prostě ve svým věku borec), stejně tak Francouze a Švýcary. Koho teda nemusím, to jsou Rusové. Čechům fandím, to jo, ale upřímně, nějak extra to neprožívám. Z našich teda mám ráda Romana Koudelku, tomu jsem loni hodně fandila, jinak ostatním tak normálně. Když je Turné čtyř můstků a tam je v KO souboji nějaký Čech proti Finovi, nebo proti někomu z mé výše zmíněné top desítky, tak má prostě Čech v mých očích smůlu :-D Akorát teda u Romana dělám občas výjimky, ale jen občas, záleží na konkrétní situaci.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší