Shrnutí sezóny 2015

11. listopad 2015 | 16.19 |

kallio_racing_stk_600Kubatury Superstock 100 a Superstock 600 se špatně sledují, protože to moc nikde nedávají. STK 1000 ještě jakž takž v televizi jsou, ale o STK 600 nikdo moc zájem nejeví. Takže možná i proto se tato kategorie od příští sezóny ruší a STK 600 pojedou v rámci Supersportů. I přesto, že jsem obě kubatury sledovala jen tak aby se neřeklo, tak tady krátké shrnutí obou dvou kubatur chci mít publikované.

Superstock 1000

V STK 1000 se o vítězství v každém závodě přetahovali Lorenzo Savadori a Roberto Tamburini. Já nemám ráda ani jednoho, ale když už, tak jsem titul víc přála Savadorimu. Takže jsem byla ráda, když ho pak opravdu získal. V závodech s nimi krok dokázal držet další Ital a to Raffaele De Rosa. A držel se i můj oblíbený Francouz Jérémy Guarnoni. Ten dokonce vyhrál poslední závod sezóny doma na Magny Cours a přetrhl tak Savadorimu a Tamburinimu jejich vítěznou šňůru.

Moje pochvala míří i k našemu Ondřeji Ježkovi. Ten chtěl letos bojovat o vítězství v závodech a o titul, což se sice nestalo, ale jezdil na čele a byl vidět. Pódia nakonec získal dvě.

Dobrý byl i Kev Coghlan, škoda, že se v závěru sezóny zranil a závěrečné dva podniky už abslovovat nemohl.

Já také chválím Kevina Caliu, který byl také hodně vidět a při posledním závodě v sezóně dokonce vystoupal na stupně vítězů.

Trošku mě zklamal Bryan Staring. Čekala jsem, že bude v celkovém hodnocení výš než jen na 9. místě.

Naopak docela příjemně mě překvapil Christoffer Bergman, kterému fandím, a který letos nebodoval jenom v jednom závodě, jinak vždy na těch bodech byl.

Zklamal mě Florian Marino, ale tam bylo ve druhé polovině také zranění, takže ho vlastně moc hodnotit nemůžu. Také vlastně vůbec nevím, co se stalo s mým dalším oblíbencem, a to Romainem Lanussem. Ten po úvodních závodech ze šampionátu zmizel a mě vlastně uniklo, proč. Až teď vidím celkovou tabulku, tak mi to došlo, že tam vlastně skoro nebyl.

Speciální odstavec patří jednomu z mých závodních idolů. Sylvain Barrier vstoupil do WSBK. Jenomže mu to prostě nějak nešlo. Tak se rozhodl během sezóny vrátit do kategorie, kde před lety slavil největší úspěchy, tedy do STK 1000. Jenomže tam to bylo taky špatné. Navíc se ještě potýkal se zraněními a hrozně to tu sezónu poznamenalo. Mě je to tak hrozně líto. Já bych chtěla Sylvaina opět vidět získávat tituly, tak snad ještě bude mít nějakou příležitost. Nevím, ale přijde mi, že ten zlom, ta změna přišla, když měl zhruba před rokem a půl autonehodu a nějakou dobu byl v komatu. Já to tenkrát taky dost prožívala a vlastně je asi zázrak, že zase závodí.

Superstock 600

Mým největším favoritem v poli byli Fini a pak Toprak Razgatlioglu. Nečekala jsem však, že Toprak bude až takhle dominovat.

Jo, je dobrej, to jsem si všimla už, když závodil v Rookies Cupu. Ale tohle bylo teda něco. Toprak vyhrál úvodních 5 závodů sezóny, a to rozhodlo. Sice se ho docela držel Ruben Michael Rinaldi, ale ta vítězství prostě Toprakovi zaručila slušný náskok. Navíc STK 600 měli jenom 8 závodů, to znamená, že nevyhrál 3. Jednou nedokončil, dvakrát pak skončil třetí.

Já bych ráda zmínila jméno Augusto Fernandez. To je podle mě nový talent Španělska. Já si ho všimla už, když jezdil ten juniorský šampionát, který se s víkendy WSBK jezdí. Letos se mu vedlo fakt dobře, poslední závod sezóny v Magny Cours dokonce dokázal vyhrát. Vážně jsem na něj zvědavá.

Také fandím Gauthieru Duwelzovi. Ten nezačal špatně, ale pak se najednou ze šampionátu vypařil a ani u něj nevím, co se s ním stalo.

A teď tedy k Finům. Eemeli Lahti a Niki Tuuli jezdí za tým Miky Kallia (a taky jeho bráchy Vesy, abych byla úplně přesná). Kluci si letos nevedli vůbec zle, mám pro ně spíš slova pochvaly než kritiky. O něco lepší se jeví Niki, ale ono se to v těchto kategoriích, kde se to závod co závod míchá, těžko soudí. Niki skončil v šampionátu na celkovém 5. místě a z toho mám vážně radost. Jednou byl 2., jednou 3., třikrát 5., jednou 7. a dvakrát bohužel nedokončil. Jinak se mohl pokusit bojovat i o druhé místo v šampionátu. Škoda. Eemeli (který mimochodem nejen, že se jmenuje Lahti, ale on pochází z města Lahti) skončil celkově na 14. místě. Přiznávám, že jsem doufala ve víc. Ale on se třeba v závodě pohyboval hezky vysoko, ale pak spadl. Nedokončil hned tři závody, jednou byl 7., jednou 8., jednou 10. a dvakrát 12. Nevím, kam kluci příští rok půjdou, když se STK 600 jako taková ruší, ale řekla bych, že asi budou jezdit Superstocky dál. Buď půjdou do STK 1000 nebo zůstanou v STK 600 a pojedou jako součást Supersportů. To by bylo skvělé, aspoň by se Kallio Racing zviditelnil.