VC Belgie 2015

25. srpen 2015 | 11.39 |

spaVelká cena Belgie na okruhu Spa-Francorchamps patří každoročně k mému nejoblíbenějšímu závodu. Jede se totiž na mém nejoblíbenějším okruhu. A je to asi trest osudu nebo co, že vždy, když se jede Spa, tak závod nevidím, poněvadž jsme u příbuzných na návštěvě (nebo jsme zrovna ve vlaku na cestě domů). Jediné, co jsem viděla živě, byl první páteční trénink. Žádné ostatní tréninky, ani kvalifikaci jsem neviděla, takže je hodně těžké něco hodnotit. Závod jsem taky prošvihla. Naštěstí ho dávali v televizi ze záznamu, který jsem si samozřejmě ujít nenechala. Chvílemi jsem to prožívala, jako kdyby to bylo živě, to se musím přiznat. Vidět jsem to ale musela. Jednak proto, že je to prostě Formule 1 a Spa, a jednak proto, že jsem chtěla napsat článek. A když neznáte průběh závodu, tak toho moc napsat nemůžete.

Takže. Ve Spa si pole position vybojoval Lewis Hamilton. Jeho týmový kolega z Mercedesu Nico Rosberg se postavil vedle něj. Třetí místo k mé radosti získal Valtteri Bottas. Jako čtvrtý se kvalifkoval Romain Grosjean, ale ten byl penalizován za výměnu převodovky, takže nakonec ze čtvrtého místa k mé další radosti startoval Sergio Pérez.

Když už jsme u těch penalizací. Tentokrát jich bylo opravdu moc. Mě osobně se ten systém penalizací nelíbí, ale o tom třeba někdy jindy. Jak už jsem tedy zmínila, tak penalizaci za výměnu převodovky dostal Romain Grosjean, to bylo 5 míst. Stejnou penalizaci dostal i Kimi Räikkönen. Tomu během kvalifikace auto vypovědělo službu, a pak následovala ona penalizace, takže Kimi startoval až z 16. místa. Penalizaci 10 míst dostal Max Verstappen a to za výměnu v oblasti pohonné jednotky. Pohonnou jednotku a různé komponenty kolem museli měnit i oba piloti McLarenu. Ano. Opět. A nakonec, když se to všechno sečetlo, tak z toho byla penalizace 50 míst pro Jensona Buttona a penalizace 55 míst pro Fernanda Alonsa. To uznejte, že zní příšerně. Samozřejmě, rošt tak dlouhý není a u nich to vlastně ani tak nebolelo, propadli se jen o jednu řadu dozadu. Komu všechny tyto penalizace výrazně pomohli, to byl tým Manor. Stevens byl najednou 15., Merhi 17.

Po startu šel do čela Hamilton. Naopak Rosberg zaspal a propadl se až někam na 4. nebo dokonce 5. místo. Kdo se ale naopak Hamiltonovi snažil ztížit cestu, byl Sergio! Teď mě úplně mrzí, že jsem ten závod neviděla živě, protože takhle ze záznamu jsem věděla, jak to dopadlo a to nadšení tam prostě chybělo. Já vidět na živo, jak Sergio útočí na Hamiltona a pere se o pódium, tak bych si okousala asi všechny nehty. I tak to bylo ale krásné vidět a jsem na Sergia hrdá. Nakonec z toho bylo 5. místo a i to je super, já to pokládám za nádherný výsledek. Teď následuje Monza a já si troufám tvrdit, že tam by Checo mohl předvést něco podobného. Na Monze mu to vždycky šlo, se Sauberem tam dokonce stál na podiu :-)

Když už jsem u Force Indie, tak rovnou napíšu něco o Nico Hülkenbergovi.

Pro FI to byl závod jako oheň a voda. Skvělý výkon Sergia má šmouhu a to právě kvůli Nicovi, který vůbec nemohl do závodu odstartovat. Po zahřívacím kolem hlásil, že nemá ve svém voze výkon. Zůstal stát na startovním roštu. Následovalo další zahřívací kolo a mechanici odtlačili Nica do boxů. A bylo to. Fakt škoda. Hrozně mi ho bylo líto.

Kromě Nica do závodu ze startovního roštu neodstartoval ani Carlos Sainz. Ten taky hlásil problémy s výkonem vozu. Odstartoval ale z pit lane. Stejně mu pak někdy po polovině závodu tým hlásil, že mají dvě kola ztráty a ať zajede do boxů a odstoupí. Kvůli technickým problémům podobného ražení pak ze závodu odstoupili i Pastor Maldonado a Daniel Ricciardo.

Zejména Daniela mi bylo líto. On a Sergio dlouho bojovali o bednu. Vlastně proti sobě o druhé místo. A to, že Daniela zradila technika, byla vážně škoda. Mohl to podium získat, tomu věřím.

No nakonec se díky dobré strategii na druhé místo posunul Nico Rosberg a dokonce to chvíli vypadalo, že se Hamiltonovi přibližuje. Nakonec dojel za ním do cíle se ztrátou 2 vteřin. 

Zajímavý byl ale souboj o třetí místo. Akorát, že já, jak jsem to viděla ze záznamu, tak jsem ty výsledky i trochu průběh závodu znala, takže to pro mě nemělo ten adrenalinový zážitek, který by to mít mělo. Dlouho na třetím místě kroužil Sebastian Vettel. Ten riskoval, když přezouval pneumatiky jenom jednou. A to se mu pravděpodobně stalo osudným. V posledním kole závodu jednu z pneumatik postihl defekt. Konec nadějí pro Vettela a Ferrari na dobrý výsledek. Třetí místo připadlo Romainu Grosjeanovi. I když neměla bych říkat připadlo. Romain jel skvěle celý závod, úplně jsem koukala, jak tam předjížděl a bojoval. No a za Vettelem nebyl daleko. Podiové umístění si zasloužil. Mám z něj radost. A i když jsem nadšená ze Sergiova výkonu, tak musím říct, že jako pilota dne bych rozhodně zvolila právě Romaina.

Skvělou strategii a druhou půli závodu měl Daniil Kvyat. Dokončil na čtvrtém místě. O pátém Sergiovi už jsem mluvila. 

Takže teď je na řadě Williams. No, myslím, že na celý víkend moc dobře vzpomínat nebudou. Spa jim nějak nešlo. Občas to vypadalo dobře, pak zas, že vůbec nestíhají. A to já měla radost, že se Valtteri kvalifikoval do druhé řady! V závodě mi ale přišlo, že prostě oba Williamsy byly trochu mimo. Ano, bodovali, Felipe byl 6. a Valtteri 9., ale není to nic, z čeho by měl jejich fanoušek skákat radostí. Navíc Valtterimu to zkazil tým. Při zastávce v boxech mu dali tři žluté pneumatiky a jednu bílou. Chápete to? Jedna pneumatika byla jiné specifikace. A to se samozřejmě nesmí. Takže Valtteri za chybu týmu dostal penalizaci průjezd boxy a bylo to. Navíc ani ten jeho start nebyl ideální. Takže by vlastně měl být rád, že z toho nějaké ty body jsou...

I Kimi měl náročný víkend. O té jeho špatné kvalifikaci už jsem psala. A z takového místa je těžké něčeho dosáhnout. Přesto Kimi skončil 7., takže vzhledem k tomu, z jaké pozice startoval, to beru jako dobrý výsledek.

Odpadnutí Vettela v posledním kole pomohlo Sauberu k jednomu bodíku. Ten získal Marcus Ericsson. Takže aspoň něco. Felipe skončil 11., škoda. Už druhý závod v řadě skončili Marcus 10. a Felipe 11. Samozřejmě, na to, v jaké je teď Sauber formě a pozici, je to dobrý, ale to 11. místo prostě zamrzí.

No, Hamilton v čele šampionátu Rosbergovi zase o trošku odskočil. Pořád je to ale ještě hratelné. Tomu věřím. 

Další závod se jede za 2 týdny v italské Monze. A věřte nebo ne, je to poslední závod evropské části. Hrozně to utíká.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře