Oliveira: Můžeme snít o titulu

1. srpen 2015 | 09.30 |
› 

miguel_oliveira_1První polovina sezóny Moto3 je za námi, jezdci teď mají několikatýdenní letní přestávku. Při této příležitosti tým Ajo vyzpovídal pro své stránky svého závodníka Miguela Oliveiru. Ten bohužel musel vynechat závod na Sachsenringu, protože v prvním tréninku upadl a zlomil si ruku. Následoval přesun do rodného Portugalska, operace a rehabilitace. Nicméně na druhou polovinu sezóny by měl být připraven.

Jak se cítíš? V jaké fázi rekonvalescence jsi?
Každý den se cítím lépe. Dodržuji plán rekonvalescence, díky kterému získávám pohyblivost do ruky a sílu do prstů. Se zlomeninou, jakou jsem měl, je ještě brzy mluvit o ideální kondici pro závod v Indy, ale každý den tvrdě pracuji, takže se budu snažit zúčastnit závodu v té nejlepší kondici, jaké budu schopný.

Navzdory tomuto incidentu myslíš si stále, že můžeš bojovat o titul?
Ano samozřejmě. To je závodění a pokud je to matematicky stále možné, tak budu pracovat se svým týmem a myslet na to. Je pravda, že v některých závodech jsme neměli štěstí, ale myslím si, že ve spoustě závodů jsme byli na dobré úrovni a máme devět závodů, ve kterých budeme opět bojovat na té nejvyšší úrovni.

Jak bys zhodnotil první polovinu sezóny?
Myslím, že to byla první polovina sezóny, ve které jsme začali silně, ale některé závody jsme nedokončili. Chybělo nám štěstí, protože kdybychom dokončili první dva závody sezóny, tak jsme mohli být v pořadí šampionátu ještě výš. Ale celkové zhodnocení je velmi pozitivní. V posledních třech závodech jsme dvakrát vyhráli a já myslím, že to je to, co se počítá. První vítězství v Mugellu, potom v Assenu, bylo úžasné, a motorka ze sebe vždycky vydá maximální výkon.

S čím je náročné se na začátku sezóny vyrovnat?
Poté, co jsme nedokončili dva závody za sebou, tak jsem byl docela smutný, protože jsem chtěl závody dokončit. V Argentině jsem získal pole position, začal jsem dobře, ale skončil jsem čtvrtý. Potom jsme přijeli zpět do Evropy, získali podium v Jerezu, ale pak jsme měli v Le Mans opět smůlu, potom přišlo vítězství v Mugellu, páté místo v Katalánsku a další vítězství v Assenu. Od té doby, co jsme se vrátili do Evropy, jsme hodně konkurenceschopní, vždycky jsme skončili v top pět.

Bylo pódiové umístění v Jerezu klíčovým bodem pro zbytek sezóny nebo bylo mnohem důležitější vítězství v Mugellu?
To pódium v Jerezu jsme potřebovali, abychom získali sebevědomí. Od Jerezu jsme začali více věřit našim schopnostem. Byli jsme hodně konzistentní a věděli jsme, že jsme rychlí, ale v závodě jsme nedokázali dokončit naši práci. V Mugellu jsme provedli změnu, protože jsme tam přijeli vyhrát.

Co se na motorce změnilo od prvního závodu doteď?
Především jsme změnili nastavení motorky, protože jsme nepřidali žádné nové díly.

Testovali jsme je, ale ty, které jsme už měli, vždy fungovaly lépe.

Když mluvíš o nastavení motocyklu, cítíš se pohodlněji?
Ano, přizpůsobili jsme se, ale hodně také záleží na typu tratě. Na trati hodně záleží, podmínky jsou různé a nakonec vždy musíme trochu improvizovat.

miguel_oliveira_2

Jak vidíš úroveň závodníků v letošním mistrovství Moto3?
Velmi vysoko. Závodíme velmi rychle, máme rychlejší časy než loni. Danny Kent, který v šampionátu vede, to měl příliš jednoduché a my mu musíme trochu zkomplikovat život.

Myslíš si, že to můžete dokázat?
Samozřejmě, záleží to na mě, ale také na štěstí. V tomto sportu nejste na trati sami a může se stát cokoliv, jak jemu, tak i mě, tak jak se to stalo v Německu. Ale je lepší soustředit se na naši práci, být vepředu a vyhrávat závody.

Když se podíváš na druhou polovinu sezóny, jsou tu okruhy, které máš rád více či méně než ty, které jsi již letos navštívil?
Jsou rozdílné. Máme před sebou okruhy, na kterých bývám silný, a já musím pracovat ještě víc tvrdě, abych získal výhodu. Motorka funguje velmi dobře a my musíme jet na každý okruh a věřit, že všechno bude v pořádku, s pozitivní myslí.

Jaké jsou okruhy, které ti nejvíc sedí?
Silverstone, Misano, Motegi, Phillip Island a Malajsie. To jsou okruhy, které mám hodně rád a na kterých jsem obvykle rychlý.

Jak vidíš světový šampionát?
Nevím. Nestarám se. Jsme tady, takže můžeme snít o titulu a bojovat o něj. Bude to těžké, ale opravdu myslím, že můžeme snít o titulu. Nicméně, musíme jít závod od závodu.

Budeš na konci sezóny spokojený pouze, když vyhraješ titul?
Ne, samozřejmě, že ne. Budu spokojený se sezónou, ve které bojuji o titul do konce a dám tomu všechno. Pokud nevyhraju, tak to tak bude, protože vítěz měl perfektní sezónu.

Jak vidíš šampionát MotoGP?
Myslím, že vidíme velký rozdíl mezi Yamahou a Hondou. Márquez také nemá věci jednoduché, jak možná čekal, ale to je krása závodění. Každý rok se to vyvíjí, jak motocykly, tak závodníci. Je hezké vidět váš idol na čele a už jen proto ta sezóna stojí za to.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře