Od Jerezu až k Assenu

8. červenec 2015 | 08.00 |
› 

assen_moto3Od té doby, co tady byl poslední článek shrnující závody Moto3 už nějaký ten čas utekl. Abych pravdu řekla, tak jsem chtěla psát shrnutí tak vždy po třech závodech sezóny, ale nějak to nevyšlo no. Takže teď bych ráda aspoň trochu shrnula závody v Jerezu, Le Mans, Mugellu, Barceloně a Assenu. Podobně jako u předchozích článků MotoGP a Moto2 chci ale vypíchnout jen určité momenty a výsledky. 
Já vím, mohla jsem počkat, až bude po závodě na Sachsenringu tento týden, pak totiž následuje několikatýdenní letní přestávka, jenže já chtěla, aby tu na blogu byly nějaké články :-D A ano, vím, že jsem mohla každý článek MotoGP, Moto2 i Moto3 pojmenovat nějak jinak, ale chci, aby bylo jasný, že se to všechno týká stejného tématu, aby v tom nebyl zmatek.

A já hned na začátek začnu mým oblíbeným týmem Ajo, protože je o čem mluvit. V minulém článku jsem totiž byla docela rozčarovaná z toho, že tým moc dobře letošní sezónu nezačal. V článku jsem psala, že doufám, že se zlepší a už brzy uvidíme někoho z tohoho týmu na stupních vítězů. Kdybych jen tenkrát tušila, že to bude hned v následujícím závodě!

Kluci mi dělají radost. Někdy víc, někdy míň, ale vždycky aspoň jeden z týmu mě svým výsledkem potěší. Nejlépe začal Brad Binder, který dojel první tři závody na dobrých bodovaných pozicích. A svou formu potvrzoval i nadále. Hned v Jerezu se totiž podíval na stupně vítězů, když dojel třetí. Od té doby se jeho výkonnost na trati sice jaksi trochu zhoršila, ale pořád tam v té čelní skupině většinou je a bojuje o podium. Můj nový idol Miguel Oliveira začal hrozně, když po dvou závodech měl na svém kontě nula bodů. V Argentině už ale o sobě dal vědět, když bojoval o přední pozice a nakonec skončil čtvrtý. Jeho vzestup pokračoval. V Jerezu byl druhý, takže se s Bradem hezky sešli na stupních vítězů a to bylo vážně super :-) V Mugellu přišlo jeho první vítězství v kariéře a další přidal minule v Assenu. V šampionátu už je na třetím místě :-)

No a Karel. Ten opět za svými týmovými kolegy zaostává. I když neměl všechny závody vyloženě špatný. On tam většinou na tom čele je, jenže pak se něco stane a on odpadne nebo spadne. Nevím, co to s tím je. Jestli prostě si v těch důležitých okamžicích závodů uvědomí, že jde o hodně a neudrží nervy, nebo se tam prostě moc žene, protože chce uspět a pak to špatně skončí...fakt nevím. A štve mě to, protože v některých závodech ukázal, že bojovat se špičkou dokáže.

Danny Kent je letos zatím neuvěřitelný. Letos už vyhrál čtyři závody a na čele šampionátu má slušný náskok na druhého Bastianiniho. Na titul to má vážně dobře rozjetý, tak snad to dokáže ve druhé půlce sezóny dotáhnout do úspěšného konce. Posledních pár závodů mu teda nevyšlo úplně dokonale, ale zas aspoň se na čele bojuje a není to jako v USA a Argentině, kde ujel zbytku pole a suverénně vyhrál. V Dannyho podání bych ráda vyzdvihla závod v Le Mans.

Tam totiž kvůli špatným podmínkám nestihl v kvalifikaci zajet žádný pořádný kolo a startoval tak až z 31. místa. No a závod dokončil na 4. místě. To určitě za zmínku stojí, protože v Moto3, kde se to často bije hlava nehlava je start ze zadních pozic nevýhoda. Kdykoliv vás může nějaký mladý divoký pilot poslat do kačírku. Danny v závodě jel ale výborně a jak se dostal do čelní skupiny, tak já si dokonce chvíli myslela, že vyhraje!

Mluvila jsem tu o Bradu Binderovi, tak ještě zmínka o jeho bratrovi Darrynovi. Ten se během závodu v Assenu pohyboval někde kolem 11. místa, což by pro něj znamenalo letošní první body (a vlastně i první body co jezdí v Moto3). Jenže se najednou propadl a sen o bodech se rozplynul. Bylo mi to fakt líto. 

No a ve formě není ani tým, za který závodí Kuba Kornfeil a Zulfahmi Khairuddin. Tady to máte černé na bílém.

Jakub: Jerez: DNF; Le Mans: 6.; Mugello: 16.; Barcelona: DNF; Assen: 20.
Zulfahmi: Jerez: 26.; Le Mans: 14.; Mugello: 26.; Barcelona: 24.; Assen: DNF

Le Mans teda klukům docela vyšlo. Pro Zulfahmiho to byly první (a zatím jediný) body v této sezóně. Jinak je letos opravdu marný a já stále nechápu, co se to s ním stalo :-( Kuba zas tak špatný není. Občas se dostal i do bojů v čelní skupině. Ale on je podobný případ jako Karel. V rozhodujícím okamžiku prostě spadne nebo udělá nějakou chybu, dostane se mimo trať a propadne se pořadím. Případně se taky zaplete do nehody někoho jiného, takže je v tom sice nevinně, ale na to se časem nikdo ptát nebude. Výsledky na papíře jsou to, co se počítá.

Stálo by za to zmínit ještě spoustu dalších jmen, jenže to by bylo vážně na dlouho. Jelikož mě Moto3 ze všech tři kateogorií zajímá nejvíc, tak mám potřebu o tom nejvíc psát :-D Určitě by za zmínku stáli Fabio Quartararo, u kterého se bojím, když začne vyhrávat, Romano Fenati, u kterého se bojím, že se v šampionátu dotáhne na Dannyho, Italové Francesco Bagnaia a Enea Bastianini, kteří zatím letos jedou velmi dobře. A taky Efrén Vázquez, který často doplácí na špatnou kvalifikaci a pak se mu to v závodě těžko dohání. A taky celkem chybuje. Těch DNF jsem u jeho jména našla docela dost.

Ještě bych chtěla zmínit Alexise Masboua. Ten je takový Jonas Folger Moto3 :-D Vážně je to takový podobný případ. Buď je v boji o vítězství, nebo někde hodně vzadu. 

To nejlepší jsem si nechala na konec. Niklas Ajo. Jeho výsledky v cíli tedy za moc nestojí (nejlepším výsledkem po něj je stále 10. místo z Argentiny), i tak si ale umí zajistit pozornost. Loni v Barceloně předvedl tohle. Video z tohoto momentu tady taky na blogu bylo. No a v Assenu to pozvedl na ještě vyšší level. Byla to poslední zatáčka posledního kola celého závodu, takže chápu, že to chtěl zachránit. Škoda, že mu to nevyšlo aspoň na bod, za bojovnost by si to zasloužil. Ono to možná vypadá hodně vtipně a i Niklas sám se tomu pak smál, pro mě ale je to skvělý příklad toho, že se nic nemá vzdávat. Na onen manévr se můžete podívat tady.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře