Miguel Oliveira: Vítězství jsme si zasloužili

2. červen 2015 | 21.12 |
› 

moto3_mugello_miguelovo_první_O minulém víkendu portugalský závodník Miguel Oliveira vyhrál závod Moto3 v italském Mugellu. Bylo to Miguelovo první vítězství v kariéře. Také se stal historicky prvním portugalským závodníkem, který vyhrál závod jakékoliv kubatury v MotoGP. Na stránkách týmu Ajo, za který letos závodí, jsem našla hezký rozhovor právě s Miguelem a rozhodla jsem se, že sem dám jeho překlad.

Jaké to je, získat po tak velkém vynaloženém úsilí první vítězství v mistrovství světa?
Abych pravdu řekl, tak jsem cítil na sebe tlak, abych získal své první vítězství ve světovém šampionátu a to, že jsem ho získal, je velké zadostiučinění. Jsem velmi šťastný. Pro příští závody mi to dává spoustu sebevědomí. Ale musíme stále pracovat a zlepšovat naše nastavení. Nikdy toho nemůžete udělat příliš moc a vždy můžete udělat krok kupředu.

Teď si musíme užít tento okamžik a já chci poděkovat celému týmu, KTM, Red Bullu a všem sponzorům. Také své rodině a všem, kteří mě tolik let podporují.

Teď po dvou dnech, jaké máš vzpomínky na ten závod? Byla strategie toho, vyjet z poslední zatáčky ve vedení závodu to, co jsi před závodem studoval?
Ne, vůbec ne. Improvizoval jsem. Na startovním roštu jsem řekl svému hlavnímu inženýrovi Jordimu, že nechci být první, kdo najede do poslední zatáčky. Ale nakonec, když jsem viděl, jak kola ubíhají, tak jsem si pomyslel, že je to nejlepší řešení, a nakonec jsem to tak i udělal. Kdybych do poslední zatáčky najížděl jako druhý nebo třetí, tak by mě někdo mohl blokovat a ztratil bych tak šanci na výhru. Tím, že jsem jel první, jsem riskoval, že se bude rozhodovat na "photo finish" nebo, že se pouze dostanu na pódium, takže bych v každém případě dostal nějakou cenu.

Nejprve jsi ale jezdil v té druhé skupině, několik kol jsi závod vedl a do posledního kola jsi najížděl jako čtvrtý. Bylo těžké ustát všechny tyto situace?
Byl to opravdu těžký závod, a to hned od startu. Na začátku závodu jsem byl ve druhé skupině a viděl jsem, že ztrácíme šanci na to, bojovat o pódium. Nakonec se nám povedlo vedoucí skupinu dostihnout a já viděl, že mám dobré tempo, tak jsem se posunul do vedení. V té chvíli jsem viděl, že nemůžu uniknout, ale ve druhé části tratě jsem byl rychlejší a v posledním sektoru okruhu jsem byl schopný si zajistit dostatečnou výhodu, abych projel cílem jako první.

Nicméně, když jsem byl na začátku posledního kola čtvrtý, pomyslel jsem si, že jsem udělal chybu, když jsem tolik kol jel na čele závodu. Za první zatáčkou jsem brzdil. Pokusil jsem se předjet tři soupeře a riskoval jsem. Mám velkou radost.

Jaké to bylo naposledy najíždět na hlavní rovinku?
V té chvíli o tom moc přemýšlet nemůžete. Byl to výbuch radosti a taky ukáplo několik slz, ale to nikdo neviděl. Když jsem vyjížděl z poslední zatáčky, viděl jsem šachovnicovou vlajku a začal jsem křičet, ať mě nikdo nepředjede, jako kdyby mě křik měl zrychlit! (smích)

Pomyslel sis během celého víkendu, že tohle by mohl být závod, kde získáš své první vítězství?
Pravda je taková, že tohle byl jeden z těch závodů, kdy si nemůžete být jistí, jestli dominujete.

V Mugellu jsou vždycky silní italští piloti a oni tomu dávají všechno. Naštěstí, mýlil jsem se, nakonec jsem zajel skvělý závod. Volné tréninky byly dobré, ale v kvalifikaci jsem z toho neměl tak dobrý pocit, když jsem získal až jedenácté místo na roštu. Věděli jsme, že jsme silní v sektoru čtyři a to jsme všem ukázali.

moto3_mugello_miguelovo_první_

Cítil ses v závodě lépe než v trénincích?
Myslím, že závod ukázal, kdo má lepší tempo a kdo je na tom dobře o víkendu jako takovém. Věděli jsme, že někteří jezdci zajeli jenom jedno kvalifikační kolo, což jim zajistilo, že měli dobrý čas, ale v závodě už si tak dobře nevedli. Mohlo se stát cokoliv, protože to byla velmi velká skupina, ale všechno šlo dobře.

Je Mugello 2015 nejlepším závodem, jaký jsi zatím absolvoval?
Ano, bez pochyb. Povedlo se mi několik dobrých návratů do závodů, získal jsem pódium. Ale tohle bylo opravdu těžce vydřené a vítězství jsme si zasloužili.

Jak přistupuješ ke zbytku sezóny?
Je pravda, že nám trvalo šest závodů, než jsme získali vítězství, ale zasloužili jsme si to. Hodně jsme na tom pracovali. Teď se musíme soustředit na závod od závodu, a nepřemýšlet nikam dál, a dát do toho všechno, co umíme. Musíme se pokusit vyhrát kdykoliv to bude možné.

Zmínil jsi, že vám trvalo šest závodů, než jste dokázali vyhrát. Co minulá sezóna?
Tuto sezónu jsem začal všechno počítat od začátku. Věděl jsem, že mám tým, se kterým se dá vyhrávat, a taky motorku, která na to má, takže tuto sezónu jsem ve světovém šampionátu začal své nové dobrodružství. Minulost nemůžu zapomenout, protože jsem se toho hodně naučil, ale teď tohle je nová etapa.

Jsi první Portugalec v historii, který vyhrál ve světovém šampionátu.
Neděle byla historickým dnem pro Portugalsko. Je to opravdu zadostiučinění, získat první vítězství, a navíc to je první vítězství pro mou zemi. Doufám, že si moji fanoušci závod užili a měli z toho radost, protože bez nich by nic takového nebylo možné. My všichni si to zasloužíme.

Myslíš, že tohle tvoje vítězství přiláká v Portugalsku více fanoušků k MotoGP?
Moje země nemá v tomto sportu velkou tradici, nejsme například jako Španělsko nebo Itálie. Není to jednoduché. Doufám, že to není poslední vítězství a že v Portugalsku o motocyklových závodech ještě uslyší. Také na tom pracuji a doufám, že naše pokusy budou úspěšné.

Komu věnuješ toto vítězství?
Týmu, KTM, Red Bullu, všem sponzorům, svojí rodině a všem mým fanouškům, ale hlavně vítězství věnuji svému tátovi. Vím, že do mě hodně investoval, abych se dostal tam, kde jsem, a musím vám říct, že to vůbec nebylo jednoduché. Myslím, že tohle je ten nejhezčí dárek, jaký mu můžu dát.
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře