VC Monaka 2015

24. květen 2015 | 17.18 |

monakoTéda. Rozhodla jsem se napsat něco k závodu hned teď, jen pár minut poté, co skončil, protože se musím vypsat ze svých aktuálních pocitů. Kdybych to psala později, tak už by to nebylo ono. Vlastně, původně tady článek o závodu v ulicích Monte Carla vůbec neměl být, protože mám spoustu práce s psaním seminárek a s učením na zkoušky a chtěla jsem sem napsat, že nestíhám, že blog bude na pár měsíců pozastaven. Ale nejde to :-D Ten článek o Monaku prostě musím napsat. Vezměme si to ale všechno pěkně popořadě.

Říká se, že v uličkách Monte Carla je kvalifikace půl cesty k úspěchu v závodě. Všude na kvalifikační pozici záleží, v Monaku, kde se těžko předjíždí, na tom záleží ještě více. Proto, když si pole position vyjel Lewis Hamilton, vypadalo to, že ho nic nezastaví na cestě za dalším vítězstvím v letošním roce. Jeho týmový kolega Nico Rosberg se kvalifikoval jako druhý, takže to vypadalo na klasiku, tedy Mercedes si to bude vepředu hlídat, z nimi se možná bude bojovat o třetí místo.

Třetí se kvalifikoval Vettel s Ferrari, takže ani tady žádné překvapení. Velice hezkou kvalifikaci předvedli oba piloti Red Bullu, Ricciardo startoval do závodu ze 4. místa, Kvyat z místa 5. Na 6. místě pak stálo druhé Ferrari, které pilotoval Kimi Räikkönen. Mě osobně udělal velkou radost Sergio Pérez, který dokázal dostat Force Indii, které se letos tak nedaří, na 7. místo. Nejlepší desítku pak doplnili Carlos Sainz jr., Pastor Maldonado a Max Verstappen. Jenomže mladý Sainz se nedostavil na vážení vozu, kam ho povolali k namátkové kontrole traťoví komisaři, byl penalizován a musel tak do závodu startovat z boxové uličky. Což je v Monaku tedy celkem nevýhoda.

Penalizován byl i Romain Grosjean s Lotusem a to 5 místy za výměnu převodovky.

V kvalifikaci se absolutně nedařilo Williamsu. Valtteri Bottas vypadl dokonce hned v první kvalifikační části. To mě velmi zklamalo. Williams byl slabý celý tento víkend. A na trhák to nevypadalo ani u Sauberu.

Samotný závod jsem vnímala tak na půl oka, na půl ucha :-D Měli jsme návštěvu (ano, ségru s jejím přítelem už začínám brát jako návštěvu haha), takže se sedělo a povídalo. Formule byly sice v televizi puštěný a koukali jsme, ale mamku i taťku to nudilo, takže já byla jediná, kdo se to snažil sledovat. Ale i já musím říct, že mě ta úvodní kola nudila. Pouze jsem sledovala, jestli se Sergio stále drží na bodované pozici, to pro mě bylo důležitý.

Druhou půlku závodu už jsem sledovala v klidu ve svým pokoji :-D A zrovna jsem si říkala, že je to letos nejnudnější závod zatím a že v Monaku to tak prostě je, ale aspoň se můžu kochat prostředím, no a v té chvíli se to začalo zamotávat. Bourali Max Verstappen a Romain Grosjean. Romain byl schopný závod dokončit, Max skončil v bariéře a řeknu vám, to teda musela být dost tvrdá rána. Jsem ráda, že to vypadá, že je Max v pořádku. Myslím si ale, že ta kolize byla spíš jeho chyba, byl moc optimistický, co se předjížděcího manévru na Romaina týče.

Teda aspoň tak to vypadalo.

No a na trať vyjel safety car. Někteří jezdci zajeli do boxů a mezi nimi i Lewis Hamilton, který až do té doby vypadal, že si jede pro suverénní vítězství v Monacké GP. Na trať se vrátil na třetím místě. Ještě se při návratu na trať málem srazil s Vettelem jedoucím na druhém místě. Ale bylo to správně a Hamilton měl být třetí. Najednou tak vedl Nico Rosberg, který i první dojel do cíle.

Řeknu vám, jak já jsem velká Nicova fanynka a mám z jeho vítězství velkou radost, tak to přišlo tak nečekaně, že jsem se ani nestihla pořádně radovat. Spíš jsem koukala, co se to stalo. Pořád nechápu, proč tým zavolal Hamiltona do boxů a navíc si to dost blbě spočítali, že jim to nevyšlo a Hamilton se nevrátil na trať zpátky na první místo, ale až na třetí. Hamiltona nemusím, ale teď je mi ho docela líto, protože tohle mu prostě tým podělal.

A co dělali u Red Bullu, to by mě taky docela zajímalo. Daniel Ricciardo se dostal před Danila Kvyata na 4. místo. Teda dostal, ono to spíš vypadalo jako týmová režie. Byl jasně rychlejší, začal stíhat Hamiltona s Vettelem. Ke konci závodu mu hlásili do rádia něco ve smyslu, že pokud nebude schopný předjet jezdce před sebou, má svou pozici vrátit Kvyatovi :-O To měli co za strategii??

Mám ale velikou radost, že Sergio dovezl svůj vůz do cíle na 7. místě! :-) To je vážně super, Force Indii to letos zatím moc nejde a 7. místo já beru jako velký úspěch. Potěšil i Jenson Button, který s McLarenem, který má od letoška motor Honda a dost se v tom zatím plácá, dojel 8., a to znamená první letošní body pro tento tým. A radost mám i z Felipe Nasra v Sauberu, který dojel 9. a získal pár bodíků pro Sauber a to se počítá :-) Akorát teda vůbec netuším, jak se Felipe na to 9. místo dostal. Zmínit musím i mladýho Sainze, který po tom startu z pit lane dojel do cíle 10. a dokázal tak získat 1 bod. Dobrá práce!

Škoda druhé Force Indie, tedy Nica Hülkenberga, který skončil 11. a který měl na začátku závodu kontakt s Fernandem Alonsem. Fernando do něj šťouchl a poslal ho do bariér. Nico musel zajet do boxů na výměnu poškozených částí vozu. Fernando dostal penalizaci 5 vteřin. Jenže o něco později mu vypověděla službu technika a on musel odstoupit ze závodu.

Ze závodu odstoupili i Pastor Maldonado (porucha brzd) a již zmíněný Verstappen. 

Hrůzný víkend Williamsu už jsem ve článku zmínila. Tak tento víkend byl dokončen tím, že Felipe Massa skončil v závodě 15. a Valtteri 14. Letos nejhorší závod pro Williams. Doufám, že do příště se zvednou.

Dalším závodem je Velká cena Kanady, která se jede za 2 týdny.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: VC Monaka 2015 katka 27. 05. 2015 - 09:48