Sezóna Britských Superbiků začíná

4. duben 2015 | 20.55 |
› 

Nevím, kolik z vás ví o tom, že existuje motoristická závodní série Britské superbiky, neboli zkráceně BSB. Je to prostě šampionát motorek, který se jezdí čistě na Britských ostrovech (plus je tam jeden závod v nizozemském Assenu, ale ten většinou jede jenom nejvyšší kubatura). Kubatur je v tomto šampionátu požehnaně a většinou každá má i dva závody za víkend (hlavní kategorie má dokonce o některých víkendech závody i tři). Takže fanoušek závodění si přijde na své. Nemyslete si ale, že je to nějaký béčkový šampionát. Po MotoGP a WSBK je to třetí nejlepší motocyklový šampionát na světě (aspoň podle mého názoru). Skvělých závodníků je tam dost a dost a někteří se tam uchýlili právě z působení v MotoGP nebo SBK. A pozor, nejezdí tam pouze Briti (i když ti mají samozřejmě převahu). V poli hlavní kategorie BSB najdeme i jednoho Čecha, kterého motocykloví fanoušci dost dobře znají ;-)

Samozřejmě, není lehké tento šampionát sledovat, protože u nás v televizi ho nikde nedávají. Ovšem nějaký ten stream na internetu se vždycky najde :-D Britský Eurosport má vždy výborný servis, komentátoři jsou přímo na okruhu a mezi závody jsou vstupy z boxové uličky, dozvídáme se aktuální informace, vidíme a slyšíme rozhovory s piloty, mechaniky, týmovými šéfy. Prostě je toho dost a dost. A jelikož i závodů je dost a dost, tak to většinou zabere jedno celé odpoledne. Někdy i dvě, záleží, kolik se toho v daný závodní víkend zrovna jede. 

Já se o BSB dozvěděla před pár lety čirou náhodou právě, když se tam dostali mí oblíbení jezdci ze světových sérií. A postupně jsem si i k tomuto šampionátu našla cestu. Kromě motorek jsou o některých víkendech i závody sidecar a to je tedy podívaná! :-D

Nechci tady ale rozebírat samotný šampionát, protože to by mi vydalo na celý jeden článek, ale chtěla bych se zaměřit na letošní sezónu. Ta totiž tento víkend začíná a já se na to těším jak malý dítě na vánoční dárky. Vážně. Sezóna BSB tradičně začíná o velikonončím víkendu a hlavní závodní den je na Velikonoční pondělí, kdy se na okruh (většinou je to Donington Park - tak je to i letos), sjedou fandové i celé rodiny a stráví Velikonoce tam. A musím říct, že opravdu na každém okruhu je narváno. Jednou bych se tam taky chtěla podívat.

Teď už ale k samotné startovní listině pro letošní rok. V té je neuvěřitelný počet 39 jezdců! Hned 23 z nich jezdí pod vlajkou Velké Británie, dále je v poli 7 Australanů a 1 zástupce tu pak má Japonsko, Dánsko, Švédsko, Irsko, Brazílie, Itálie, Španělsko, Jihoafrická republika a, jak už jsem v úvodu zmíňila, také Česká republika.

Letos mám v poli tolik oblíbenců, že bych bez problémů byla schopná vytvořit žebříček 10 nejoblíbenějších jezdců (což ostatně vůbec není špatný nápad, jak teď nad tím tak přemýšlím).

Týmů je zde přihlášeno celkem 23. S motocykly Kawasaki závodí hned 11 týmů, 6 týmů jede s BMW, 2 týmy s motocyklem Yamaha. Další motocyklové značky, tedy Honda, Ducati, Suzuki a MV Agusta pak mají po jednom odebírateli.

Teď už ale konečně k jednotlivým týmům (fíha, ten článek bude mega dlouhý :-P ).

V týmu PBM Kawasaki pojedou stejně jako loni Shane Byrne a Stuart Easton. Shane je několikanásobný britský šampión, já ho mám ráda, je to velký sympaťák a skvělý závodník, ale vážně bych si přála, aby tentokrát ten titul bral někdo jiný (ideálně nějaký můj velký favorit) :-P Mimochodem, Shaneho manželka je Češka :-) Občas je zajímavý na Twitteru sledovat Shakeyho komentáře, že jedou za rodinou do Brna (Petra totiž pochází z Brna) nebo se koukat na fotky Shakeyho v českým vlaku :-D Co se Stuarta týče, tak ten taky patří mezi mé oblíbence a já doufám, že se mu bude letos konečně dařit. Malá (školní) odbočka, díky tomuto týmu si pamatuju, které hlásky patři mezi bilabiální, ano, jsou to p, b, m :-D Ještě dodám, že tým Paula Birda si můžete pamatovat i ze svého krátkého působení v MotoGP.

Dalším týmem, který bude určitě bojovat na čele, je Buildbase BMW. Ryuichi Kiyonari bude největším soupeřem Shakeyho v boji o titul. Opět. Alespoň já si to myslím. No ale uvidíme. Kiyonariho týmovým kolegou je pro letošek Lee Jackson, kterého znám pouze podle jména a víc o něm napsat zatím nedokážu.

Týmem, který bude mě osobně zajímat nejvíce, je Milwaukee Yamaha. Nikdy bych nevěřila, že mí dva dávní idolové ze světových Superbiků a vlastně ještě Supersportů, když tam někdy v roce 2007 či 2008 jezdili, se jednou sejdou v BSB v jednom týmu! Když jsem si to někdy na podzim minulého roku přečetla, tak jsem nevěřila vlastním očím. Je to dokonalost. Je to prostě můj dream team! Já vím, asi bych hezky česky měla napsat, že je to můj tým snů, ale prostě dream team tak hezky zní :-D Nejlepší na tom je, že je to Britský šampionát a mým nejoblíbenějším týmem je tým, ve kterém nenajdete ani jednoho Brita, oba ale aspoň patří k Britskému království, když jsou z Austrálie :-D Už vás nebudu napínat, těmi jezdci jsou Josh Brookes a Broc Parkes. Jsem si jistá, že motocykloví fanoušci oba dva moc dobře znají.

Tým Quattro Plant Kawasaki také považuji za velmi kvalitní, ale o pilotech tohoto týmu toho zatím moc nevím. Jména znám, ale zatím si k nim nic konkrétního přiřadit nedokážu. Každopádně, jak na Howie Mainwaringa, tak na Luke Mosseyho jsem zvědavá.

JG Speedfit Kawasaki pojede s dvojicí Jamesů. A myslím, že jak James Ellison, kterého si můžete taky pamatovat ze závodění ve světě, tak i James Westmoreland, by se měli pravidelně umisťovat na předních pozicích a třeba bojovat i o vítězství. V případě Ellisona by to vlastně bylo divné, kdyby nebojoval o nějaké to vítězství v závodě a třeba i o titul.

Na název týmu Tyco BMW si stále ještě zvykám. Já totiž měla po léta spojenýho sponzora Tyco se značkou Suzuki. Navíc Tyco Suzuki byla moje srdeční záležitost, byl to super tým, který jsem zbožňovala. A stále vlastně nevím, jestli sponzor jenom odešel od Suzuki a spojil se s BMW, a nebo, jestli šéf týmu Tyco Suzuki přešel ke značce BMW a sponzor jim zůstal stejný. Já ale tipuju to druhé. V týmu pojedou mí oblíbenci Tommy Bridewell a Michael Laverty, kterého si taky můžete pamatovat z MotoGP a který je bráchou Eugena Lavertyho, který jezdí v MotoGP letos :-)

Honda má jenom jeden tým a tím je tým s prostým názvem Honda Racing. A v něm jsou hned tři jezdci. Dana Linfoota asi znáte, ten jezdil i ve světových Supersportech, já ho ale nikdy moc nemusela. Naopak Jason O'Halloran, ten mezi moje oblíbené závodníky patři. Jejich partu kompletuje Jenny Tinmouth, pravidelná účastnice BSB a jediná žena v poli.

Další tým má velmi zvláštní název a už jsem si stihla na jejich konto udělat i vtípek :-D Jmenují se totiž Be Wiser Kawasaki. Já vím, že je to asi název nějakého sponzora, ale prostě, když jsem uviděla, kdo za tým jezdí, tak mě napadlo "No, ten je zas chytrý" :-D Doufám, že vám to došlo (kdo neumí anglicky, tak to asi moc nepochytí, já vím), protože u mě je normální, že moje vtipy skoro nikdo nechápe :-P V týmu pojedou Chris Walker a Danny Buchan, což je oblíbenec mojí sestry, a kvůli kterému vznikl ten vtip.

V týmu RAF Reserves BMW pojede pouze jeden jezdec a to Peter Hickman.

Jednoho jezdce bude mít i tým Lloyds British Moto Rapido Ducati. Tím jezdce je náš Jakub Smrž. Opět to je jediná Ducati v poli. Tak snad to bude letos lepší než loni. Kuba na tu desítku prostě má! I když v této konkurenci to bude ale sakra těžký.

Na rozdíl od předešlých let máme v poli jediný tým s motocykly Suzuki. Což je mi líto, protože pro Suzuki já mám (z nějakého nespecifikovatelného důvodu) slabost. Tým nese název Bennetts Suzuki a asi budu mít pro Suzuki slabost i nadále, protože v týmu pojedou Christian Iddon a Josh Waters, tedy jezdci, které já mám ráda. Oba dva si taky můžete pamatovat ze závodění ve světě.

V týmu Smiths Racing BMW pojede Billy McConnell, který loni jezdil v šampionátu Britských supersportů a získal tam titul. Jak jsem si zjistila, on už před tím v hlavní kategorii BSB jezdil, tak uvidíme, jak se mu tam teď bude dařit. Mě napřed v BSS moc sympatický nebyl, ale časem jsem si přeci jen k němu trochu cestu našla a moje sympatie si pomalu získává.

Jednoho jezdce bude mít také Gearlink Kawasaki. Je jím Joe Burns, kterého neznám. Jeho jméno mi tedy něco říká, ale jistá si moc nejsem.

Tým Motodex Performance First BMW má tedy zajímavý název. V týmu pojede další můj oblíbenec už z dob světových supersportů (kde shodou okolností jezdil s Brookesem a Parkesem, byla to vždycky taková moje a ségry oblíbená čtyřka Brookes, Parkes, Harms, Jones, jenže Craig Jones se pak v jednom závodě zabil, už je to tolik let a já to stále nerozdýchala), kterým tedy je Dán Robbin Harms. Jeho týmovým kolegou je Australan David Johnson. Jeho národnost je důležitá, protože...

Protože v týmu Morello Racing Kawasaki pojede Danny Johnson, ale to je Brit. Už teď je mi jasný, že se mi ti dva Johnsoni budou plést :-D S Dannym pojede v týmu Victor Cox, kterého si pamatuju, když byl v britských STK 1000, teď jen doufám, že je to ten samý Cox, že jsem si ho zase s někým nespletla :-D

A přecházíme k dalšímu týmu, který mě bude moc zajímat. Je to Anvil Hire Tag Racing Kawasaki a tím důvodem je jeden jediný jezdec a to Filip Backlund ze Švédska. Mimochodem, všimli jste si? Britský šampionát, ale mezi mými oblíbenci moc Britů nenajdete :-D Filip je pro mě speciální osoba. Měla jsem tu možnost s ním udělat kraťoučký rozhovor, který tady na konci roku 2013 byl. Dávala jsem tu jak anglický originál, tak i svou českou přeloženou verzi. On je hrozně milý a příjemný kluk :-) Je strašně hezký, když mu třeba napíšu nějakou gratulaci na Twitter, nebo reaguju na nějaký jeho Tweet a on téměř vždy odpoví :-) Jednou bych se s ním chtěla osobně potkat. Já si ho všimla už v britských STK 1000, tam byl dobrý a dokonce to vypadalo, že by mohl zaútočit i na titul. BSB si poprvé zkusil loni a letos by to teda měla být úplná sezóna v nejvyšší kubatuře. Budu mu držet palce, ať se daří! S ním budou v týmu ještě Richard Cooper, kterého taky docela můžu, a Shaun Winfield.

A myslím, že budu sledovat i tým WD-40 Kawasaki. Tam totiž jede Jack Kennedy, kterého si oblíbila hlavně moje sestra a to když závodil v britských supersportech a před pár lety tam titul prohrál v posledním závodě sezóny. Loni jezdil ve světových supersportech, takže někteří z vás asi jeho jméno znají. S Jackem pojede Taylor Mackenzie, jehož otcem je bývalý pilot MotoGP Niall Mackenzie. Taylorův mladší brácha Tarran taky závodí v BSB, ten ale zatím v STK 600.

SBK City Racing Kawasaki je tým s jedním pilotem a tím je Brazilec Rhalf Lo Turco. Viděla jsem jeho motorku a má ji zajímavě vyvedenou v brazilské vlajce.

V týmu Ridersmotorcycles (ano, vážně je to na oficiálních stránkách psáno takhle dohromady) BMW pojede Martin Jessopp, kterého asi taky znáte.

Za tým A-Plant Yamaha pojede Aaron Zanotti, do kterého byste to možná podle jména neřekli, ale je to Brit.

Jediná MV Agusta v poli, to je tým Tsingtao MV Agusta a na ní uvidíme Itala, a tím je Vittorio Iannuzzo. I toho asi záte.

V týmu PR Racing Kawasaki pojede Jed Metcher, kterého já objevila už před pár lety v evropských STK 600 a pak myslím taky závodil ve světových supersportech.

Dva piloty pak bude mít tým MQ Motorsport Kawasaki. Těmi piloty jsou Dani Rivas ze Španělska a David McFadden z JARu. I jejich jména vám možná jsou povědomá.

Na závěr bych chtěla říct, že se omlouvám za dlouhý článek, ale prostě muselo to takhle být a musela jsem to všechno napsat. Jestli to někdo vážně celý dočetl až do konce, tak smekám pomyslný klobouk! :-)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář