MS Šanghaj 2015

28. březen 2015 | 22.13 |

Letos jsem si krasobruslení zase nějak víc oblíbila. Byly tu v lednu články o Mistrovství Evropy a já bych ráda napsala něco i k Mistrovství světa, které proběhlo tento týden. Vlastně ještě probíhá, zítra je na programu závěrečná exhibice, ale to už není závod. Jelikož se závody konaly v Číně, tak kvůli časovému posunu to nebylo pro středoevropského fanouška nic moc. Buď to bylo v noci nebo velmi brzy ráno, kdy jsem ještě spala, a nebo se závody konaly dopoledne, tedy v čase, kdy jsem byla ve škole. Nakonec jsem ale přeci jen něco málo viděla. U ME byly čtyři články a každý se věnoval jedné kategorii. To teď dohromady nedám, protože jsem toho moc neviděla, a tak jsem se rozhodla alespoň pro jeden souhrnný článek, protože vyjádřit se k tomu prostě musím :-)

Sportovní dvojice:

sportovní_dvojice_ms_šanghaj_2

Sportovních dvojic se účastnilo celkem 19, z toho prvních 16 po krátkém programu postupovalo do volných jízd. Počet zúčastněných párů tedy opět nebyl nic moc, ale jako pozitivum beru, že jich bylo skoro dvacet. To není na současnou situaci tak hrozné. Z této kategorie jsem toho viděla nejmíň. Z krátkých programů jsem neviděla vůbec nic a z volných jízd jenom posledních pár párů a to ještě jen tak na půl oka. Vždycky se utěšuju, že to, co jsem neviděla, tak že se na to někdy v budoucnu podívám na youtube, ale samozřejmě, že se na to už zřejmě nikdy nepodívám... Každopádně, zlatou medaili získali Meagan Duhamelová a Eric Radford z Kanady, které já mám hodně ráda a mám z toho velkou radost. Stříbro a bronz pak putovaly do Číny. Wenjing Sui a Cong Han brali stříbro, no a bronz získali Cheng Peng a Hao Zhang. Další čínský pár pak skončil jako čtvrtý. Tady je to vlastně o třech zemích, Kanadě, Číně a Rusku. Sem tam se tam dostane nějaký pár z USA. Jinak nic moc. Kromě Kanaďanů mám pak oblíbené především ty evropské dvojice. Volnou jízdu Vanessy Jamesové a Morgana Ciprese jsem tak trochu viděla a řekla bych, že možná byla i lepší než na ME, ale fakt to jen teď tak říkám jenom podle toho, jak si to matně vybavuju. Skončili devátí a vlastně z Evropy byli 3. (před nimi byly pouze ruské dvojice), takže to je asi výsledek, který se dal očekávat. Českou stopu zde opět zanechal Ondřej Hotárek bruslící s Valentinou Marcheiovu za Itálii. Skončili na 11. místě a myslím, že to je pro ně pěkný výsledek. 

Taneční páry:

taneční_páry_ms_šanghaj_2015

Do této kategorie nastoupilo 30 párů, do volných jízd jich postupovalo 20. Nelli Zhiganshina a Alexander Gazsi se ale ještě před krátkým programem odhlásili, důvod neznám, ale snad se nejednalo o nic vážného. Mrzí mě to, protože je dva mám ráda. Takže, z krátkých tanců jsem neviděla nic, na volný jízdy jsem ale v pátek ráno koukala.

Neviděla jsem teda všechno, ale to zásadní (tedy boj o medaile) ano. A zanechalo to ve mě hluboký dojem. Myslím, že na letošním MS byla soutěž tanců to nejlepší! Bylo to velmi vyrovnané, nevyzpytatelné a až do poslední chvíle vlastně nebylo úplně jasné, kdo si rozdá medaile. O tom, že mám nový oblíbený pár už jsem psala ve článku k ME. Gabriellu Papadakisovou a Guillaumea Cizerona jsem si hodně oblíbila. A stačil k tomu vlastně jeden jediný tanec na ME. Nevěřila jsem, že by se mohli dočkat zlaté medaile i z MS. Říkala jsem si, že možná by mohli bojovat o bronz, ale víc asi nic. Pořád je to jenom jejich druhá sezóna v seniorské kategorii. Po krátkém programu byli čtvrtí, takže to fakt vypadalo tak, jak jsem si před šampionátem myslela. Jenomže. Jenomže jejich volný tanec je prostě tak krásný a dokonalý! A ono je to vyšvihlo vážně až na tu zlatou medaili! Já byla tak dojatá. V roce 2017 je ME v Ostravě. Musím se tam nějak dostat. Chci ty dva vidět na živo! Stříbro pro USA získali Madison Chocková a Evan Bates, kteří po krátkém programu vedli. No a bronz putuje do Kanady zásluhou Kaitlyn Weaverové a Andrewa Pojeho. Oba tyto páry mám taky ráda, takže s výsledky na stupních vítězů jsem spokojená :-) Trošku je mi líto, že mí oblíbení Italové Anna Cappelliniová a Luca Lanotte skončili čtvrtí, ale to se nedá nic dělat. Prostě na všechny se nedostane a fakt to bylo letos hodně nabitý. Český pár jsme tu neměli, ale česká stopa se tu přeci jen trošku objevila. Barbora Silná a Jurij Kurakin reprezentují Rakousko a bohužel skončili 21., tedy první pod čarou a do volných jízd už se nedostali. A do volných se nedostal ani finský pár Cecilia Törn a Jussiville Partanen. Tento pár vůbec neznám. Naopak zástupce zde mělo Slovensko. Federica Testa a Lukáš Csolley skončili na podle mě sympatickém 15. místě.

Ženy:

ženy_ms_šanghaj_2015

Žen se příhlásilo hned 36, Kerstin Franková z Rakouska se ale nakonec odhlásila, takže jich bylo 35. I tak to ale bylo úctyhodné číslo a kvalifikovat se do volných jízd bylo náročné. Tam totiž postoupilo 24 nejlepších. A bohužel Elišce Březinové se to nepovedlo, když skončila 27. Nepovedlo se to ani mé drahé Kiiře Korpi. Ta skončila dokonce na 31. pozici. Já krátký programy neviděla, takže když jsem si našla výsledky, tak jsem na to nevěřícně zírala. Netuším, co se Kiiře stalo, ale ty známky byly fakt nízký.. :-/ Abych mohla koukat na volný jízdy, tak jsem si dokonce na dnešní ráno nastavila budík :-D Teda ne na 4 ráno, abych mohla koukat úplně od začátku, ale před 6 hodinou ranní už jsem byla vzůru, protože jsem chtěla vidět jízdu mé oblíbené Ashley Wagnerové z USA. Američanky po krátkém programu na tom nebyly nejlépe, ale všechny tři zajely super volnou jízdu a v pořadí se posunuly. Ashley nakonec skončila na 5. místě, za což ji chválím. Gracie Goldová byla dokonce 4. a zrovna její jízdu jsem nestihla. No a Polina Edmundsová byla 8. Zlatou medaili získala největší favoritka soutěže Elizaveta Tuktamyshevová. Hrozně jsem jí tu zlatou přála a fakt z toho mám radost. Když jsem řekla, že jí fandím, tak můj táta na mě docela překvapeně koukal, protože ví, že ruský sportovce obecně moc nemusím. Je ale pár výjimek, které mám ráda a kterým fandím a Líza patří mezi ně :-) Stříbro získala Japonka Satoko Miyaharaová a bronz další Ruska Elena Radionova. Slovensko reprezentovala Nicole Rajičová, která skončila na hezké 15. příčce. Také bych chtěla kladně ohodnotit účast norské bruslařky Anne Line Gjersemové ve volných jízdách :-) 

Muži:

muži_ms_šanghaj_2015

Kategorie mužů mi letos dala zabrat. Vlastně jako každý rok :-D Mužů se do soutěže přihlásilo 30, do volných jízd jich postupovalo 24. A mezi nimi i Michal Březina. Petru Coufalovi se to bohužel nepovedlo, ten skončil na 27. místě. Vážně mě ten Michal mrzí. Po krátkým programu byl 10. a to je pozice, kde jsem ho zhruba očekávala. Jenže konečné 15. místo znamená, že příští rok máme na MS v kategorii mužů pouze 1 účastnické místo. A to je škoda. Daleko hůř ale dopadli Němci. Peter Liebers (který mimochodem patří mezi mé oblíbené bruslaře) to totálně zkazil a skončil až 29. Jeho krátký program jsem viděla živě a jen jsem se chytala za hlavu :-/ Z kategorie mužů jsem toho vlastně viděla nejvíc. A to nebyl záměr, prostě to tak hezky vyšlo. Docela mě zaujal Američan Joshua Farris, toho budu v příštích letech asi víc sledovat :-D Další Američan Adam Rippon mě zas zaujal tím, že zkouší skákat čtverného lutza! :-O Pojďme ale k medailistům. Zlato získal Javier Fernandéz. Je to první zlato z MS pro Španělsko. A je to naprosto úžasný! Když Yuzuru Hanyu, který nakonec skončil druhý, chyboval, tak jsem si říkala, že to je šance pro Javiho. A jemu se to vážně povedlo! :-) Jinak, bylo hrozně roztomilý, jak po zveřejnění známky nechápal a šokovaně koukal na to, že je první :-) No a bronz pak získal Denis Ten z Kazachstánu. Ten už má doma i bronz z Olympiády. Budoucnost bych viděla v mladém Kanaďanovi s vietnamskými kořeny Nam Nguyenovi. Ten mimochodem patří do trenérské skupiny Briana Orsera, kde trénují i Javi a Yuzuru. Orser má prostě dobrý čich na hvězdy! ;-) Dále vidím budoucnost v Mishovi Ge, který závodí za Uzbekistán. Jeho volná byla vážně povedená. A mě osobně se moc líbil další Američan a to Jason Brown. Už loni jsem si ho všimla a říkala si, že je dobrý. Letos skončil na pro něj nádherné čtvrté příčce. Škoda, že zatím v závodě neskáče čtverné skoky. Kdyby už letos zařadil nějaký čtverný skok a povedl se mu, tak myslím, že mohl klidně i zaútočit na bronz. Maxim Kovtun totálně zkazil krátký program. Jsem si říkala, že to je zase typický Max. A prý jeho trenérka Tatiana Tarasovová nechodí pro ránu daleko a asi to tedy po kraťasu neměl Max lehký. Možná i to ho vybičovalo k tomu, že se ze 16. místa probojoval až na 7. místo. Jeho krajan Sergei Voronov zvolil opačný postup, z 4. místa se propadl až na 13. pozici. Trochu mě zklamal Takahiko Kozuka, myslela jsem si, že má tedy na víc, než jen 12. místo. A pozor, vypadá to, že Florent Amodio se probral! Deváté místo v jeho podání hodnotím kladně ;-)

Na závěr bych ráda řekla, že je hezký vidět, jak jsou ty závody vyrovnaný a (to málo, co jsem viděla) bylo to zajímavý sledovat. Máme čtyři mistry světa ze čtyř různých zemí. Vlastně obecně medailisté jsou z různých zemí a to já ráda vidím. Jsem ráda, že nedominuje jenom jedna země. Já jako Evropanka musím říct, že mám radost z toho, že tituly mistrů světa ve hned třech případech putují právě do Evropy :-) V tancích do Francie, v mužích do Španělska a v ženách do Ruska. Akorát teda ve sportovkách získala zlato Kanada, ale já tu dvojici mám ráda, takže z mého pohledu to všechno vlastně dobře dopadlo. Vlastně jo. Když se nad tím tak zamyslím, tak ve všech čtyřech kategoriích vyhráli ti, kterým jsem fandila úplně nejvíc. Teda, to se mi už dlouho nestalo! 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: MS Šanghaj 2015 alienor®pise.cz 29. 03. 2015 - 09:56
RE(2x): MS Šanghaj 2015 niki 29. 03. 2015 - 12:34