Mí oblíbení skokani na lyžích

18. březen 2015 | 21.50 |

Já vím, že letošní sezóna se blíží ke svému konci (vlastně už jen jeden závodní víkend :-( Proč je vždycky můj oblíbený okruh / skokanský můstek na konci sezóny?), já však mám hrozné nutkání napsat článek o skokanech (možná i skokankách), které mám ráda (a možná taky o těch, která mám nerada). Tato myšlenka mně napadla, když jsem o minulém víkendu koukala na závody a nějak se mi uhnízdila v hlavě a nemůžu ji dostat ven :-D Nevím, kolik z vás tady skoky na lyžích sleduje, ale třeba někoho nalákám :-D Ano, měla bych se místo psaní tohoto článku věnovat jiným věcem, například zpracovávat referáty do školy, číst knížky, které nám byly zadány (a že jich není málo), konečně vymyslet ty věty na fonetickou transkripci, ale prostě psaní tohoto článku je mnohem lepší a zábavnější než všechny ostatní zde uvedené věci :-P

Přemýšlela jsem, jak to uspořádat, aby to mělo aspoň nějakou hlavu a patu a myslím, že nejlepší bude to vzít podle zemí.

A jako první si vezmu Finsko, protože to je moje nejoblíbenější země :-) Vlastně by se dalo říct, že jakmile je to Fin, tak fandím každému. Ale nemyslete si, i tady existují různé výjimky :-D Tou výjimkou je Harri Olli, o kterém už jste možná slyšeli a asi to nebylo v moc pozitivním kontextu. Jak se s oblibou říká "zlobivé dítě finského skoku", dokonce byl přirovnáván k Matti Nykänenovi, ale tak myslím, že do Mattiho má ještě (zatím?) daleko... Koho mám z finského týmu nejradši, tak to je rozhodně Ville Larinto. Hodně oblíbené mám i dva bývalé sdruženáře Anssi Koivurantu a Lauri Asikainena (btw, Lauri je strašně krásný jméno). Taky Jarkko Määttä patří mezi mé oblíbené skokany, myslím, že je to budoucnost finského skoku, který momentálně neprožívá zrovna nejlehčí období. Dřív jsem hodně měla ráda i bratra Hautamäki a Arttu Lappiho. Teď jen můžu nostalgicky zavzpomínat, jaký byl pro mně Arttu velký idol :-) No a pak je tady Janne Ahonen. To je prostě legenda. Musím říct, že ne vždy byl mým úplně oblíbeným skokanem, ale teď bych mu přála, aby ještě předvedl nějaký dobrý skok. Akorát, že nevím, jestli tohle náhodou není (opět) jeho poslední sezóna. Už se těším, až se do Světového poháru dostane jeho starší syn Mico. Pokud dobře počítám, tak za nějaké 2 či 3 roky by se to už opravdu mohlo stát :-)

Zůstaneme na severu a podíváme se do Norska. Norští skokani na lyžích také patří k mým oblíbeným. Mým skokanským idolem všech dob totiž s podivem není Fin, ale Nor. A to Bjoern Einar Romoeren. Taky jsem měla ráda Sigurda Pettersena (teď doufám, že jsem mu nezkazila jméno). V současnosti mám ráda snad všechny norské skokany, které vidím závodit :-D Nejvíc ale asi preferuju Kennetha Gangnese, Anderse Jacobsena a Anderse Fannemela :-) 

Další skokanskou zemí, na kterou nedám dopustit, je Slovinsko. Taková moje oblíbená čtverka bývala Primož Peterka, Primož Pikl, Robert Kranjec, Jernej Damjan. První dva jmenovaní už nezávodí, ohledně toho třetího je to těžko odhadovat, ale když Robimu se letos tak nedaří a mně to tak trápí :-( Myslím, že po BERovi (tou zkratkou rozumějte Romoerena), je to můj druhý největší idol.

Teď se ale ve Slovinsku objevují noví kluci a já už pár let podporuju Petera Prevce. Teď se mu šance na Velký křišťálový glóbus za celkovém vítězství ve Světovém poháru docela vzdálil, ale pořád je tu naděje. Bože, já budu tak nervózní! Moc bych mu to totiž přála. Myslím, že Slovinsko postupuje správným směrem a ani třeba Pungertar nebo Dezman mi nevadí. Jsou to nadějní kluci. Akorát mladýho Tepeše moc nemusím... Jo a Peter má mladšího bráchu Ceneho, ten se taky sem tam objeví ve Svěťáku. Zrovna teď v Norsku skákal a nevedl si zle, měla jsem z něj radost. Kluci mají ještě dalšího mladšího bráchu, jehož jméno si nepamatuju, který taky skáče. Takže to mají v rodině :-) Mimochodem, pamatujete si někdo Roka Benkoviče? :-D

Další zemí, jejíž skokany mám ráda, je Polsko. Bože, teď to vypadá, že fandím každýmu, ale to není pravda :-D Ano, mám opravdu hodně oblíbených skokanů, ale všichni to rozhodně nejsou. Mým nejoblíbenějším polským skokanem je Kamil Stoch. Měla jsem ráda i Macieje Kota a Krzysztofa Mietuse. Maciej sem tam ve Světovém poháru skáče, ale Krzysztof jaksi zmizel...myslím, že jsem ho kdysi zahlídla ve výsledcích nějakého slabšího šampionátu, tak nevím, ale snad pořád skáče, vždyť je to mladý kluk. Nevadí mi Klemens Muranka, to je jeden z té mladé generace a myslím, že on by to mohl jednou dotáhnout daleko. No a pak Piotr Zyla, to je prostě sympaťák :-D Adam Malysz si ale moje sympatie nikdy nezískal.

I v rakouském týmu je několik skokanů, které mám ráda. Musím se přiznat, že před lety jsem byla velkou fanynkou rakouského skoku a fandila snad všem rakouským skokanům. Měla jsem ráda Martina Hoelwartha, Andrease Widhoelzla, Bastiana Kaltenboecka, Arthura Pauliho, ti všichni už ale neskáčou. Taky Mario Innauer už neskáče, to byl ale jiný případ :-D Martin Koch, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern, a vlastně i Gregor Schlierenzauer, když začínal. Na téhle generaci jsem vyrostla. Jo, přesně tak by se to dalo říct. Jedno jméno do téhle skupiny patří taky, ale záměrně jsem ho vynechala, protože nemůže být ztracen jen tak někde ve větě :-D Je to Manuel Fettner, můj velký idol a nejoblíbenější rakouský skokan. Poslední dobou mám docela ráda i druhého Manuela, a to Poppingera. Naopak Krafta a Dietharta mít ráda prostě nikdy nebudu!

Zmínit bych měla asi i další velkou skokanskou zemi a to Německo. Před lety to byla jedna ze zemí, kde jsem měla hodně oblíbenců, teď už to tak horké není. Vyrostla jsem na generaci Martin Schmitt, Michael Neumayer, Georg Spaeth, Michael Uhrmann. Teď už skáče jenom Michi Neumayer. Z těch mladých jsem si oblíbila akorát Andrease Wellingera. Jinak Němce moc nemusím.

Dále mám hodně ráda francouzského skokana Ronana Lamy-Chappuise. A vlastně ani Vincent Descombes-Sevoie mi nevadí.

A samozřejmě musím zmínit i náš český tým. Abych pravdu řekla, tak jasně, našim klukům fandím, úspěchy jim přeju, ale abych mezi nimi měla nějakého velkého idola typu Fettner či Kranjec, to teda ne. Vždycky jsem měla ráda Borka Sedláka, ale ten už nezávodí. Takže momentálně z našich mám asi nejradši Romana Koudelku.

Z ostatních zemí nevím, koho bych ještě vypíchla. Nevadí mi Švýcaři, nemám problém ani s Italy či Japonci. Ale žádného oblíbence mezi nimi nemám. I když je pravda, že Ammannovi vždy fandím, aby vyhrál Turné :-D

Vlastně bych ještě ráda řekla, že až se ve Světovém poháru objeví Turek, tak mu budu fandit :-D Opravdu, turečtí skokané existují, teď nedávno zrovna nějaký vyhrál závod FIS Cupu a to už není jen tak nějaký "okresní přebor".

Ráda bych k tomu všemu na závěr dodala, že těch skokanů, kterým fandím, je celá řada a pravděpodobně jsem na spoustu z nich zapomněla, ale tohle jsou ti, kterým fandím nejvíc (takže jsem si na ně logicky vzpomněla) :-D A ty skokanky už tu nebudou, protože článek by se značně natáhl :-P

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Mí oblíbení skokani na lyžích katka 19. 03. 2015 - 22:38
RE(2x): Mí oblíbení skokani na lyžích niki 20. 03. 2015 - 14:08
RE: Mí oblíbení skokani na lyžích marit 20. 03. 2015 - 07:19
RE(2x): Mí oblíbení skokani na lyžích niki 20. 03. 2015 - 14:13