ME Stockholm 2015: ženy

8. únor 2015 | 11.55 |

Elizaveta_tuktamysheva_stockhoTřetí část mého ohlédnutí za Mistrovstvím Evropy v krasobruslení je věnovaná kategorii žen. A musím se přiznat, že poslední dobou jsem soutěž žen tak nehltala, jako muže a tance. Ale letos jsem se vážně hrozně moc těšila. Protože má drahá a jediná Kiira Korpi se po letech, kdy ji trápila zranění, konečně dokázala vrátit na led a závodit. Jenomže moje radost (a taky určitě radost Kiiry, protože ona se na návrat moc těšila) zas tak dlouho netrvala... 

A když už jsem začala mluvit o Kiiře, tak to dokončím. Ona měla zraněnou achilovku, když se z toho dostala a už to vypadalo, že zase bude bruslit, přišlo další zranění. A myslím, že to mělo opět něco společného s achilovkou. Teď se z toho všeho konečně vyhrabala. Kvalifikovala se na ME. A to pro ni bylo jako vítězství. Nejela tam, aby získala vavříny, ale aby si zase zazávodila, protože krasobruslení miluje. A co víc! Po krátkém programu byla na skvělém 4. místě! Já byla nadšená, Kiira se po třech letech vrátila na závodní scénu a hned to vypadalo na výsledek klidně do TOP 5! Jenže z volných jízd se Kiira musela odhlásit. Přepadla ji totiž horečka a nějaká střevní chřipka. Ach jo, taková smůla. Přidávám sem aspoň její krátký program :-)

Celkem mě překvapil počet krasobruslařek, které do závodu nastoupily. Bylo jich hned 38! Do volných jízd jich pak postupovalo 24, takže to bylo docela náročné a chybička znamenala konec nadějím na nějaký slušný výsledek. To se stalo třeba mé oblíbené Eleně Gedevanishvili, se kterou já počítala, že by mohla zasáhnout do boje o medaile. A ona měla co dělat, aby postoupila do volných jízd! A tam to taky slušně zkazila... Ani Sonie Lafuente se nevedlo tak, jak jsem si přála. Volnou to ale trošičku napravila. Líbily se mi obě dvě Estonky Gerli Liinamäe a Helery Hälvin. Helery se do volných neprobojovala, Gerli ano. Také mě docela zaujala dánská reprezentantka Pernille Sørensen (existuje v Dánsku vůbec nějaké jiné příjmení než Sørensen?), ta se ale také do volných nedostala.

No a do volných jízd se bohužel nedostala ani Birce Atabey. Byla první po čarou a od postupu ji dělily 3 desetiny. Vážně škoda, krátký program se jí povedl a já očekávala, že se jí postoupit povede :-/

Velice mile mě překvapila naše Eliška Březinová, sestra Michala. Krátký program tedy nebyl ideální a sama Eliška si určitě představovala, že bude na lepší než 21. pozici. Ale postoupila do volných jízd. A tam ukázala, že na to má.

Povedená volná jízda ji v celkovém pořadí vynesla až na 15. místo! Dobrá práce! Chválím :-)

Příjemně překvapila i Slovenka Nicole Rajičová, která skončila 11. a mě se také líbila Francouzka Laurine Lecavelier. Italku Robertu Rodeghiero jsem nikdy moc neregistrovala, ale letos musím říct, že se mi její jízdy líbily. Za největší překvapení závodu rozhodně považuji mladičkou Lotyšku Angelinu Kuchvalskou, která při svém debutu obsadila 7. místo! Jsem zvědavá, jestli jí to vydrží. Protože, jak i komentátoři naznačili, někdy mladé holky vyletí vzhůru, a pak když dospějí a změní se jim stavba těla a tak, tak už nedokážou na své výsledky, které měly, když jim bylo nějakých 15 či 16 let, navázat.

Co se boje o medaile týče, tak už před soutěží bylo jasné, že si to mezi sebou rozdají všechny tři Rusky. Pro Radionovou to byl dokonce debut na ME. Jenže pro Rusky není nic nemožné. Už při debutu od nich ruská federace čeká medaile. A několik slušných talentů už na to taky v historii doplatilo. A navíc, tam mají těch bruslařek tolik, že jeden rok jedna zaváhá a už si na mezinárodní scéně téměř nezazávodí. Takže letos na ME chyběly jak loňská šampiónka Julia Lipnitská (kterou jsem si já zrovna docela oblíbila), tak také stříbrná Adelina Sotnikova (která se navíc loni stala olympijskou šampiónkou), tak také Alena Leonova, která byla 4. Letos Rusko reprezentovaly Radionova, Tuktamysheva a Pogorila. Anna Pogorila je mi hrozně nesympatická, takže jsem svým způsobem byla ráda, že brala bronz :-D A její exhibice na Rise Like a Phoenix od Conchity Wurst, tak to bylo něco :-D To víte, já jsem na písničky z Eurovize háklivá, takže toto teda ne...

Zlato jsem hrozně moc přála Elizavetě Tuktamyshevové. Ona je na Rusku hrozně hezká holka a fakt myslím, že si titul zasloužila. Proto jsem byla ráda, když se jí to doopravdy povedlo. Po krátkém programu byla sice druhá, ale myslím, že tam jí rozhodčí ubrali, že rozhodně měla vést. Volná byla ale nádherná. Ani jsem u toho nedýchala. 

Pro porovnání sem přidávám i volnou jízdu Eleny Radionové, která brala stříbro a s Tuktamyshevovou prohrála o zhruba 1 bod. Radionová je určitě dobrá bruslařka, volná byla vážně hezká, ale mě se prostě víc líbí Tuktamysheva, nemůžu si pomoct.

No a na závěr putuje obrovská pochvala k domácím závodnicím, sestrám Joshi a Viktorii Helgessonovým. Holky byly úžasné, před domácícm publikem se jim kolena nerozklepala a nakonec ta mladší Joshi byla 4., ta starší Viktoria 5. Ruskám konkurovat nemohly, to bylo jasné už před závodem, ale byly nejlepší ze zbytku světa a já jim za to tleskám! A moc se mi líbilo jejich společné exhibiční číslo. Rozhodčího jim v tomto souboji dělal náš Michal Březina :-D

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář