ME Stockholm 2015: muži

6. únor 2015 | 22.25 |

javier_fernandez_stockholm_201O krasobruslení se tady zmiňuju opravdu výjimečně. Většinou se jedná o články, které shrnují Mistrovství Evropy, jak jsem si tak všimla. Loni jsem se krasu tady na blogu vůbec nevěnovala, ale letos bych ráda přeci jen něco napsala. Minulý týden se konalo Mistrovství Evropy ve švédském Stockholmu a já bych sem ráda napsala několik svých postřehů, napsala, co se mi líbilo, co se mi nelíbilo. Však můj styl článků znáte :-D Letos jsem se ale rozhodla, že nebude jeden článek shrnující všechno, ale že budou čtyři články a každý se bude zvlášť věnovat jedné kategorii, abych se mohla trochu víc rozepsat. A taky do nich přidám nějaká videa jízd, které si myslím, že mají smysl, abych se s váma o to podělila :-D A začneme kategorií mužů :-D Zaprvé, Česká republika měla hned tři muže v soutěži (a nevedli si vůbec zle) a zadruhé, z mého dívčího pohledu je to prostě nejlepší kategorie :-D

Soutěže se zúčastnilo celkem 30 mužů, prvních 24 po krátkém programu postoupilo do volných jízd. A mě opravdu velmi potěšilo, že všichni tři čeští kluci se do volných dostali. Michal Březina ze 3. místa a tak dával všem naději, že bude bojovat o medaili. Pavel Kaška postoupil ze 17. místa, nováček Petr Coufal z místa 16. Řeknu vám ale ten kluk na to má! Petrova volná jízda na Novosvětskou od Antonína Dvořáka byla pro mě jedním z vrcholů celého šampionátu! Petr sice ještě nemá takovou výkonnost jako kluci na čele, nepatří ke špičce, neskáče čtverné skoky (alespoň tedy v závodě ne), ale ta jízda byla čistá, téměř bez chybičky a to, co mělo být splněno, splněno bylo :-) Nakonec ho tento výborný výkon posunul na celkové 12. místo. Chválím, chválím a ještě jednou chválím!

I Pavel Kaška se snažil. U něj musím poznamenat, že on začal trénovat taneční dvojice s Lucií Myslivečkovou. Jenomže Lucka se zranila a co teď? A tak se Pavel pro tentokrát vrátil k sólovému bruslení a opět začal trénovat skoky. A to prosím jen pár měsíců před začátkem ME! Takže už jenom to, že se na šampionát kvalifikoval, je výkon. Celkově z toho bylo 17. místo a Pavel určitě nezklamal. Navíc bylo hezké slyšet Novosvětskou ještě jednou :-) Pavel to měl sice v klavírní verzi, ale i tak. Hrozně se mi líbí, že si oba naši kluci vybrali dílo našeho velkého skladatele Dvořáka. No a Michal. Vypadalo to dost nadějně. Pád při čtvertém salchowu ještě nemusel znamenat katastrofu, jenomže pak přišel druhý pád u druhého čtverného salchowa a bylo po medaili. Vážně škoda. Takže nakonec skončil Michal na celkovém pátém místě. Já vím, je to krásný výsledek, ale mohlo to být i lepší.

Velmi mile mě překvapili izraelští krasobruslaři. Alexei Bychenko už tedy byl dobrý i dřív, ale mladík Daniel Samohin byl pro mě opravdové překvapení.

A velice se mi obě jeho vystoupení líbila, to tedy ano. Taky se oba vešli do TOP 10, což samo o sobě je zajímavé. Pro ukázku přidávám Samohinovu volnou jízdu (která sice nebyla bezchybná, ale něco do sebe měla, navíc nesmíme zapomenout, že je mu teprve 16 let).

Klasicky jako každý rok se mi líbila vystoupení Petera Lieberse, i když volnou umít zajet i líp. On měl oba dva programy stejné jako loni, takže jsem se těšila, jak se pokochám, a ono to zas tak dokonalé nebylo. I tak jsem ale zjistila, že mám pro něj slabost, ani nevím čím to :-D Mimochodem, dneska jsem se dočetla, že Peter vyhrál zlato na Univerziádě :-)

Zajímavým úkazem pro mě byl Ivan Righini. On je totiž Rus. Jeho původní jméno zní Ivan Bariev. Ale přesídlil do Itálie, změnil si příjmení za italské a samozřejmě, že reprezentuje Itálii. Člověka by při pohledu na něj vůbec nenapadlo, že to není rodilý Ital. Podle mého totiž vypadá opravdu dost italsky. Asi už tam totálně zapadl :-D A jeho jízdy měly něco do sebe a on je takový temperamentní a zábavný (ty jo, to se ani do toho Ruska moc nehodil) a přesně to do svých jízd zařadil. Musím říct, že volná mě opravdu zaujala a pobavila zároveň.

Velké zklamání určitě zažila Francie. Florent Amodio už není to, co býval. No a Chafik Besseghier se po krátkém programu (i když do volných postoupil) odhlásil ze zdravotních důvodů ze soutěže.

Alexander Majorov je další, který možná čekal lepší výsledek. Na domácím mistrovství se určitě do desítky chtěl vejít, ale nakonec byl jedenáctý. Nevím, jestli to víc bylo líto jemu nebo mě :-D Kdysi jsem ho tedy vůbec neměla ráda, protože to není rodilý Švéd, ale teď když se na něj člověk podívá, tak je to podobý případ jako Righini. Prostě do toho Švédska zapadl a je to takový roztomilý blonďák :-D Kromě jeho závodních jízd se mi líbilo i jeho exhibiční vystoupení :-)

Samozřejmě nesmím zapomenout zmínit i dvě země, pro které mám velkou slabost. Z každé této země byl mezi muži jeden zástupce. Finsko reprezentoval Valtter Virtanen, a představte si, že se mu povedlo kvalifikovat do volných jízd! Jeho volná jízda se mi líbí, ale bohužel tentokrát to nebylo ono a Valtter to docela pokazil. Za Turecko závodil Engin Ali Artan. Ačkoliv mě osobně se jeho krátký program nezdál špatný, na postup do volných jízd to bohužel nestačilo.


 

Ve volných jízdách mě dost šokoval Brit Phillip Harris. Při jednom ze skoků totiž upadl. A upadl dost nešťastně na ruku. Až tak nešťastně, že jsem se vážně lekla, že si zlomil ruku :-O Chvilku se tam svíjel v bolestech, pak se ale rozjel a bojovně to dojel do konce. Ihned po dojetí, když čekal na známky, mu ruku ledovali. Jak to dopadlo a jestli je to nějaké vážné zranění ale bohužel nevím. Jestli se na to chcete podívat, tak můžete tady v tom videu. K inkriminovanému momentu dojde asi po minutě a půl jízdy.

No a teď už se konečně dostáváme k medailovým pozicím. Schválně jsem si to (nejlepší) nechala až na konec. Doufala jsem, že mezi Rusy Voronova a Kovtuna se nějak vmísí i náš Michal, ale bohužel. Musím ale říct, že tentokrát se mi z ruských závodníků víc líbil Kovtun. A tak si myslím, že stříbrná medaile je naprosto zasloužená. Velice mile mě pak překvapil při exhibici, kde působil naprosto uvolněně, v pohodě a dokonce se i usmíval! A bylo vidět, že si svou exhibici náramně užívá. Takového já ho vůbec neznám! :-O :-D

Javier Fernández. To je kapitola sama o sobě. Já mám Javiho ráda od prvního okamžiku, co se na ledě objevil (to berte s rezervou, spíš mám na mysli první okamžik, kdy jsem ho zaregistrovala). Takže rozhodně nepatřím k těm, kteří mu začali fandit až potom, co začal být slavný. Mě se prostě líbilo, že v krasu je nějaký Španěl (a navíc je to krásnej kluk) :-D A jak roky plynuly, tak Javi byl lepší a lepší. A teď je z toho třetí titul mistra Evropy v řadě. To je něco neuvěřitelného! Já to Javierovi strašně moc přeju a mám z něj velkou radost. Nutno ale dodat, že tentokrát nebyl jeho výkon úplně dokonalý a přesvědčivý. Na jeho obranu ale musí říct, že on byl zraněný, měl něco s nohou (nevím, co konkrétně a jak vážné to bylo). Co ale u Javiho zkritizuju, tak to je exhibice. Jeho aerobic class je sice fenomenální a on se při tom baví a řádí a to lidi milují, ale mohl by zkusit vymyslet něco nového. I tak ale musím říct, že pro mě to opět bylo nejlepší exhibiční vystoupení :-D Kromě videa s jeho volnou jízdou na hudbu Lazebník sevillský tak přidávám pro ty, kdo by náhodou neznali, i exhibiční vystoupení :-) Jinak, o Javierovi jsem četla, že na tréninku dělá blbiny a ze všeho si dělá srandu, to je mi na něm sympatický a doufám, že mu to zůstane, tahle bezprostřednost :-) :-D


 


 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: ME Stockholm 2015: muži katka 07. 02. 2015 - 10:14
RE(2x): ME Stockholm 2015: muži niki 07. 02. 2015 - 11:15
RE(3x): ME Stockholm 2015: muži katka 08. 02. 2015 - 12:00
RE(4x): ME Stockholm 2015: muži niki 08. 02. 2015 - 21:28
RE(5x): ME Stockholm 2015: muži katka 09. 02. 2015 - 10:28
RE: ME Stockholm 2015: muži alienor®pise.cz 07. 02. 2015 - 12:06
RE(2x): ME Stockholm 2015: muži niki 07. 02. 2015 - 12:31