VC Abu Dhabi 2014: závod

23. listopad 2014 | 17.21 |

nico_rosberg_lewis_hamilton_2Poslední závod letošní sezóny šampionátu Formule 1 se odjel na okruhu Yas Marina v Abu Dhabi ve Spojených arabských emirátech. O titulu mistra světa stále ještě nebylo rozhodnuto a tak závod sliboval zajímavou podívanou. Piloti, kteří mezi sebou bojovali o titul světového šampiona, startovali oba z první řady. Pole position získal Nico Rosberg, jeho týmový kolega Lewis Hamilton stál vedle něj na druhé pozici. Ze druhé řady startovali piloti týmu Williams Valtteri Bottas a Felipe Massa.

Po kvalifikaci byli z kvalifikace diskvalifikovaní oba piloti týmu Red Bull Daniel Ricciardo (který se kvalifikoval jako 5.) a Sebastian Vettel (který se kvalifikoval jako 6.). Nejprve byli posláni na konec startovního roštu, nakonec však do závodu vyráželi z boxové uličky. Důvodem jejich diskvalifikace bylo přední křídlo, které se údajně moc prohýbalo.

Penalizován byl také Romain Grosjean. O jeho penalizaci bylo jasno už po pátečních trénincích. Francouz měnil motor a po součtu všech možných penalizací z toho nakonec byla ztráta 20 pozic na startovním roštu. Zbytek si musel odpykat v závodě v podobě průjezdu boxovou uličkou. Grosjean se kvalifikoval jako 16., po penalizaci se propadl na poslední 20. pozici. Jelikož pak byly vyloučeny vozy Red Bull, Grosjean startoval z 18. místa.

Závod se odehrál za stmívání a v závěru za umělého osvětlení. Středoevropského času byl start ve 14:00, na místě bylo 16:00. Jelo se 55 kol.

Lewis Hamilton předvedl doslova raketový start a dostal se do vedení závodu. Nico Rosberg byl druhý, třetí jel Felipe Massa. Naopak Valtteri Bottas start příliš nezvládl a propadl se až na osmé místo.

Ihned v úvodu závodu si svou penalizaci odbyl Romain Grosjean.

Ovšem Nico Rosberg byl rychlejší než Lewis Hamilton a vypadalo to, že se na svého týmového kolegu, který všem začal okamžitě ujíždět, dotáhne a že tým Mercedes opravdu svede nezapomenutelnou bitvu o titul mistra světa 2014.

V 7. kole začaly první pit stopy.

Lewis Hamilton jel ke svým mechanikům v kole 10. Ve stejném kole zamířil přezout pneumatiky také Valtteri Bottas.

To už dostal penalizaci 5 vteřin stop and go Nico Hülkenberg za vytlačení Kevina Magnussena z tratě. Tento incident se odehrál ihned po startu.

V 11. kole jel do boxů také Nico Rosberg.

Zajímavý souboj o 6. a 7. místo svedli Jean-Eric Vergne v Toro Rosso a Daniel Ricciardo v Red Bullu. Ricciardo se před Vergneho dostal, avšak Francouz si to nenechal líbit a Australanovi to vrátil.

Ve 14. kole jel na svůj první pit stop Felipe Massa.

Dobře se předváděl Bottas, který předjížděl své soupeře a dostával se tak polem vpřed.

V 16. kole se do hodin dostal Daniil Kvyat za volantem vozu Toro Rosso. Zůstal stát na trati a v inkriminovaném místě tak zavlály žluté vlajky. Pro ruského závodníka to byl konec v závodě.

Bojovalo se o 6. pozici mezi Kevinem Magnussenem, Sebastianem Vettelem, Jensonem Buttonem a Fernandem Alonsem. Avšak Magnussena a Vettela teprve čekala první zastávka v boxech.

A oba dva do boxů jeli shodně ve 22. kole. Vettelova zastávka však byla o něco delší, takže trochu ztratil.

Nico Rosberg mezitím probrzdil nájezd do jedné ze zatáček, vyjel mimo trať a ztratil tak čas na Hamiltona.

O 4. a 5. místo bojovali Valtteri Bottas a Daniel Ricciardo. Daniel Ricciardo byl ale jediným pilotem na trati, který ještě neaobsolvoval žádnou zastávku v boxech. Do boxů se nakonec vydal až v 28. kole.

Problémy se svým vozem začal hlásit Nico Rosberg. Vypadalo to na problémy s výkoností vozu, možná také s ERS, či s brzdami. Němec začal ztrácet a netrvalo dlouho a dostal se před něj Felipe Massa.

To už podél tratě odstavil Pastor Maldonado svůj vůz Lotus, z jehož motoru šlehaly plameny.

Jenson Button se po svém pit stopu zařadil k Fernandu Alonsovi a svedli spolu zajímavý souboj. Poté se k nim ještě přimíchali Kevin Magnussen a Kimi Räikkönen. Magnussen však pak ve 30. kole zamířil ke svým mechanikům.

Ve 32. kole jel podruhé do boxů Lewis Hamilton. A když vyjel zpátky na trať, tak se zařadil na třetí místo za Felipe Massu a Nica Rosberga. Ovšem moc dlouho mu to netrvalo a dostal se před Rosberga. Toho sužovaly stále větší problémy s vozem a nebyl schopný Hamiltonovi konkurovat.

O pár chvil později se před Rosberga na třetí místo dostal Valtteri Bottas.

Ve 35. kole jel podruhé do boxů Rosberg, o kolo později zamířil ke své druhé zastávce Bottas.

A Nico Rosberg se stále propadal. Dostal se před něj i Sebastian Vettel. Rosbergovy šance na titul se začaly pomalu rozplývat.

Situace tedy vypadala následovně. Vedl Felipe Massa, kterého ještě čekala jedna zastávka v boxech, druhý byl Hamilton, třetí Ricciardo, který taktéž věděl, že musí ještě jednou do boxů, a čtvrtý Bottas.

Nico Rosberg se opět podíval mimo trať. Jeho Mercedes měl čím dál tím větší technické problémy.

O 5. a 6. místo si to rozdali Sergio Pérez a Sebastian Vettel. Pérez však pak zamířil do boxů.

Zajímavý byl také souboj o 8. a 9. pozici mezi Nico Hülkenbergem a Fernandem Alonsem.

Ve 43. kole jel do boxů Felipe Massa. Na trať se zpátky zařadil na druhé místo za Hamiltona. Jeho ztráta byla zhruba 10 vteřin. A Massa začal zajídět rychlejší časy než britský soupeř, takže to začalo vypadat na zajímavý finiš.

To už ze závodu odstoupil Kamui Kobayashi s vozem Caterham. Japonský pilot zajel do boxů a na trati už se pak neukázal.

Nico Rosberg se stále propadal pořadím. Před něj se dokázal dostat Nico Hülkenberg. A poté následovali i další piloti, kteří Němce předjížděli.

Ve 48. kole jel podruhé ke svým mechanikům Daniel Ricciardo a zařadil se pak na čtvrtou pozici.

Naopak se snižoval rozestup mezi prvním Hamiltonem a druhým Massou. Když zbývalo do cíle 5 kol, tak mezi nimi bylo zhruba 4 a půl vteřiny. A Felipe Massa na to dál tlačil.

Nico Rosberg ve svém týmovém rádiu slyšel, že problémů s vozem je příliš a ať tedy zajede do boxů. Německý pilot to však odmítl se slovy, že to chce dojet až do cíle.

Z vítězství v posledním závodě letošní sezóny se radoval Lewis Hamilton. Druhý skončil Felipe Massa. Konečný rozdíl mezi nimi byl 2,5 vteřiny. Třetí skončil Valtteri Bottas, takže tým Williams má jistě co slavit, neboť oba jeho piloti se postavili na stupně vítězů.

Vítězství Hamiltona znamenalo jediné: Lewis Hamilton se stal dvojnásobným mistrem světa Formule 1!

Nico Rosberg nakonec skončil na 14. pozici. Avšak do cíle dojel.

Nutno ještě dodat, že za tento závod se udělovaly dvojité body. Vítěz tedy získal bodů 50, druhý získal bodů 36, třetí získal bodů 30, čtvrtý získal bodů 24, pátý získal bodů 20, šestý získal bodů 16, sedmý pak získal 12 bodů, osmý 8 bodů, devátý 4 body a desátý bral body 2.

Titul tedy získal Lewis Hamilton s celkovým počtem 384 bodů, druhý skončil Nico Rosberg s 317 body a třetí Daniel Ricciardo s 238 body.

Mezi týmy suverénně vyhrál Mercedes, který získal 701 bodů, na druhém místě skončil Red Bull se 405 body a třetí byl Williams s 320 body.

Podle předběžného kalendáře by sezóna 2015 měla začít ve dnech 12. až 15. března, kdy se pojede Velká cena Austrálie na okruhu v Melbourne. Do té doby ovšem piloty čeká hned několikero testování.