Poprvé: Jenson Button

18. listopad 2014 | 11.42 |

jenson_buttonPro Jensona Buttona není letošní sezóna příliš jednoduchá. Tým McLaren není v takové formě, v jaké býval a britský pilot letos získal pouze jedno pódiové umístění. Bylo to hned při prvním závodě v Austrálii a navíc si Jenson ani pódiové oslavy nemohl vychutnat, protože mu třetí místo spadlo do klína až po diskvalifikaci Daniela Ricciarda s Red Bullem.

Nyní se Jenson stal dalším pilotem, který pro oficiální stránky Formule 1 hovořil o svých životních poprvé.

Kdo byl tvým prvním hrdinou, když jsi byl dítě?
To byl asi Bananaman. Opravdový superhrdina!

Jaký byl první závod, který si pamatuješ, že jsi sledoval?
To byl závod v Adelaide – pamatuju si zářivě žlutou barvu vozu Camel-Lotus.

Kolik ti bylo let, když ses poprvé rozhodl, že budeš pilotem F1?
Asi v dospívání. Předtím, když se mě někdo zeptal 'Chceš být pilotem F1?' , tak bych asi řekl 'Jasně', ale nerozuměl bych, co to vlastně všechno znamená. Chtěl jsem řídit auta, ale až jako teenager jsem zjistil, že F1 je pro mě opravdu možná.

Kdy jsi měl první velkou nehodu?
V roce 2003 v Monaku. Na motokárách jsem měl také několik velkých nehod. Jedna byla v Suzuce – byla to opravdu velká nehoda, jeden z velkých kroků mé fáze učení.

Jakou barvu měla tvá první helma?
Černou, červenou a žlutou. Helmu jsme koupili a můj táta ji pro mě upravil.

Kdy jsi vyhrál svou první závodní trofej a jak vypadala?
Myslím, že byla taková "plastová". Dostal jsem ji, když jsem vyhrál svůj první motokárový závod. Jsem si jistý, že ji stále někde mám – i když jsem ji už tak 26 let neviděl!

Jaké bylo první auto, které jsi řídil?
To bylo auto mého táty, BMW řady 7, když mi bylo asi 12 nebo 13 let. Bylo velké a těžké – to, co jsem se s tím nejvíc naučil, bylo, jak parkovat! Několikrát jsem s ním narazil. (smích)

Jaký byl první dům, ve kterém jsi bydlel?
Dům mých rodičů. Nedávno jsem byl ve Frome na svatbě své sestry a jel jsem kolem toho domu. Bylo to pro mně docela dojemné.

Jak nervózní jsi byl v první školní den?
Myslím si, že každý je nervózní. Jste hloupí, pokud jste nebyli.

Jaké bylo první jídlo, které jsi uvařil?
Tak to nemám ponětí. Pravděpodobně špagety. Něco jednoduchého! (smích)

Jaká byla první věc, kterou jsi udělal dnes ráno?
Vypnul jsem budík.

Co jsi udělal jako první, když ses dozvěděl, že jsi získal místo v F1?
Plakal jsem. Můj táta tam byl se mnou. Pak jsem taky zavolal mámě.

Jaká byla první nahrávka, kterou sis koupil?
UB40 – Rat in the Kitchen.

Jaký jsi dělal sport, když jsi byl malý?
Ve škole jsme mívali závody v běhání – něco jako závody se lžící a vajíčkem. Svůj první závod ve škole jsem vyhrál, vlastně to bylo jedno kolo na školním hřišti, když mi bylo šest let.