VC USA 2014: závod

3. listopad 2014 | 18.15 |

gp_usa_závodNa americkém okruhu Austin ve státě Texas se jel další závod vozů Formule 1. Z administračních a finančních důvodů však na startovním roštu chyběly týmy Caterham a Marussia. Startovalo tak jen 18 vozů. Z prvního místa startoval Nico Rosberg za volantem vozu Mercedes. Jeho týmový kolega Lewis Hamilton se postavil vedle něj do první řady. Ze druhé řady pak startovali oba piloti týmu Williams, tedy Valtteri Bottas a Felipe Massa.

Jenson Button, který se kvalifikoval na 7. místě, měnil ve svém voze převodovku, takže po penalizaci startoval z 12. místa. Daniil Kvyat měnil motor a tak startoval z poslední 17. pozice. Sebastian Vettel měnil motor a ještě další části svého vozu a startoval z pit lane.

Do závodu vypsaného na 56 kol vystartoval nejlépe Nico Rosberg, za ním se držel Hamilton, dobrý start předvedl Massa, který se posunul na třetí místo, naopak Bottasovi se start moc nepovedl.

Hned v prvním kole došlo k incidentu, kdy Sergio Pérez byl pravděpodobně při svém předjížděcím manévru moc optimistický. Kimiho Räikkönena nezasáhl, Adrian Sutila ale ano. Oba dva museli ze závodu odstoupit. A protože na trati byly úlomky z vozů, musel vyjet safety car.

Tímto incidentem se po závodě zabývali traťoví komisaři, kteří Péreze shledali vinným a udělili mu penalizaci v podobě odsunu o 7 míst na startovním roštu příštího závodu.

Během fáze za safety carem většina pilotů zajela ke svým mechanikům ke své první zastávce v boxech. To se však netýkalo závodníků na čele, ti zůstali na trati.

Na konci 4. kola zajel safety car do boxů a začalo se závodit.

Na čele byl Rosberg, druhý jel Hamilton, třetí Massa, čtvrtý Bottas, pátý Ricciardo, který svedl souboj s Fernandem Alonsem.

K zajímavému souboji došlo mezi piloty McLarenu o 12. místo, když Kevin Magnussen předjel Jensona Buttona.

Sebastian Vettel zahájil svou stíhací jízdu, když nejprve předjel Estebana Gutiérreze. Sice byl pak Němec v jedné za zatáček dlouhý, ale svou pozici udržel.

Jenson Button, Esteban Gutiérrez, Pastor Maldonado a Jean-Eric Vergne byli vyšetřováni, že za safety carem jeli nepřiměřenou rychlostí. Gutiérrez, Vergne a Maldonado následně dostali penalizaci 5 vteřin stop and go. Button vyvázl bez trestu.

To už Nico Rosberg do svého týmového rádia hlásil, že jeho levá přední pneumatika je opotřebovaná. První zastávky v boxech pilotů z čela pole se tak nezadržitelně blížily.

V 15. kole zajel ke svému pit stopu ze 3. místa Felipe Massa, následoval ho z 5. místa Daniel Ricciardo.

V následujícím kole zajeli ke svým mechanikům Nico Rosberg a Valtteri Bottas, poté je následoval i Lewis Hamilton.

Valtteri Bottas se po svém pit stopu vrátil na trať až za Ricciarda. Pokusil se ho předjet, ale nepovedlo se mu to.

Vyšetřováni byli Kevin Magnussen a Esteban Gutiérrez za nebezpečné vypuštění pilota na trať, k žádnému trestu však nakonec nedošlo.

V 18. kole zavlály na okruhu žluté vlajky, protože ze závodu odstoupil z technických důvodů Nico Hülkenberg, který svůj vůz Force India odstavil podél tratě.

Vedl tak Rosberg před Hamiltonem, Massou, Ricciardem a Bottasem.

Zajímavý byl boj o 12. místo mezi Grosjeanem, Vergnem a Gutiérrezem.

To Sebastian Vettel si do týmového rádia stěžoval, že jeho časy na jedno kolo jsou velmi pomalé.

O 8. místo spolu bojovali Jenson Button a Fernando Alonso. Oba bývalí mistři světa si několikrát během několika kol vyměnili pozice.

Na čele byl stále Rosberg, ale jeho týmový kolega a rival v boji o titul Lewis Hamilton se k němu blížil. A ve 24. kole se dostal do čela závodu, když Rosberga předjel na trati v nájezdu do jedné ze zatáček.

Romain Grosjean předjel Sebastiana Vettela a dostal se tak na 10. pozici.

Fernando Alonso, kterému se nakonec povedlo překonat Jensona Buttona, si začal dělat zálusk i na druhého pilota McLarenu Kevina Magnussena. A předjetí bylo úspěšné.

Rozjetý byl i Romain Grosjean, který předjel Jensona Button. Button však záhy zajel ke svým mechanikům.

Ve 31. kole jel do boxů Bottas, následoval ho Ricciardo, a poté i Massa. Massa se však na trať vrátil až za Ricciardem, takže australský pilot se díky svým dvěma povedeným zastávkám v boxech dokázal dostat před oba vozy týmu Williams a jel na průběžné třetí pozici.

Poté ke své zastávce jeli i Hamilton a Rosberg.

Pastor Maldonado byl v závodě již podruhé penalizován a opět dostal penalizaci 5 vteřin stop and go. Tentokrát za to, že v boxové uličce jel nepřiměřenou rychlostí.

Ve 43. kole si svůj pit stop odbyl Fernando Alonso a vrátil se na trať za Sebastiana Vettela. Následně se mu však povedlo ho předjet.

Kimi Räikkönen svedl souboj o 13. místo s Daniilem Kvyatem.

Boj hořel také o 9. místo mezi Buttonem, Grosjeanem, Vergnem a Maldonadem. Nechybělo ani několik předjížděcích manévrů a kontaktů mezi vozy. Zejména pak mezi Grosjeanem a Vergnem. Romain Grosjean musel vyjet mimo trať. Po závodě dostal Jean-Eric Vergne za svůj manévr dodatečně přičteno 5 vteřin ke svému výslednému času.

Ve 48. kole jel ke svým mechanikům Sebastian Vettel. A to už počtvrté.

V 53. kole poté, co byl Daniil Kvyat dlouhý do jedné ze zatáček, zamířil ke svým mechanikům. A do boxů jel i Kimi Räikkönen.

V závěru závodu si to mezi sebou o pozice rozdali Maldonado, Button, Vettel a Grosjean. Bylo patrné, že s vozem Romaina Grosjeana není všechno zcela v pořádku, protože byl téměř v každé zatáčce mimo trať.

Ačkoliv Nico Rosberg zajížděl v závěru závodu rychlá kola, moc platné mu to nebylo, protože dojel druhý. Z vítězství v závodě se radoval Lewis Hamilton. Třetí pak dojel Daniel Ricciardo.

Jak již bylo řečeno, Jean-Eric Vergne sice byl v cíli klasifikován na 9. místě, po dodatečné penalizaci se ale propadl na 10. místo. Pastor Maldonado tak získal letos své první 2 body.

V šampionátu tak stále vede Lewis Hamilton, který má 316 bodů. Druhý je Nico Rosberg s 292 body a třetí je Daniel Ricciardo s 214 body.

V Poháru konstruktérů samozřejmě vede Mercedes, ten získal titul již při minulém závodě v Soči. Druhý se drží Red Bull a třetí Williams.

Další závod, letos předposlední, se jede v Brazílii na okruhu Interlagos, a to již tuto neděli 9. listopadu.