Max Verstappen

26. srpen 2014 | 22.09 |

max_verstappenPřed několika dny se světem motorsportu rozlétla zpráva, že příští rok bude ve Formuli 1 závodit Max Verstappen. Ten pojede v týmu Toro Rosso jako týmový kolega Daniila Kvyata a nahradí tak Jean-Erica Vergneho. Zároveň se také stane historicky nejmladším pilotem, který kdy v F1 jezdil. A že je vám jeho příjmení povědomé? Ano, jeho tatínkem je Jos Verstappen, bývalý pilot F1 (jehož výsledky však nijak zářivé nebyly). Pojďme si tedy Maxe trochu představit.

Podle odborníků a různých pozorovatelů, kteří mají co do činění s motorismem, je Max velmi talentovaný a daleko to dotáhne. Těžko říct. Já osobně jsem ho nikdy nikde závodit neviděla a vlastně musím říct, že jsem jeho jméno poprvé slyšela teprve před několika týdny. Myslím ale, že jsem nebyla zdaleka jediná. To, že pojede v Toro Rosso, znamenalo pro spoustu fandů F1 velké překvapení, i mě to svým způsobem překvapilo, ale rozhodně bych to jako velké překvapení nenazývala. Když se začalo mluvit o Maxi Verstappenovi a o tom, že ho chce tým Red Bull do své akademie, tak jsem tak nějak začala tušit, že to nebude jen tak. Nebylo.

Zpátky ale k tomu, že podle lidí z motorsportu je Max nadaný. On má totiž závodění v krvi a v genech, dalo by se říct. Kromě tatínka, kterého jsem zmínila hned v úvodu článku, závodila kdysi i jeho maminka. Jezdila motokáry. Jeho dědeček zase jezdil vytrvalostní závody GT. A strýc také jezdí GT a účastnil se i závodu 24 hodin Le Mans. 

Celým jménem Max Emilian Verstappen se narodil 30. září 1997 v belgickém městě Hasselt. Je to však Holanďan po tatínkovi (maminka je Belgičanka). V době závodního debutu mu tak bude pouhých 17 let.

Max začínal na motokárách, když mu bylo 7 let. V motokárách závodil několik let a prošel různými kategoriemi. Již tam si připsal několik úspěchů. 

Do závodního vozu poprvé usedl až loni. To si vyzkoušel vůz Formule Renault 2.0. Testoval také vůz Formule 3. 

Jeho první závodní zkušenost přišla na řadu letos. Závodí v sérii Evropské Formule 3 a aktuálně se nachází na 2. místě šampionátu. Každý závodní víkend jsou na programu hned 3 závody. Takže z celkového počtu zatím 27 odjetých závodů jich Max vyhrál 8. Povedlo se mu vyhrát všechny 3 závody ve Spa a také všechny 3 závody na Norisringu. Kromě osmi vítězství byl také dvakrát druhý a třikrát třetí. Do konce sezóny zbývají ještě 2 závodní víkendy, tedy šest závodů. Pojede se v Imole a na Hockenheimu. Uvidíme, jak se tam Maxovi bude dařit a jestli bude schopen zabojovat a celkový titul v této sérii. Max má 325 bodů a lídr šampionátu Esteban Ocon má bodů 402.

Maxe si původně do své formulové akademie vybral Mercedes. Nakonec to však byl Red Bull, kdo tohoto mladíka ukořistil do svých řad. Netrvalo dlouho a bylo oznámeno, že Max Verstappen bude závodním pilotem Toro Rosso v roce 2015. V 17 letech bude historicky nejmladším pilotem F1. A to pouze se zkušenostmi ze závodů motokár a jedné sezóny ve Formuli 3.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře