V polovině sezóny - 1. část

30. červenec 2014 | 17.02 |

nico_rosberg_lewis_hamiltonNejprve bych chtěla říct ano, já vím, sezóna není v polovině, ale za polovinou, protože odjeto je 11 závodů a před námi jich je ještě 8, ale protože je letní přestávka, tak se mi prostě ten název V polovině sezóny líbí a měnit ho nebudu :-P Tento článek bude jakýmsi zhodnocením první poloviny sezóny (chcete-li sezóny před letní přestávkou), ale nečekejte žádný nestranný "profesionální" článek. Chci, aby tento článek byl zaujatý a prostě to byl takový můj osobní komentář a ohlédnutí se za první polovinou sezóny mýma očima. I když asi dojde i na oficiální čísla a statistiky ;-) A jelikož by to byl opravdu dlouhý článek, tak tady máte jeho první část.

A začneme týmem, který obhajuje z loňska oba mistrovské tituly, tedy Red Bullem. Ha. Před sezónou spousta lidí říkala, jak Vettel bude dávat svému novému týmovému kolegovi co proto, jak Daniela zašlape do země a podobně. Já (a ano i pár dalších, ale rozhodně nás byla menšina) jsem říkala, že si myslím, že Daniel Vettela v letošním roce porazí. No a zatím ho poráží. Daniel už má na svém kontě dvě vítězství, zatímco Vettelovým nejlepším umístěním je třetí místo, které získal dvakrát, v Malajsii a v Kanadě. Ve druhém případě to ale bylo za vítězným Danielem. Ne, nebudu říkat, že už i na Vettela došlo, protože nechci být zlá a protože by to ode mě ani nebylo fér. Navíc on je sice porážen svým týmovým kolegou, ale výsledky nemá špatné. Sice tři závody nedokončil, ale z těch, které dokončil, nikdy neskončil horší než 7. Pro zajímavost Danielův nejhorší výsledek z dokončených závodů je 8. místo. Jenže tady se počítají pódia a vítězství a těch má Daniel prostě víc. Navíc nesmíme zapomenout, že by měl i o jedno pódium navíc, nebýt diskvalifikace z prvního závodu v sezóně, kde dojel druhý. Já jsem samozřejmě ráda, že se Danielovi daří, fandím mu, navíc je to sympaťák a úspěchy mu přeju. Doufám, že mu to vydrží i nadále. Když začal na začátku sezóny dominovat Mercedes, tak jsem si dělala srandu, že v Abu Dhabi, kde se mají rozdávat dvojité body, vyhraje Vettel a tím, že získá dvojitý přísun bodů, tak ještě kluky od Mercedesu porazí a získá pátý titul mistra světa :-D No ani bych se nedivila, kdyby to tedy nebyl Vettel, ale Daniel, to by bylo něco :-D

Dalším týmem, na který se zaměřím, je Ferrari. A k tomu mám opravdu co říct. Stále si nejsem jistá, že výměna šéfa týmu byla opravdu nutná. Mě tam ten Mattiacci prostě nesedí, nějak si nemůžu pomoct. Na to, jak všichni italský tým kritizují (a mnohdy asi i oprávněně), tak musím říct, Fernando Alonso dojel do cíle ve všech 11 odjetých závodech a ve všech bodoval. Je jediný pilot v letošním roce, kterému se to povedlo a já sama jsem zvědavá, jestli v tom dokáže pokračovat. Na druhou stranu, to že je stálý a bodoval ve všech závodech je sice věc šlechetná, avšak víte, jak to je. Počítají se pódia, ne-li vítězství.

A na tom Ferrari jaksi není nejlépe. Fernando má sice dvě pódia, přičemž za závod v Maďarsku ho vážně chválím, dojel druhý a získal nejlepší výsledek v sezóně. Kimi. Co k tomu říct? Ach jo. Nechci tady machrovat a říkat "Já jsem vám to říkala", ale já jsem to opravdu říkala. Když bylo oznámeno, že se vrací do Ferrari, radost jsem z toho tedy neměla. Říkala jsem si, jestli nedělá chybu a myslela si něco o tom pořekadle, že člověk nemá dvakrát vstupovat do téže řeky. Na druhou stranu, je to pořád lepší, než kdyby zůstal u Lotusu, to si musíme přiznat. Kimi má taky docela stálé výsledky, protože do cíle nedojel jenom jednou (ano, to byla ta nehoda na Silverstone), jenomže co je to platné, když se jeho pozice v cíli pohybují v rozmezí od 6. do 12. místa. Ano, myslela jsem si, že je na tom letos líp, ale až když jsem si pořádně prohlížela letošní tabulky, tak jsem s hrůzou zjistila, že jeho nejlepším výsledkem je 6. místo z minulého závodu v Maďarsku. Oba piloti si tady zajeli nejlepší výsledek v sezóně, tak se to třeba otáčí k lepšímu.

kevin_magnussen_2

McLaren. Tým, který mám posledních několik let opravdu moc a moc ráda. Vlastně, je to normální, abych byla Ferrarista a McLarenista zároveň??? :-D Vypadalo to, že po loňské nepovedené sezóně se tým vrací do formy. Taky se změnilo obsazení na vysokých pozicích (ale Martin Whitmarsh mi tam stejně chybí). No ale jak sezóna postupovala, tak už to tak růžově zase nevypadalo. V Austrálii jsem byla z výsledku nadšená. Kevin dojel třetí při svém debutu. To bylo něco, o čem se mi nesnilo ani v tom nejkrásnějším a nejduhovějším snu. Jenson byl čtvrtý. Super pro body do Poháru konstruktérů. Pak byl diskvalifikován Daniel v Red Bullu, takže se Kevin posunul dokonce na druhé místo (a hned se o něm začalo mluvit jako o dalším Hamiltonovi) a Jenson se tak dostal taky na bednu. Škoda ale, že až dodatečně. Vidět na bedně oba piloty McLarenu by pro mě bylo jako sen. Od té doby je to spíš jako na houpačce. Tým má průměrné výsledky, občas se jeden nebo druhý blýskne, ale to jsou jen takové nárazové výpady, nebo jak to mám nazvat. Na druhou stranu se od Kevina jako od nováčka nedají čekat zázraky (já je rozhodně nečekala), no a Jenson...I mistr světa s průměrným autem toho moc nezmůže. Jenson ale měl taky smůlu, už třikrát byl letos na 11. místě. A dvakrát skončil 4. Být 4. a 11. jsou snad ty nejhorší pozice, teda aspoň já si to myslím. 

A pojďme k týmu, který zatím letos všechny válcuje. Mercedes. Z mé strany toho asi moc nebude. Představte si, že závod v Maďarsku je letos zatím jediným závodem, ve kterém nebyl Nico na pódiu. Nepočítám Silverstone, ve kterém nedojel. V ostatních případech byl ale buď první nebo druhý. Až teď čtvrtý. To je teda bilance. Ale já sama za sebe musím říct, že suprová bilance. Mám z toho radost a jen tak dál! :-) Už před sezónou (aniž bych znala rozložení sil) jsem si tipla (a taky jsem to řekla, protože si to přeju), že Nico se stane letos mistrem světa, tak zatím to vypadá, že mi to i vyjde a splní se mi to. To by bylo super! ;-) Na druhou stranu ani Hamilton nemá špatné výsledky. Ve všech závodech, ve kterých dojel do cíle, byl na bedně. A stále má o jedno vítězství víc než Nico. Hamilton vyhrál pětkrát, Nico čtyřikrát. Jenže Hamilton už má v tabulkách dvakrát DNF. A to je ten rozdíl mezi nimi. Nico nedokončil jeden závod, kdežto Hamilton dva. A tohle pak může rozhodnout v šampionátu. 

sergio_pérez_4

Force India se po představení jezdeckého složení stala pro letošek mým nejoblíbenějším týmem v poli. A začali nad očekávání dobře. Až se mi nechtělo věřit, že můj dream team je takový dobrý. Nico je další z těch, který je neuvěřitelně konzistentní. Až do Maďarska totiž všechny závody dokončil a navíc je dokončil na bodech. Pak přišel ten již zmíněný závod na Hungaroringu a první DNF v této sezóně. Což je škoda. Hned čtyřikrát skončil Nico na pátém místě a mnohdy to neměl na bednu daleko. On zrovna patří k těm, které bych na stupních vítězů opravdu moc a moc ráda viděla a on se tam ne a ne dostat...Tak ještě máme spoustu závodů před sebou, tak snad. Checo. U něj se asi zastavím na delší dobu. To víte, stále je to pro mě v celém poli pilot číslo 1, tak mám potřebu to okomentovat více :-P Checo není tak konzistentní jako Nico (čtyři závody, ve kterých neviděl cíl, mluví za vše – z toho jednou vůbec nestartoval). Musím říct, že jak teď koukám na tabulku, tak je to fakt nic moc. Dvakrát devátý. Dvakrát desátý. Jedenáctý. Šestý. Jediným světlým bodem je pódium z Bahrajnu. Tam jsem si vážně říkala, že Force India válí a to byl přesně ten okamžik, který jsem popisovala v úvodu tohoto odstavce. Na Sergiovu obranu ale musím říct, že měl taky smůlu. Třeba v Malajsii, kde vůbec nemohl odstartovat. Tam ho zastavila technika na voze. A o jeho vině při kolizi s Massou v Kanadě si stále nejsem jistá. To už jsem ale probrala, ale nehodlám se k tomu vracet. Jeho šest dokončených závodů na bodech (a v mnoha případech pouze na pár bodech) ale opravdu není žádné terno. Na druhou stranu, i když dokončil míň závodů než Nico a v šampionátu je na tom hůř, tak je vlastně stále tím lepším, protože získal pódium...Mimochodem, už jsem o tom sice mluvila, ale ještě jednou. Mezi Force Indií a McLarenem je v šampionátu týmů před letní přestávkou jeden jediný bod ve prospěch Force Indie. To se mi tedy vůbec nelíbí. Zase dva týmy, které mám ráda, bojují proti sobě. Co jsem komu udělala?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: V polovině sezóny - 1. část katf1 01. 08. 2014 - 08:23
RE(2x): V polovině sezóny - 1. část niki 01. 08. 2014 - 16:21
RE: V polovině sezóny - 1. část seb vettel fans 03. 08. 2014 - 19:04