Niklas Ajo: Cílem jsou stupně vítězů

22. červenec 2014 | 20.32 |
› 

niklas_ajo_7Finský pilot Niklas Ajo se v šampionátu Moto3 aktuálně drží na 15. místě s 35 body. Tento mladý jezdec se závod od závodu zlepšuje a v posledních několika závodech byl vždy ve skupině, která bojovala o vítězství. Jeho šňůru pěkných výsledků mu ale překazilo zranění. Při pádu v Nizozemsku si poranil kotník, musel být operován a také byl nucen vynechat následující závod v Německu.

Na mezinárodních stránkách motocyklové federace se objevil s Niklasem rozhovor, který vám teď přináším přeložený do češtiny.

Jakou známku by sis dal za první polovinu sezóny?
Dal bych si 8. Nejprve výsledky nebyly takové, v jaké jsme doufali, ale po závodě v Argentině jsme začali být více konzistentní a blíže pilotům na čele. A je také pravda, že při některých závodech jsme měli smůlu.

Očekával jsi, že v této fázi sezóny budeš vepředu?
Ano, po předsezónních testech jsem dokonce od sebe očekával o něco více. V Kataru jsem byl trochu zklamaný tím, jak víkend probíhal. Od té doby jsme tvrdě pracovali na tom, abychom se dostali dopředu. Výsledky začaly přicházet, ačkoliv Austin pro nás nebyl tak dobrý, protože jsme měli problémy s pneumatikami. V Argentině jsme udělali jasný pokrok a postupovali jsme dál a byli konzistentní v trénincích, kvalifikacích i závodech. Máme dobrý rok.

V jaké fázi rekonvalescence se nacházíš?
V posledních několika dnech se to o dost zlepšilo. Už jsem schopný chodit bez berlí. Už jsem začal i pracovat na svých svalech tím, že jezdím na kole. Musíme postupovat krok po kroku. Můj kotník je stále oteklý, ale hojí se to dobře a se závoděním by neměl být žádný problém.

Bojíš se, že po návratu nebudeš na stejné úrovni?
Ne, prostě se pokusím pracovat tvrdě. Úroveň je nyní velice vysoko, ve smyslu, že zhruba víte, kde se během víkendu budete pohybovat. My všichni můžeme mít náročný závod, jako měl Jack v Barceloně. Dva nebo tři moje poslední závody byly dobré, ale musíme být realističtí a odvést naši práci a uvidíme, co se stane.

Jaký byl podle tebe nejlepší závod?
Myslím, že ten v Barceloně. Byl to první závod, ve kterém jsem se pohyboval opravdu vepředu. Kvalifikoval jsem se na pátém místě a vždy jsem byl blízko čela závodu. A neměli bychom ani zapomenout na závody v Assenu a Mugellu, kde jsem také předvedl dobrý výkon.

A nejhorší?
Nejhorší byl bez pochyby první závod sezóny v Kataru. Bojovali jsme a dali jsme do toho všechno. Pokusili jsme se změnit můj jezdecký styl i nastavení motocyklu, ale všechno to byla spíš katastrofa. Byl to první závodní víkend roku a bylo to docela zvláštní, protože jsme měli nový tým s Erkkim (Siuokolou) a Oscarem (Reinou) a s novými mechaniky. Nicméně díky tomuto závodu jsme se hodně naučili pro zbytek sezóny a byl to také jeden z důvodů, proč jsme se zlepšili.Jaké jsou silné stránky motocyklu Husqvarna?
Velkou výhodou je, že motor KTM a Husqvarna není stejný, jako býval před tím. Naši soupeři jsou velice silní, zejména co se týče motoru, ale myslím si, že jsme udělali krok dopředu, protože loni měli nějaké problémy. Největší zlepšení se ale týkalo brzd. Nyní můžeme brzdit velmi tvrdě a pozdě.

Co očekáváš od zbytku sezóny?
Pracuji velice tvrdě na tom, abych získal své první stupně vítězů – to je hlavní cíl. Pokaždé, každý víkend, se snažíme odvést maximum. Jsme blízko a máme slušné šance získat stupně vítězů. Závody jsou nepředvídatelné, takže většinou není velký rozdíl mezi prvním a desátým. Víme, že pokud budeme pracovat dost tvrdě, tak dostaneme odměnu.

Co potřebuješ udělat, abys získal první stupně vítězů?
Myslím, že v posledních několika závodech jsme se celkem předvedli. Je jasné, že, abyste získali vítězství nebo byli na pódiu, musíte být vepředu. Musíte prostě tvrdě pracovat a bojovat v každém závodě a musíte být agresivní. Musíte ostatní respektovat, ale také musíte být odvážný, pokud se chcete dostat na pódium. Obyčejně je ve skupině mnoho jezdců, takže musíme bojovat a také mít trochu štěstí – protože všechno se počítá a všechno musí být perfektní.

Myslíš si, že letos je úroveň výš než byla loni?
Ano, určitě je to letos těžší. Náš motocykl je velmi podobný tomu, který loni vyhrál celý šampionát. Vylepšili jsme nastavení a díky tomu jsme v kvalifikaci rychlejší.

Kdo vyhraje mistrovství světa?
Myslím, že Jack. Je ve skvělé formě a je silný. Má před sebou skvělou příležitost. Následující závody budou náročné a my se pokusíme být také vepředu, ale myslím si, že titul získá Jack.

Co budeš dělat o letní přestávce, tedy kromě léčby kotníku?
Asi budu jezdit na kole a také na motorce, protože to potřebuju. Spoustu dní strávím v garáži a budu zkoušet různé věci a také s kamarády pojedu motokros a supermotard. To je můj způsob odpočinku. Už se nemůžu dočkat, až si sednu na motocykl a to je další skvělá věc. Také budu pracovat na tom, abych přijel do Indianapolis ve výborné formě.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Niklas Ajo: Cílem jsou stupně vítězů motorsportracing 25. 07. 2014 - 14:32