VC Německa 2014: závod

20. červenec 2014 | 21.14 |

hockenheim_závodDo 67 kol dlouhého závodu Formule 1 na německém okruhu Hockenheim startovali z první řady Nico Rosberg v Mercedesu a Valtteri Bottas ve voze Williams. Ve druhé řadě stáli Felipe Massa ve Williamsu a Kevin Magnussen za volantem McLarenu. Třetí řadu obsadili oba piloti týmu Red Bull Daniel Ricciardo a Sebastian Vettel.

Druhý pilot Mercedesu Lewis Hamilton, který v kvalifikaci havaroval, tak byl odsouzen ke startu až z druhé poloviny startovního roštu. Navíc mu tým ve voze měnil převodovku, takže britský pilot dostal penalizaci a startoval tak až z 20. místa. Penalizaci z minulého závodu si přivezl Esteban Gutiérrez, který se kvalifikoval 14., ale startoval jako 16. Marcus Ericsson vůbec do sobotní kvalifikace kvůli technickým problémům nezasáhl. Nakonec bylo rozhodnuto, že pilot Caterhamu bude startovat z boxové uličky. Tým navíc porušil pravidlo, když podle pravidel a v požadovanou dobu (kvůli pokračujícím opravám) nezabezpečil vůz v Parc Ferme. Ericsson si tak během úvodních tří kol závodu musel odpykat trest 10 vteřin stop and go.

Většina pilotů zvolila na úvod závodu superměkké pneumatiky, na měkké směsi startovali pouze Kimi Räikkönen, Romain Grosjean a Lewis Hamilton.

Start se vůbec nevydařil Julesi Bianchimu v Marussii, který zůstal na okamžik stát na svém místě. Naopak dopředu vypálil Rosberg a držel první pozici. Velmi dobře také odstartovali oba piloti Williamsu, když Massa i Bottas spolu bojovali o druhé místo. Dobrý start ze čtvrtého místa měl i Kevin Magnussen, avšak v úvodní zatáčce došlo ke kolizi mezi ním a Massou. Vůz Felipe Massy se pak převrátil, pilot naštěstí zůstal nezraněn. Daniel Ricciardo, aby se tomuto incidentu vyhnul, musel vyjet mimo trať a ztratil spoustu pozic. Kolizí se zabývali traťoví komisaři, žádná penalizace však nakonec nepadla, komisaři nejspíš rozhodli, že to byl závodní a postartovní incident.

Na trať však na několik kol musel vyjet safety car.

V závodě vedl Nico Rosberg před Valtteri Bottasem a Sebastianem Vettelem. Lewis Hamilton zahájil stíhací jízdu a po zajetí safety caru zpět do boxů předjížděl pomalejší soupeře. Podobnou stíhací jízdu zahájil i Daniel Ricciardo, který se snažil získat ztracené pozice zpět.

V 10. kole došlo ke kontaktu mezi Sergiem Pérezem a Daniilem Kvyatem, kteří bojovali na bodovaných pozicích, a Kvyat se dostal mimo trať. Ze strany FIA ovšem i tento okamžik zůstal nepovšimnut.

V následujícím kole zamířil Daniil Kvyat ke svému pit stopu. O dvě kola později jel ke svým mechanikům k první zastávce i Fernando Alonso. A pak následovali další a další, kteří měli nazuty superměkké pneumatiky. Ti s měkkou směsí zůstávali na trati o něco déle.

Fernando Alonso se po své zastávce zařadil na trať za svého týmového kolegu z Ferrari Kimi Räikkönena a po své zastávce se k nim připojil i Sebastian Vettel. Došlo k několika předjížděcím manévůrm a nebyla nouze ani o kontakty mezi vozy.

Na čele byl stále Nico Rosberg, na druhé místo se propracoval Lewis Hamilton, ovšem toho pit stop teprve čekal, a třetí jel Valtteri Bottas. Bottas však měl po své zastávce nové pneumatiky a po několika kolech se před Hamiltona dostal.

Jean-Eric Vergne dostal za zkrácení tratě (a získání výhody) penalizaci 5 vteřin stop and go, kterou však v závodě nakonec neabsolvoval, a tak mu bylo 5 vteřin přičteno k jeho výslednému času.

To už své zastávky absolvovali i piloti na měkké směsi pneumatik. Kimi Räikkönen přezul na superměkké a bylo vidět, že tyto pneumatiky jsou opravdu rychlejší a že mu pravděpodobně i sedí, protože Fin předjížděl jednoho soupeře za druhým.

Ve 28. kole hlásil do týmového rádia Romain Grosjean, že má problémy s výkonem a za chvíli říká, že vůz nemá žádný výkon a vůz odstavil podél tratě.

Lewis Hamilton, který se po své zastávce snažil dostat opět vpřed, se pokoušel předjet Jensona Buttona, ale došlo ke kontatku a Hamilton si poničil přední křídlo. Do týmového rádia však slyšel, že při druhé zastávce v boxech mu tuto část vozu pouze upraví, protože výměnou celého předního křídla by ztratili drahocenný čas.

Mezitím o třetí místo bojovali Sebastian Vettel a Fernando Alonso. Po druhé zastávce v boxech předvedli velmi zajímavý souboj a několik předjížděcích manévrů. Alonso se dostal před Vettela. Společně se pak dostali před Nica Hülkenberga, který následně poté zajel ke svým mechanikům k zastávce v boxech.

Na čele mezitím suverénně jel Nico Rosberg.

Ve 46. kole se v plamenech ocitl vůz Toro Rosso Daniila Kvyata a ruský pilot tak musel ze závodu odstoupit.

Někteří piloti zamířili ke svým mechanikům i potřetí. To udělal i Sebastian Vettel. Později jel do boxů i Fernando Alonso, který s ním bojoval o pozici, ale zařadil se až za něj. Naopak na Alonsa začal dotírat Daniel Ricciardo. Před tyto piloty se ale na třetí místo dostal Lewis Hamilton.

To už jsme se také dozvěděli, že déšť, který byl na závod předpovídán, až do jeho skončení určitě nepřijde a závod se tak dojede na suché trati.

V 50. kole se do hodin při nájezdu na cílovou rovinku dostal Adrian Sutil a zůstal stát. Ze závodu poté odstoupil.

V závěrečných deseti kolech závodu dechberoucí bitvu o páté místo předvedli Fernando Alonso a Daniel Ricciardo.

Lewis Hamilton se zase kolo co kolo přibližoval ke druhému Valtteri Bottasovi, který měl za sebou pouze dvě zastávky v boxech, kdežto Hamilton byl v boxech třikrát a jeho pneumatiky byly v lepší formě.

Závod na domácí půdě stylem start cíl vyhrál Nico Rosberg, navíc to bylo pro německý tým Mercedes. Druhé místo nakonec ubránil Valtteri Bottas ve Williamsu a třetí po stíhací jízdě skončil druhý pilot Mercedesu Lewis Hamilton.

Těsně pod stupni vítězů skončil Sebastian Vettel. Boj o páté místo nakonec skončil lépe pro Fernanda Alonsa a Daniel Ricciardo se tak musel spokojit se šestou pozicí. Na sedmém místě dojel do cíle Nico Hülkenberg, který taktéž měl pouze dva pit stopy, osmý skončil Jenson Button, jeho týmový kolega Kevin Magnussen i přes problémy z úvodu závodu skončil devátý a bod za desáté místo získal Sergio Pérez.

V šampionátu jezdců tak i nadále vede Nico Rosberg, který má 190 bodů. Druhý je Lewis Hamilton se 176 body a třetí je Daniel Ricciardo se 106 body. Mezi týmy vede suverénně Mercedes s 366 body, na druhém místě je Red Bull se 188 body a na třetí místo se dostal Williams, který má 121 bodů.

Další závod se jede již příští týden na maďarském okruhu Hungaroring.