Poprvé: Max Chilton

14. červenec 2014 | 16.38 |

max_chiltonBritský pilot Max Chilton je prvním pilotem Formule 1 v historii, kterému se povedlo dokončit 25 závodů v řadě (nutno ovšem dodat, že ani v jednom z těchto závodů nebodoval). Osudným se mu stal letošní závod v Kanadě. Za celou jeho kariéru pilota Formule 1, letos je to jeho druhá sezóna a obě absolvoval s týmem Marussia, je to zatím stále jediný závod, ve kterém neviděl cíl závodu.

Ale kdo byl jeho závodním idolem, když byl dítě? Kdy poprvé ochutnal šampaňské? Jakou barvu měla jeho úplně první helma? To a další zajímavé věci prozradil v rozhovoru pro oficiální stránky F1.

Kdo byl tvým prvním hrdinou, když jsi byl dítě?
To byl Michael Schumacher. Po mnoho let to bylo prostě "to červené auto." Když jsem byl opravdu malý, tak si pamatuju, že vyhrávalo červené auto. A když jste mladý, tak to, co chcete nejvíc, je vyhrávat. Takže jsem vždy podporoval to auto a až později jsem dospěl do věku, kdy jsem zjistil, kdo to byl. Sledoval jsem ho celý svůj život od doby, co jsem byl dítě, až po okamžik, když jsem jel v pátek v Abu Dhabi a on byl stále v F1. Takže je to můj idol moderní doby.

Jaký je první závod, který si pamatuješ, že jsi sledoval?
Na trati jsem neviděl žádný až do roku 2008, kdy jsem se účastnil závodu Světové série renault v Monaku. A vlastně ani tam jsem závod neviděl, protože jsem nemohl sehnat lístky! První závod, který si pamatuju, že jsem viděl v televizi, byl, když Michael Schumacher vyhrál s Ferrari na Monze v roce 2000. Fanoušci zaplavili trať a pódium bylo zavěšeno nad nimi a já si pamatuju, že jsem si pomyslel něco jako "wow, to je opravdu speciální."

Kolik ti bylo let, když ses poprvé rozhodl, že chceš být pilotem F1?
Když jsem byl mladší, tak jsem nepřemýšlel, že budu závodit – pouze jsem to rád sledoval v televizi. Ale potom začal závodit můj bratr a já jsem začal jezdit na motokárách. Myslím si, že v momentu, kdy začnete závodit v čemkoliv, začnete i přemýšlet o tom, že chcete jezdit ve Formuli 1. Je to možné. Nechal jsem věci jít svou cestou, měl jsem dobré závody a teď jsem tam, kde jsem. Takže, abych odpověděl na vaši otázku, bylo to asi, když jsem začal závodit, když mi bylo 8 nebo 9.

Kdy jsi měl první velkou nehodu?
Záleží na tom, co myslíte velkou nehodou, protože, a to musím zaklepat na dřevo, opravdu velkou jsem neměl. Měl jsem pár nehod, které vypadaly dramaticky a myslím, že úplně ta první byla, když jsem se účastnil předsezónních testů v F3, když mi bylo 15 – rok předtím, než jsem začal závodit. Jel jsem na Snettertonu a pamatuju si, že jsem vjížděl do Bomb Hole a bylo lehce mokro a já jsem byl na hladkých pneumatikách a prostě jsem jel rovně. Nebyla to velká nehoda, ale při nárazu se mi ulomilo kolo a přední křídlo. Mí mechanici se tím netrápili, ale já jsem z toho byl docela emoční!

Jakou barvu měla tvá první helma?
Modrou.

Můj bratr a já jsme sdíleli stejný design, který pro nás někdo navrhl. Ještě před asi dvěma či třemi lety jsme měli tento stejný design. Stále můžete vidět podobnost v našich designech – vždy jsme měli tři pruhy.

Kdy jsi vyhrál svou první trofej a jak vypadala?
Má první trofej byla pravděpodobně z umělé hmoty, kterou jsem dostal v místním motokárovém centru v Crawley, když mi bylo 6 nebo 7 let. Svou první pořádnou trofej z motokár jsem vyhrál, když mi bylo 9 a závodil jsem mezi kadety. Bylo to na šampionátu v Kentu a byla vyrobená z cínu a umělé hmoty. Všechny své staré trofeje stále mám.

Jaké bylo první auto, které jsi řídil?
První auto, které jsem se naučil řídit, bylo Mini. Mělo jasně žlutou barvu. Můj bratr a já jsme oba měli Mini. Bylo mi asi 8, když jsem ho začal řídit. Pamatuju si, že jsem jednou zastavil a potom jsem se znovu rozjel a od té chvíle už to bylo dobré. Bylo to pouze obyčejné staré Mini. Myslím, že to moje dokonce vyhrálo nebo bylo třetí v britském šampionátu závodů na trávě. Prostě jsme v nich pouze pořád jezdili kolem a blbnuli.

Jaký byl první dům, ve kterém jsi bydlel?
Reigate (v Surrey). Vždy jsem žil pouze v Reigate. Dům byl ve středu města.

Jak nervózní jsi byl v první školní den?
Nepamatuju si první den, ale vím, že po mnoho let pro mě bylo noční můrou chodit do školy. Moje máma mě vždycky musela od sebe odtrhnout, protože jsem tam nechtěl jít a učitelka mě vždycky musela vtlačit dovnitř! Ale když už jsem byl uvnitř, tak to bylo docela fajn. Vlastně když jsem si uvědomil, o čem škola je, tak jsem si to i docela užíval. Chybí mi to.

Jako dítě, který byl první sport, který jsi dělal?
To musí být fotbal. Mým oblíbeným sportem ve škole byl ale hokej.

Jaké bylo první jídlo, které jsi uvařil?
Počítají se toasty? Ne? A co jídlo připravené v mikrovlnce? Pak to bylo kuřecí od Bird's Eye. Byl jsem králem ve vaření tohohle jídla!

Jaká byla první věc, kterou jsi dnes ráno udělal?
Bylo to, co říkají všichni – zkontroloval jsem svůj telefon. To je opravdu šokující. Ale první věc, o které vždycky přemýšlím, když se vzbudím, je "Jak dlouho jsem v posteli?"

Jakou první věc jsi udělal, když ses dozvěděl, že jsi získal místo ve Formuli 1?
První věc, kterou jsem udělal, když jsem podepsal smlouvu s týmem F1, byla, že jsem vyhrál závod GP2 v Singapuru! Vyhrál jsem hlavní závod hned potom, co jsem byl oznámen jako rezervní pilot Marussie. Když bylo oznámeno, že jsem podepsal svůj první závodní kontrakt, byl jsem doma. Myslím, že jsem šel ven s přáteli na pizzu.

Jaká byla první nahrávka, kterou sis koupil?
Myslím, že to bylo Silver Side Up od Nickleback. První album, které jsem si koupil, bylo Confessions od Ushera. Bylo to dobré album – nikdy nenahrál lepší.

Kdy jsi měl první romantický polibek?
Romantický musí být, když jste starší, ne? To bylo asi s mou přítelkyní, když jsme spolu před pěti a půl lety začali chodit.

Kdy tě poprvé fanoušek požádal o autogram?
Je to neuvěřitelné, ale myslím, že to bylo už v motokárách. Myslím, že lidé vám dávají věci, abyste je podepsali, protože doufají, že jednou z vás bude někdo!

Kdy jsi poprvé ochutnal šampaňské?
Poprvé, když jsem šampaňské ochutnal, tak mi to nechutnalo a stále mi nechutná! V motokárách vám dávají růžovou vodu, takže to bylo asi v Britské Formuli 3 v roce 2008, když jsem byl v Oulton Parku na pódiu společně s Jaime Alguersuarim a Oliverem Turveym.

Co by sis dal jako první – kousek čokolády nebo ovoce?
Kousek čokolády kdykoliv! Řeknu vám, co je dobré: moje máma mi vždycky dávala jablko a Kitkat!

Jaké bylo první slovo, které jsi jako dítě řekl?
Říkali mi, že to bylo "nee-nah! – víte, ten zvuk, který dělá hasičské auto.

Kdy jsi byl poprvé předvolán před sportovní komisaře?
Pravděpodobně v motokárách kolem roku 2002. Někdo podal protest, ale my jsme nakonec vyhráli. Myslím, že jsem byl obviněn, že jsem někoho vytlačil z tratě, ale neudělal jsem to.

Kolik ti bylo let, když jsi se poprvé oholil?
Nemohou mi pořádně narůst vousy, ale i tak se musím holit každý den. Bylo mi asi 18 nebo 19, když jsem se poprvé holil, ale nikdy jsem se neholil namokro.