VC Německa 2014

13. červenec 2014 | 19.24 |
›

Na německém okruhu Sachsenring se konal další závod MotoGP. Z první řady startovali Marc Márquez, Dani Pedrosa a domácí Stefan Bradl. Ve druhé řadě stáli Aleix Espargaró, Jorge Lorenzo a Valentino Rossi. Do třetí řady se pak kvalifikovali Andrea Iannone, Pol Espargaró a Bradley Smith. Český pilot Karel Abraham startoval ze 17. místa (tedy šesté řady).

Lépe řečeno, takhle se mělo startovat. Jenomže...jenomže asi půl hodiny před závodem se nad okruhem přehnal déšť a týmy byly na pochybách, jaké pneumatiky pro své jezdce budou ty nejvhodnější.

Nakonec se většina z nich rozhodla startovat na pneumatikách do mokra. Slicky, tedy hladké pneumatiky, zvolil Stefan Bradl, Hiroshi Aoyama a také český jezdec Karel Abraham. Mike di Meglio a Michael Laverty si to na poslední chvíli asi také rozmysleli, protože do zahřívacího kola najížděli z pit lane.

Jelikož ale dráha usychala, tak všichni ostatní piloti, kteří měli nazuty pneumatiky do mokrých podmínek, zajeli po zahřívacím kole do boxů a přeskočili (někteří doslova) na motocykl s pneumatikami a nastavením do sucha.

Nastala tak velmi zajímavá situace, protože tito piloti museli všichni startovat z boxové uličky a tlačili se tam, navíc tam byl docela chaos. Na startovním roštu tak téměř nikdo nestál. V první řadě byl pouze Stefan Bradl, dále pak na roštu stáli na konci pole piloti s motocykly kategorie Open.

Bylo tak víceméně jasné, že po zhasnutí červených světel se vedení ujme Bradl. Za něj se zařadili Michael Laverty a Danilo Petrucci.

Úvodní kola byla lehčí chaos, protože na předních pozicích se drželi piloti, kteří jsou obvykle spíše vzadu a naopak zezadu se blížila velká skupina pilotů na továrních motocyklech, která se snažila ukořistit si své pozice. A to se jim i dařilo.

Nejaktivnější byl Marc Márquez. Ten se již v 6. kole dostal do vedení před Bradla. O něco později šel na druhé místo Dani Pedrosa.

To už měl za sebou během tohoto závodního víkendu již pátý pád Bradley Smith. Svůj motocykl ale zvedl a pokračoval v závodě dál.

Po několika kolech se pořadí ustálilo a vypadalo následovně. Vedl Marc Márquez před Dani Pedrosou a na třetí místo se propracoval Jorge Lorenzo. Čtvrtý byl Valentino Rossi, pátý Andrea Iannone, šestý Aleix Espargaró.

Za nimi bojovali o sedmé místo oba piloti na továrních motocyklech Ducati Cal Crutchlow a Andrea Dovizioso.

Naopak pořadím se propadal Stefan Bradl.

V 17. kole upadl Michael Laverty.

Na čele se nic neměnilo. Rozdíl mezi prvním Márquezem a druhým Pedrosou se držel stále zhruba na jedné vteřině. Avšak Pedrosa se nikdy nedokázal k Márquezovi dostat tak, aby ho nějak ohrozil, a to ani, když Márquez udělal chybu v jedné ze zatáček. Pedrosa ji totiž ve stejném okamžiku udělal také.

Dobrý závod jel Pol Espargaró, který se po tom šíleném začátku pohyboval až na konci pole, v závěrečných kolech závodu však dokázal bojovat s motocykly Ducati o sedmé místo.

Závod nakonec vyhrál Marc Márquez. Vyhrál devátý závod v řadě. Vyhrál všech devět závodů, které se v letošní sezóně jely. Také se stal nejmladším závodníkem v historii, kterému se něco takového povedlo.

Druhý skončil Dani Pedrosa a třetí Jorge Lorenzo.

Na čtvrtém místě dojel do cíle Valentino Rossi, slušné páté místo získal Andrea Iannone, šestý byl Aleix Espargaró, sedmý skončil jeho bratr Pol. Osmý nakonec skončil Andrea Dovizioso, devátý Álvaro Bautista a desátý Cal Crutchlow.

Na dalších bodovaných pozicích skončili 11. Scott Redding, 12. Hiroshi Aoyama, 13. Karel Abraham, 14. Nicky Hayden a 15. Danilo Petrucci.

Nebodovali 16. Stefan Bradl, 17. Yonny Hernández, 18. Héctor Barberá, 19. Bradley Smith, 20. Colin Edwards, 21. Broc Parkes a 22. Mike di Meglio.

Jediný jezdec, který závod nedokončil, byl Michael Laverty.

V šampionátu tedy vede Marc Márquez, který má 225 bodů. Na druhém místě je Dani Pedrosa se 148 body a třetí je Valentino Rossi, který má 141 bodů.

Na piloty teď čeká letní přestávka a následující závod v Indianapolis se jede 10. srpna.

-------------------------------------------------------------------------

No, tak ten začátek byl pořádnej chaos. Ale aspoň byla chvíli sranda :-D

Stefan. Užil si na startu pěknou "one man show". Škoda, že mu to nevydrželo. Teda, když jsem viděla, jak zas jede Márquez, tak mi bylo jasný, že o bednu, natož pak o výhru bude bojovat těžko, přesto jsem mu držela palce. Jenže nakonec nemá ani bod :-( On totiž sice jel na hladkých pneumatikách, ale bohužel měli na startu nějaké problémy s natavením, takže mu museli nechat nastavení do mokra...A Stefan to pak riskl a po zahřívacím kole nejel do boxů, protože pneumatiky už měl, ale to nastavení no...:-/

Márqueze už nekomentuju. Už ani není co. Škoda, že Dani se mu nedokázal přiblížit a nezaútočil na něj. Třeba příště... Ale je fajn, že po nějaké době se na pódium dostal Jorge :-)

Rozhodně dobrý závod pro Iannoneho. I bratři Espargarové jeli dobře, potěšili mě :-)

A Karel bere nějaké body, to je dobré :-) Na začátku, jak se to tam míchalo, tak jel dobře, bylo vidět, že by i s jezdci na továrních motorkách bojoval, ale prostě ta jeho motorka na to nemá výkonnost.

A ještě musím zmínit Petrucciho. Než se propadl, tak tam docela zajímavě bojoval. Jak se snažil soupeřit s Rossim, to bylo dobré :-D