VC Rakouska 2014: závod

22. červen 2014 | 21.53 |

rakousko_race_startPo jedenácti letech se Formule 1 vrátila do Rakouska, když se jelo na okruhu Red Bull Ring ve Štýrsku, který byl dříve známý pod názvem A1 Ring. První řadu si v kvalifikaci pro někoho i velmi překvapivě vyjel tým Williams. Na pole position stál Felipe Massa, vedle něj startoval Valtteri Bottas. Do druhé řady se kvalifikovali Nico Rosberg s Mercedesem a Fernando Alonso ve Ferrari. Do řady třetí se postavili Daniel Ricciardo ve voze Red Bull a Kevin Magnussen v McLarenu. Ve čtvrté řadě pak stáli Daniil Kvyat s Toro Rosso a Kimi Räikkönen ve Ferrari. Desítku pak doplnili piloti stojící v páté řadě, tam byli Lewis Hamilton v Mercedesu a Nico Hülkenberg ve voze Force India.

Penalizaci z minulého závodního víkendu si přinesli Max Chilton a Sergio Pérez. Chilton dostal tři pozice za kolizi s týmovým kolegou Bianchim, takže startoval jako poslední. Pérez dostal za kolizi s Felipe Massou pět míst. Jelikož se kvalifikoval jako 11., tak byl odsunut na 16. pozici. Romain Grosjean však kvůli výměně převodovky a dalším změnám na svém voze startoval z pit lane, takže se rošt posunul, a Pérez tak startoval jako 15.

Okruh u města Spielberg patří k těm kratším v kalendáři MS, takže se jelo 71 kol. A dobře vystartovali oba Williamsy. Massa udržel první pozici, avšak před Bottase se dokázal dostat Rosberg. V nájezdu do druhé zatáčky si ale Bottas vzal druhé místo zpět. Skvělý start předvedl Hamilton, který se z deváté pozice prokousal na čtvrté místo.

Problémy postihly Sebastiana Vettela s Red Bullem, který startoval ze 12. místa a který najednou začal hlásit do týmového rádia, že jeho vůz ztrácí výkon. Dokonce vůz odstavil podél tratě a v inkriminovaném místě začaly vlát žluté vlajky. Avšak najedou se německý závodník opět rozjel a pokračoval v závodě. Později do týmového rádia řekl, že najednou se problémy vytratily. Zřejmě se jednalo o nějaký problém s elektronikou.

První zastávky v boxech začal již ve čtvrtém kole Romain Grosjean. Ale až v kole devátém, kdy ke svým mechanikům zajel Jean-Eric Vergne, vypuknuly první pit stopy naplno. Problémy postihly Sauber, který vypustil Estebana Gutiérreze bez správně upevněné jedné pneumatiky. Mechanici tak museli Mexičana zatlačit zpátky k boxovému stání a pneumatiku upevnit. Tento incident byl vyšetřován traťovými komisaři jako nebezpečné vypuštění pilota a Gutiérrez poté obdržel penalizaci 10 vteřin stop and go a také ztrátu 10 míst na startovním roštu příštího závodu.

Problémy při prvním pit stopu byly také u Toro Rosso, kdy tým vypustil Daniila Kvyata přímo do cesty Danielu Ricciardovi. Avšak tento incident zůstal bez povšimnutí ze strany traťových komisařů.

Felipe Massa po své první zastávce v boxech nedokázal udržet vedení v závodě a propadl se až za Nica Rosberga, ale dostal se před Lewise Hamiltona. Ten ho však za okamžik překonal. Ani jeho kolega Bottas nedokázal udržet svou pozici a propadl se za Rosberga.

V závodě pak hodnou chvíli vedl pilot Force Indie Sergio Pérez, který měl odlišnou strategii a stále na něj první zastávka v boxech čekala.

Ve 25. kole závod skončil pro Daniila Kvyata, který si stěžoval na potíže s brzdami a poškodilo se mu zavěšení pravého zadního kola.

To už se na první místo před Péreze dostal Nico Rosberg a vzápětí se totéž povedlo i Bottasovi a Hamiltonovi. O několik kol později již pilot Force Indie zamířil do boxů ke své první zastávce.

O několik kol později došlo ke kontaktu mezi Sebastianem Vettelem a Estebanem Gutiérrezem. Vettel si poničil přední křídlo o zadní část vozu Gutiérreze a musel do boxů na jeho výměnu. Incidentem se zabývali i traťoví komisaři, žádný trest však nakonec neudělili.

No a ve 36. kole závod definitivně pro Sebastiana Vettela skončil. Tým mu přes rádio vzkázal, ať zajede do boxů, že ze závodu kvůli problémům musí odstoupit.

To už se ke své druhé zastávce v boxech chystal Lewis Hamilton. Ten měl zřejmě lehké problémy s brzdami, protože se mu z nich při pit stopu kouřilo a několik kol se ptal svého týmu, jak to s brzdami vypadá. Byl ujištěn, že vše je v pořádku.

Nicméně Hamilton měl delší zastávku v boxech než Rosberg a tak na svého týmového kolegu něco ztratil. Třetí se držel Valtteri Bottas, čtvrtý byl Pérez, který však ještě měl svou druhou zastávku před sebou, a pátý jel Felipe Massa.

Kolo číslo 60 znamenalo konec pro Jean-Erica Vergneho, který si stěžoval na totéž, co jeho týmový kolega Kvyat, tedy, že mu nefungují brzdy. Již několik kol před jeho odstoupením jsme si mohli všimnout černého kouře v oblasti brzd.

V závěrečných kolech závodu se Hamilton přibližoval k Rosbergovi a vypadalo to, že by ještě mohlo dojít k souboji o první místo. Stejně tak se Sergio Pérez dostal až na záda Kevina Magnussena v boji o šesté místo. V boji o osmé místo zaútočil Daniel Ricciardo na Nica Hülkenberga a byl úspěšný.

Mezi piloty Mercedesu nakonec k žádnému souboji nedošlo. Lewis Hamilton se nedokázal dostat tak blízko k Rosbergovi, aby se o nějaký útok alespoň pokusil.

Nico Rosberg tak zvítězil v Rakousku a nyní má na svém kontě o jedno vítězství více než ve své kariéře získal jeho otec Keke. Na druhém místě skončil Lewis Hamilton a třetí místo vybojoval Valtteri Bottas, pro kterého to jsou první stupně vítězů v kariéře.

Dobrý výsledek Williamsu potvrdil čtvrtým místem Felipe Massa. Na pátém místě skončil Fernando Alonso ve Ferrari, šestý byl Sergio Pérez ve Force Indii, který si oproti své startovní pozici výrazně polepšil. Na sedmém místě skončil Kevin Magnussen s McLarenem, osmý byl Daniel Ricciardo v Red Bullu, devátý Nico Hülkenberg s Force Indií a bod za desáté místo získal Kimi Räikkönen ve Ferrari.

V šampionátu i nadále vede Nico Rosberg, který má 165 bodů. Druhý je Lewis Hamilton se 136 body a třetí je Daniel Ricciardo, který má 83 bodů.

Mezi týmy je ve vedení Mercedes s 301 body, druhý je Red Bull se 143 body. Třetí Ferrari má 98 bodů.

Další závodní víkend je ve dnech 4. – 6. července, kdy se jede ve Velké Británii na okruhu Silverstone.