VC Katalánska 2014

16. červen 2014 | 14.26 |
› 

Na španělském okruhu u Barcelony se jel další závod MotoGP, který nesl název Velká cena Katalánska. Závod byl vypsán na 25 kol a již od začátku ho provázely na obloze černé mraky. Stále však nerpšelo, avšak případný déšť by znamenal zajímavé koření závodu. Ředitelství závodu také rozhodlo, že pokud by během závodu začalo pršet, tak se závod přerušovat nebude, ale každý tým již začal připravovat motocykly s nastavením a především pneumatikami do mokra, aby mohli piloti případě během závodu přesednout na tento motocykl.

Z první řady do závodu startovali Dani Pedrosa, Jorge Lorenzo a Marc Márquez (ten v závěru sobotní kvalifikace upadl a nestihl tak zajet rychlé kolo, jinak by pravděpodobně z pole position startoval on). Ve druhé řadě stáli Stefan Bradl, Valentino Rossi a Aleix Espargaró. Ze třetí řady pak startovali Andrea Dovizioso, Bradley Smith a Yonny Hernández. Český závodník Karel Abraham startoval z 18. místa (6. řada).

Po startu se do čela dostal Jorge Lorenzo, za něj se zařadil jeho týmový kolega z Yamahy Valentino Rossi. Za nimi jeli Pedrosa, Márquez a Bradl.

Ve druhém kole se Marc Márquez dostal před týmového kolegu Daniho Pedrosu. Také bohužel upadl Karel Abraham a závod tak pro něj skončil.

V dalším kole šel do čela závodu Valentino Rossi. Netrvalo dlouho a na druhou pozici se dostal Marc Márquez. Třetí jel Lorenzo, čtvrtý Pedrosa a na konci skupiny se držel i Stefan Bradl.

To už ze závodu odstoupil Álvaro Bautista.

Valentino Rossi držel první pozici, avšak Marc Márquez ho stíhal. V sedmém kole se na třetí místo posunul Dani Pedrosa a začal dvojici před sebou dotahovat. Naopak Bradl již odpadl a Lorenzo také vypadal, že tempo neudrží. Do toho se nad okruhem zatáhlo a vypadalo to, že neprodleně začne pršet.

Marc Márquez se v jedné ze zatáček pokusil dostat před Rossiho, avšak udělal chybu a dostal se mimo trať. Aby unikl penalizaci za případné zkrácení tratě, tak před sebe pustil i Pedrosu, ale v následující zatáčce ho zase předjel a stíhal Rossiho.

To už ze závodu zřejmě kvůli technickým problémům odstoupil Cal Crutchlow. 

O několik kol později se Márquez dostal před Rossiho a vzápětí Rossiho předjel i Pedrosa. To začalo na části okruhu pršet a oba piloti Repsol Hondy Márquez a Pedrosa zvedli své ruce. Jelikož ale ředitelství závodu vyhlásilo, že závod se přerušovat v případě deště nebude, pokračovalo se dál. Zmatení španělských pilotů využil Rossi, který se opět dostal do vedení v závodě. Déšť navíc po chvíli ustal (a nebyl to nijak hustý déšť).

Nicméně mechanici u všech týmů byli v pohotovosti a připravovali motocykly s nastavením na mokrou trať. Nikdo z pilotů se však do boxů zatím nechystal. Jenom Mike di Meglio, ale ten ne, že by chtěl měnit motocykl, ale protože odstoupil ze závodu.

Ve 20. kole se do čela závodu dostal Marc Márquez. O dvě kola později se na druhé místo dostal Pedrosa a svého týmového kolegu stíhal co to šlo. V závěru závodu předvedli piloti Repsol Hondy několik předjížděcích manévrů, ale v posledním kole Pedrosa chyboval, dotkl se svým předním kolem zadního kola Márqueze a vyjel mimo trať.

Zařadil se za Rossiho.

Marc Márquez zvítězil a získal tak v letošní sezóně sedmé vítězství v sedmém závodě. Na druhém místě skončil Valentino Rossi a třetí byl Dani Pedrosa.

Čtvrtý dojel Jorge Lorenzo, pátý Stefan Bradl, šestý Aleix Espargaró, sedmý Pol Espargaró, osmý Andrea Dovizioso a TOP 10 ještě doplnili Andrea Iannone a Bradley Smith.

Bodovali dále 11. Yonny Hernández, 12. Nicky Hayden, 13. Scott Redding (který dostal časovou penalizaci za zkrácení tratě), 14. Michele Pirro (který jel opět na divokou kartu u tovární Ducati) a 15. Hiroshi Aoyama.

Nebodovali 16. Broc Parkes, 17. Michael Laverty, 18. Colin Edwards, 19. Héctor Barberá a 20. Michel Fabrizio (který jel opět místo zraněného Danila Petrucciho).

Nedokončili Karel Abraham, Álvaro Bautista, Cal Crutchlow a Mike di Meglio.

V šampionátu i nadále vede Marc Márquez, který má maximální počet 175 bodů. Druhý je Valentino Rossi se 117 body a třetí Dani Pedrosa má 112 bodů.

Další závod je na programu v nizozemském Assenu, avšak již tradičně je závodní víkend na tomto okruhu o den posunutý, tedy ve čtvrtek volné tréninky, v pátek kvalifikace a v sobotu závod. To vše ve dnech 26. až 28. června.

Edit: Omlouvám se za zmatení, ale piloti Repsol Hondy nezvedali ruce kvůli dešti, nýbrž proto, že v daném místě vlála žlutá vlajka a předjíždělo se tam. Takže pouštěli Rossiho před sebe, aby nedošlo k nějaké penalizaci. (Musím se přiznat, že jsem si během závodu žluté vlajky vůbec nevšimla. Až poté z opakovaných záběrů).

------------------------------------------------------------------

Musím říct, že to byl dobrý závod a musím říct, že jsem se těšila, že by mohl přijít déšť, výměna motorek a že by nakonec mohlo být překvapivé pořadí. No nic z toho se nestalo, ale i tak nebylo o akci nouze. Navíc když komentátoři (sledovala jsem stream na BT Sport...) začali řešit, že nad pit late lítají blesky, tak to dokonce vypadalo, že se přižene bouřka...

Jak já si přála, aby Dani toho Marca předjel a vyhrál! Škoda té chyby no...takhle už za chvilku budeme moc říct, že Márquez je mistrem světa 2014. A to ještě není ani půlka sezóny za náma...

Ale tak Dani po závodě v rozhovoru řekl, že je šťastný a spokojený, že měl dobré tempo a závod byl super a že se nestará, jestli má 25 bodů, a nebo 16...No já mám pocit, že už všichni vědí, že dostat Marca a stáhnout ten jeho náskok v šampionátu nebude zrovna jednoduché...

Stefan 5.!!! Super! :-) Po tom smolném minulém závodě je to super výsledek, skvělé body do šampionátu, a navíc se nějakou dobu dokázal udržet s čelem pole, a to je dobře :-)

Chválím i bratry Espargarovy, oba jeli super a skončili v TOP 10 :-) Chválím i Yonnyho. Sice se do TOP 10 nevešel, ale celý víkend předváděl fakt dobrý výkon.

Škoda Karla, pro něj to taky nebyl moc povedený závodní víkend. On vlastně spadl už v tréninku v sobotu, a pak v závodě zase. Jestli měl pád ještě někdy během víkendu, to nevím, ale tak doufám, že snad ne. Tak snad se příště bude dařit víc ;-)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře