Bratři v MotoGP

23. květen 2014 | 22.30 |
› 

pol_espargaró_aleix_espargaróAlex Márquez a Aleix Espargaró prozradili něco o tom, jaké to je žít a závodit se svým bratrem.

Každý, kdo má jednoho či více sourozenců, ať už staršího či mladšího, bude vědět, v jaký boj se mohou některé věci proměnit, když jde o jídlo, přízeň ostatních nebo cokoliv jiného, co za to stojí.

Představte si ale, že jdete proti sobě se svým bratrem, třebaže je to mistr světa, a dostali jste se tak na úplně jinou úroveň.

To je to, čemu Alex Márquez a Aleix Espargaró čelí pokaždé, když vezmou do rukou Playstation, jdou trénovat, a nebo narazí na jakoukoliv činnost, kde vidí sebemenší náznak soutěžení.

Není to jen o touze vyhrát, co bratři Márquezové a Espargarové mají společné. Alex Márquez, jehož cílem je zisk titulu v Moto3 a kráčí ve stopách staršího bratra Marca, poskytl rozhovor pro Redbull.com stejně jako Aleix Espargaró, který aktuálně jezdí v MotoGP se svým mladším bratrem Polem. Vyprávěli o přátelství, které je pojí ke svým úspěšnějším bratrům, vlivu, který jeden na druhého mají a o spoustě dalších zajímavých věcí.

O závodění v mistrovství světa

Alex Márquez: Štěstí pro mě, že mám závod před tím Marcovým! Odjel jsem svůj závod před tím, než jsem sledoval jeho. Když má jeden z nás dobrý závod a ten druhý má špatný závod, emoce jsou samozřejmě rozdílné. Ale když dorazíme domů, snažíme se odpojit od závodění a soustředíme se hlavně na trénink, a pokud to byl náročný víkend, který nešel podle našich představ, tak se to snažíme rychle překonat.

Aleix Espargaró: Je to neuvěřitelné. Poprvé, když jsem viděl Pola na trati (v letošní MotoGP sezóně), to bylo opravdu speciální. Jezdili jsme spolu ve 125cc a v Moto2, ale tohle je MotoGP, nejvyšší úroveň na světě. Já jsem v opravdu dobrém týmu, on má oficiální motocykl, takže je to pro nás pro oba jako sen. Hodně si to užívám, když ho vidím závodit, ale také bych si možná měl dávat více pozor, když ho předjíždím nebo když on předjíždí mě!

O vztahu ke svému bratrovi

Aleix Espargaró: Na vztahu mimo trať je úžasná jedna věc, a to, že nejsme pouze bratři, ale skvělí přátelé. Máme stejné kamarády a spoustu věcí děláme společně. Chodíme spolu ven, chodíme na fotbal, máme skvělý vztah jako bratři, ale také jako kamarádi. To je opravdu něco mimořádného.

Alex Márquez: Marc a já jsme spolu závodili od dětství, a bylo to snad každý víkend. Většinu svého času trávím s ním, je mým bratrem, ale také nejlepším kamarádem. Užíváme si společně strávený čas doma, na závodech, hodně spolu mluvíme a děláme spoustu věcí. Pro mě je opravdu skvělé, že mám bratra, který mě podporuje každý den, dává mi rady, takže se můžu zlepšovat každým dnem a úplně nejvíc jsem hrdý na to, že je mistrem světa MotoGP.

marc_márquez_alex_Márquez_1

O pomoci jeden druhému

Aleix Espargaró: Když se Pol dostal do MotoGP, snažil jsem se mu pomoct. Někdy, když na sobě cítím příliš mnoho tlaku, protože jezdit vepředu je pro mě, na rozdíl od něj, něco nového, tak mi dá několik tipů. Také když jezdíme na kole, nebo děláme cokoliv jiného, tak se snažíme jeden druhému pomoct.

Alex Márquez: Pokud nejste v Moto3 agresivní, ztrácíte čas, a to je to, jací musíte být a Marc mi s tím hodně pomohl. Na menších motocyklech byl vždy velmi rafinovaný, vždy soustředěný a v závodech byl vždy velmi konzistentní. Pokud se dostanete na čelo, musíte zůstat být soustředěný a to, že jsem s ním, mi ve všem hodně pomohlo. Trénujeme spolu, jezdíme motokros, supermoto a tak dále, a pokaždé, když s ním jezdím, tak mě to nutí pracovat tvrději a zlepšovat se.

O životě doma a o tom, jak přežít konkurenční boj

Alex Márquez: Dokonce ani doma nechce ani jeden z nás prohrát! Když spolu jedeme na kolech, chodíme běhat, jezdíme motokros...Pomáhá vám to každý den, chcete být lepší a vyhrát a mě osobně to pomáhá, že mě to tlačí až na limit v tréninku a myslím, že já také pomáhám jemu!

Aleix Espargaró: Ano, se vším je to stejné! Hodně spolu trénujeme na kolech, letos jsme také hodně lyžovali na horách a je to jako každodenní soutěžení! Ale myslím si, že to nutí mě i mého bratra, abychom se zlepšovali a je to prospěšné, trénovat společně.

O závodění jeden proti druhému v MotoGP

Aleix Espargaró: Musím zajistit, aby můj tým respektovali, tlačit na to a pokusit se porazit ostatní piloty. To je to, za co mě platí a proč si mě vybrali! Ale samozřejmě způsob jakým musím bojovat a předjíždět svého bratra je jiný než u ostatních jezdců.

Bylo by opravdu úžasné jednoho dne bojovat o pódium nebo vítězství. Ani jeden z nás se ještě nedostal v MotoGP na stupně vítězů, takže si představte, že by se tam dostali dva bratři. Bylo by to neuvěřitelné.

Alex Márquez: Je to víc než cíl, je to sen. Závodit se svým bratrem v MotoGP by bylo úžasné. Abyste se tam dostali, musíte předvádět v každém závodě skvělý výsledek. Momentálně jsem šťastný v Moto3, celou dobu se učím a mým cílem je získat mistrovský titul a zároveň je to momentálně mým snem.

Samozřejmě, že sním o tom, že se jednoho dne dostanu do MotoGP a budu závodit po boku svého bratra, ale nechci z toho udělat posedlost. Budu tvrdě pracovat, každý den budu pokračovat ve zlepšování se a budu se soustředit na svou práci a třeba jednoho dne se můj sen stane skutečností.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře