VC Španělska: závod

11. květen 2014 | 16.59 |

První evropský závod letošní sezóny ve Formuli 1 je za námi. Z první řady do něj startovali piloti Mercedesu, když na pole position stál Lewis Hamilton a vedle něj se postavil Nico Rosberg. Ve druhé řadě stáli Daniel Ricciardo ve voze Red Bull a Valtteri Bottas ve Williamsu. Ricciardův týmový kolega a čtyřnásobný mistr světa Sebastian Vettel po potížích v kvalifikaci, kdy zastavil na trati a kvalifikoval se jako 10., dostal po výměně převodovky penalizaci 5 míst, takže startoval z 15. místa. Penalizaci dostal také Jean-Eric Vergne a to 10 míst za kolo, které se mu během jednoho z tréninků uvolnilo. Startoval tak z poslední řady společně s Pastorem Maldonadem, který v kvalifikaci nezajel ani jedno měřené kolo, protože hned v jejím úvodu havaroval. Avšak dostal povolení startovat.

Pro tento závod Pirelli připravilo pneumatiky střední a tvrdé směsi. Jediný Jean-Eric Vergne startoval na tvrdých pneumatikách, ostatní startovali na peumatikách středních.

Do závodu vypsaného na 66 kol nejlépe odstartoval Lewis Hamilton. Za ním se zařadil jeho týmový kolega Rosberg. Dobrý start předvedl Bottas, který se posunul na třetí místo, čtvrtý byl Ricciardo, pátý Grosjean, šestý Räikkönen, sedmý Alonso. Sebastian Vettel se po startu propadl na 16. místo, avšak začal se propracovávat kupředu.

V prvním kole ještě došlo k menšímu incidentu mezi Marcusem Ericssonem a Pastorem Maldonadem. Maldonado později za tento incident dostal penalizaci 5 vteřin stop and go a také jeden trestný bod. Celkem již má trestné body čtyři.

Po úvodních zastávkách v boxech se Daniel Ricciardo dostal na třetí místo před Bottase. O pozice spolu bojovali také piloti Ferrari Fernando Alonso a Kimi Räikkönen. Prozatím to byl Räikkönen, kdo držel vlajku Ferrari výše.

Ve 24. kole Räikkönen zaútočil na Romaina Grosjeana a po několika pokusech byl úspěšný. Netrvalo dlouho a před Francouze v Lotusu se dostal i Alonso.

Kvůli technickým problémům ze závodu odstoupil Jean-Eric Vergne.

Za ignorování modrých vlajek byl vyšetřován Marcus Ericsson, podle komisařů závodu se nakonec o prohřešek nejednalo.

To už pomalu začaly druhé zastávky v boxech. Jako první do boxů zajel Felipe Massa. Toho později následovali i další.

Kamui Kobayashi zajel do boxů, už z nich však nevyjel. Problémy s brzdami mu nedovolily pokračovat v závodě.

V závěru závodu se začal Nico Rosberg přibližovat k Hamiltonovi, avšak úplně za něj se nedostal. Do cíle tak dojeli v pořadí, v jakém stáli na startovním roštu.

Pro čtvrté vítězství v řadě v této sezóně si dojel Lewis Hamilton, druhý skončil Nico Rosberg a třetí dojel Daniel Ricciardo. Pro Ricciarda to je první pódium v kariéře ve Formuli 1 (to, které získal v Austrálii a byl posléze diskvalifikován, se počítat nemůže).

Čtvrtý dojel po dobré strategii a stíhací jízdě Sebastian Vettel, který v závěru závodu zdolal Valtteri Bottase. Šestý pak byl Fernando Alonso, který se nakonec dokázal dostat před Kimi Räikkönena, na kterého tak zbylo místo sedmé. Osmý byl Romain Grosjean, který získal pro Lotus první body v této sezóně, takže to je pro tým určitě aspoň malá vzpruha. Bodované pozice doplnili piloti Force Indie Sergio Pérez a Nico Hülkenberg.

Kromě Vergneho a Kobayashiho cíl závodu viděli všichni, i když od sedmého Räikkönena měli kolo a víc ztrátu na vítěze. To také znamená, že Max Chilton pokračuje ve své rekordní jízdě, když dokončil již 24 závodů v řadě za sebou.

Do čela šampionátu mezi jezdci se posunul Lewis Hamilton. Ten má nyní na svém kontě rovných 100 bodů. Druhý je Nico Rosberg s 97 body a třetí je Fernando Alonso, který má 49 bodů.

V poháru konstruktérů vede suverénně Mercedes se 197 body. Druhý je Red Bull s 84 body a třetí Ferrari s 66 body.

Další závod se jede 25. května v ulicích Monte Carla.