VC Číny: závod

20. duben 2014 | 14.05 |

čínaZávod v Číně byl poměrně klidný. Když si vzpomeneme na předchozí závod v Bahrajnu, tak co do dění v závodě, to opravdu není srovnatelné. Z první řady startovali Lewis Hamilton a Daniel Ricciardo. Z řady druhé startovali Sebastian Vettel a Nico Rosberg, ve třetí řadě pak stáli Fernando Alonso a Felipe Massa.

Po startu šel okamžitě do vedení poleman Hamilton. Skvělý start předvedl Massa, v nájezdu do zatáčky však došlo k menší kolizi mezi ním a Fernandem Alonsem a Massa se mírně propadl. Ke kontaktu došlo i mezi Valtteri Bottasem a Nicem Rosbergem.

Za vedoucího Hamiltona se na druhé místo dostal Sebastian Vettel, třetí jel Fernando Alonso, čtvrtý Daniel Ricciardo, pátý Felipe Massa, šestý Nico Rosberg. Nico Rosberg však měl problémy, protože na jeho voze nefungovala telemetrie, takže se neustále musel ptát do týmového rádia, jak to vypadá a naopak lidé v týmu potřebovali znát od Rosberga zprávy z tratě, jak to vypadá s vozem a zejména pak neustále kontrolovali Rosbergův průtok paliva, aby náhodou nepřekočil stanovené množství.

V sedmém kole musel kvůli technickým problémům na svém Sauberu odstoupit Adrian Sutil.

Jako první zajel k povinné zastávce v boxech Jenson Button, a to již v osmém kole. Poté následovali i ostatní. Do velkých problémů se dostal při své zastávce Felipe Massa, vypadalo to na problém na zadní pneumatice, či na matici u kola. Je možné, že šlo o následek kolize, kterou měl po startu s Alonsem. Massa tak v boxech strávil výrazně delší dobu, než si představoval a na trať se vrátil na posledním místě.

Po úvodních zastávkách v boxech si suverénní vedení v závodě držel Hamilton. Na druhé místo se dostal Alonso, třetí byl Vettel, čtvrtý Rosberg a Ricciardo byl pátý.

Nico Rosberg byl opravdu rozjetý, netrvalo dlouho a pokořil Vettela, a začal si dělat zálusk na druhé místo Fernanda Alonsa. Rozjetý byl také Daniel Ricciardo, který se dostal těsně za svého týmového kolegu Vettela. Za několik okamžiků později Vettel slyšel ve svém týmovém rádiu, že má pustit Ricciarda před sebe. Ricciardo slyšel, ať předjede Vettela. Vettel se ovšem tentokrát nechtěl dát, avšak nakonec ustoupil.

Romain Grosjean, který se držel na bodovaných pozicích, hlásil problémy se čtvrtým převodovým stupněm, a nakonec musel ze závodu odstoupit.

To už se schylovalo k dalším zastávkám v boxech, po kterých se ale pořadí nijak výrazně nezměnilo. O rozruch na trati se trochu postaral Kamui Kobayashi v Caterhamu, který již byl o kolo zpět a který předjel Sebastiana Vettela. Vettelovi se to vůbec nelíbilo, a jasně to také dal do svého týmového rádia najevo.

Ve 42. kole se Nico Rosberg bez problémů dostal na druhé místo a odsunul tak na místo třetí Fernanda Alonsa. Ten si musel začít dávat pozor na své umístění na pódiu, protože se za ním blížil Daniel Ricciardo.

V závěru závodu došlo ke kuriózní situaci, kterou zaznamenalo hned několik pilotů včetně Hamiltona.

V nájezdu do posledního kola hlásil svému týmu, že viděl šachovnicovou vlajku. A upozorňovali na to i další. Někdo omylem vyvěsil šachovnicovou vlajku na konci 55. kola (závod byl vypsán na 56 kol) a pokud je závod z jakéhokoliv důvodu ukončen dřív, tak se počítá kolo předchozí. Závodníci jsou tak klasifikovaní po 54 kolech.

To jistě naštvalo Kamuie Kobayashiho, který v závěrečném kole předvedl dobrý předjížděcí manévr na Julese Bianchiho. Jelikož se ale počítá to 54. kolo, je klasifikován za ním. K jiným změnám v pořadí nedošlo, takže nikoho se to nijak výrazně nedotklo.

Zvítězil tedy Lewis Hamilton, který v počtu vítězství dorovnal Nikiho Laudu a Jima Clarka. Další double Mercedesu dokonal druhým místem Nico Rosberg. Třetí místo pro Ferrari vybojoval Fernando Alonso.

Ve vedení šampionátu je stále Nico Rosberg, který má 79 bodů. Druhý Hamilton má 75 bodů a na třetí místo se posunul Fernando Alonso s 41 body.

V poháru konstruktérů má Mercedes suverénní náskok, protože má 154 bodů a druhý Red Bull má bodů 57. Na třetím místě je Force India s 54 body.

Dále se kolotoč  F1 již přesouvá na svou evropskou část. Velká cena Španělska v Barceloně je na programu o víkendu 9. - 11. května.