Hanika: Mým prvním velkým soupeřem byl můj otec!

18. duben 2014 | 14.45 |
› 

karel_hanika_5Český závodník Karel Hanika vstoupil letos do Moto3, takže jeho nováčkovská sezóna by měla být zejména o učení a získávání cenných zkušeností. Avšak vycházející hvězda silničního závodění všechny ohromila hned při úvodních dvou závodech sezóny.

Osmnáctiletý závodník v loňském roce vyhrál Red Bull Rookies Cup, který se stává čím dál tím více prestižním podnikem pro mladé talentované jezdce. A jako šampión vstoupil do Moto3 s týmem Red Bull KTM Ajo. A hned všechny ohromil, když při svém vůbec prvním závodě v této kubatuře v Kataru dokázal bodovat. Při druhém závodě na okruhu COTA v Texasu se dokonce dokázal dostat do nejlepší desítky.

Karle, jaká je tvoje vůbec první vzpomínka na závodění?
Poprvé jsem seděl na motorce, když mi bylo šest let. Začínal jsem závoděním na minibicích a jezdil jsem v té nejmenší skupině. První sezónu jsem vyhrál, takže od začátku šlo všechno skvěle. A tak to i pokračovalo.

Tvůj první motocykl?
Myslím, že to byl Polini 40cc.

A tvůj vůbec první závod?
To bylo v roce 2003 v českém městě Pardubice. Dokončil jsem na čtvrtém místě, takže to pro první závod vůbec nebylo špatné! Moc si z toho už nepamatuju, pouze to, že jsem si to dost užíval. Když jsem byl dítě, tak jsem vždycky jezdil se svou rodinou, takže to byly hezké časy.

Řekni nám o své první velké nehodě.
Něco, co si z té sezóny pamatuju, bylo, že jsem si zlomil klíční kost a stále jsem s tím závodil! Zlomil jsem si ji v sobotu a v neděli jsem pak závodil, protože jsem si sám myslel, že to není vážné. Do teď jsem měl pouze asi šest nebo sedm nehod.

Kdo byl tvým prvním opravdovým soupeřem?
To byl můj otec! Vždycky se mnou všude jezdil a od začátku mi dával spoustu rad. Dříve také závodil a byl českým mistrem.

Kdy sis poprvé uvědomil, že chceš být profesionálním závodníkem?
Nepamatuju si žádný konkrétní okamžik. Vždycky jsem závodil a byl celkem úspěšný, takže jsem viděl, že můžu postoupit dál a jezdit v mistrovství světa. Vždycky jsem v televizi sledoval úspěchy českých závodníků, například Lukáše Peška, a chtěl jsem reprezentovat naši zemi stejně jako oni. A to je to, čím se zabývám nyní a je to skvělé.

karel_hanika_4

Řekni nám něco o tvém prvním závodě v mistrovství světa, který se jel v Kataru.
První závod byl opravdu dobrý. Pro mě to byla nová trať, a navíc se závodilo v noci, takže nebylo jednoduché si na to zvyknout, protože podmínky byly pro mě úplně nové.

Myslím, že vhodné nastavení jsme našli poměrně rychle, měli jsme dobrý základ. Pouze v kvalifikaci nebyl můj čas takový, jaký jsme očekávali, protože v trénincích jsem byl o 1,5 vteřiny rychlejší. Do závodu jsem měl dobrý start a posunul jsem se na 14. místo, a tam jsem nakonec také skončil.

Byl to skvělý souboj, a za Jackem (pozn. Millerem) jsem byl pouze o 11 vteřin, na čemž si myslím, že můžeme stavět.

Kdo byl tvým prvním závodním idolem?
Když jsem vyrůstal, tak mým hrdinou byl vždycky Nicky Hayden, a také jsem byl vždycky fanoušek Valentina Rossiho. Tohle jsou dva závodníci, které mám rád a chtěl bych umět závodit jako oni!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře