VC Bahrajnu: závod

8. duben 2014 | 12.55 |

bahrajn_podiumNejprve prosím přijměte omluvu, že článek tu nebyl už včera, jak jsem původně slibovala, ale je až dnes. Vážně jsem to včera prostě nezvládla napsat. Tak, teď už ale k samotnému závodu, který se konal na bahrajnském okruhu Sakhir a poprvé se jel večer a za umělého osvětlení, což asi opravdu na té atraktivitě trošku přidalo. A byla to 900. Velká cena v historii Formule 1. Z první řady startovaly oba vozy týmu Mercedes, když na pole position stál Nico Rosberg a vedle něj byl Lewis Hamilton. Ve druhé řadě stáli Valtteri Bottas s Williamsem a Sergio Pérez s vozem Force India.

Do druhé řady se původně kvalifikoval Daniel Ricciardo s Red Bullem, jenomže z Malajsie si přivezl desetimístnou penalizaci, takže nakonec musel startovat až ze 13. místa. Po kvalifikaci penalizaci dostal Adrian Sutil a to za to, že Romaina Grosjeana vytlačil z tratě. Trest byl odsunutí 5 míst na startovním roštu a jelikož se kvalifikoval jako 18., tak se propadl až na samotný konec startovního roštu.

Dobrý start předvedl Lewis Hamilton, který se v první zatáčce dostal před Rosberga a ujal se tak vedení v závodě. Výborný start předvedl ze sedmého místa Felipe Massa, který se rázem posunul na třetí pozici.

Během úvodních bojů o pozice se Jean-Ericu Vergnemu přihodil defekt. Pravděpodobně mu ho způsobil Pastor Maldonado. Vergne musel do boxů na výměnu pneumatiky, ale poté byl v boxech častěji než bylo zdrávo, a nakonec musel ze závodu odstoupit.

To už se začaly konat první zatávky v boxech. A o pozice na jednotlivých mistech se tvrdě bojovalo. Bylo to o to zajímavější, že většina dvojic, na které se část pole rozdělilo, byli týmoví kolegové. O první místo mezi sebou bojovali piloti z Mercedesu Hamilton a Rosberg. Za nimi bojovali oba Williamsy, tedy Felipe Massa a Valtteri Bottas a nedaleko za nimi byly oba vozy Force India, ve kterých závodí Nico Hülkenberg a Sergio Pérez.

Ke kolizi došlo mezi Adrianem Sutilem a Julesem Bianchim. Bianchi dostal za svůj manévr penalizaci průjezd boxovou uličkou a k tomu 2 trestné body. Sutil ze závodu musel odstoupit.

O pozice mezi sebou bojovali i závodníci z týmu Red Bull. Sebastian Vettel si stěžoval, že mu nefunguje DRS. A věřte nebo ne, o několik okamžiků později Vettel ve svém týmovém rádiu slyšel, že Riccirado jedoucí ze ním je rychlejší a ať ho pustí před sebe.

O pár kol později se rozhořel boj o vedení v závodě. Nico Rosberg zaútočil na svého týmového kolegu Hamiltona, zatím však neúspěšně.

Zajímavý souboj se také odehrával o třetí místo, kde bojovali Felipe Massa, Valtteri Bottas, Sergio Pérez a Nico Hülkenberg. Tím nejšťatnější z nich byl prozatím Pérez.

Naopak piloti Ferrari Fernando Alonso a Kimi Räikkönen se propadali pořadím. To už ze závodu odstoupil Marcus Ericsson ve voze Caterham.

Ve 41. kole došlo k nehodě mezi Pastorem Maldonadem a Estebanem Gutiérrezem.

Maldonado vyjížděl z boxů a narazil do pravé části Mexičanova vozu. Toho náraz katapultoval do vzduchu, kde se otočil a dopadl zpátky na zem. Maldonado dál pokračoval v závodě, Gutiérrez zůstal hodnou chvíli sedět ve svém Sauberu, než se dostal ven. Okamžitě ho lékaři vzali na povinnou prohlídku, a poté byl převezen na kontrolu do nemocnice ve městě Manama, kde se ukázalo, že všechno je v naprostém pořádku.

Maldonado dostal za způsobení této nehody penalizaci 10 vteřin stop and go. Po závodě ještě dostal penalizaci v podobě odsunu 5 míst na startovním roštu příštího závodu a také 3 trestné body.

Jelikož na trati byl nepořádek, musel vyjet safety car. A většina pilotů zamířila ke své zastávce do boxů. Během fáze za zpomalovacím vozem musel kvůli problémům se spojkou odstoupit Kevin Magnussen. Jeho týmový kolega z McLarenu Jenson Button, který jel svůj 250. závod kariéry, také začal mít problémy se spojkou a lehce se propadl pořadím.

Když safety car zajel zpět do boxů, do konce závodu zbývalo pouze 10 kol a tak bylo jasné, že nás čeká velice zajímavý závěrečný sprint až do cíle a boje o pozice. A opravdu. Nico Rosberg okamžitě zaútočil na první místo. Ve vedení však zůstával Hamilton. Na třetího Péreze se zase pokusil zaútočit Hülkenberg, i tento pokus byl však neúspěšný. Navíc se zezadu přibližoval výborně jedoucí Daniel Ricciardo.

Mezi koly 52 a 53 se strhla bitva mezi Rosbergem a Hamiltonem. Oba piloti však slyšeli ve svém rádiu, ať hlavně dovezou oba vozy do cíle. Lépe si však stále vedl Hamilton.

To už kvůli problémům se spojkou musel odstoupit Jenson Button.

V závěrečných kolech Hamilton Rosbergovi poodskočil a dojel si pro první vítězství v Bahrajnu. Nico Rosberg byl druhý. Na třetího Péreze se ještě v závěru snažil dotáhnout Ricciardo, ale už to nestihl. I tak to byl od Australana ze 13. pozice na startu skvělý výkon.

Na bodech dojeli ještě Hülkenberg, Vettel, Massa, Bottas, Alonso a Räikkönen.

V pořadí jezdců vede Nico Rosberg, který má 61 bodů, před Lewisem Hamiltonem, když ten má na svém kontě 50 bodů. Na třetí místo se posunul Nico Hülkenberg s 28 body.

V Poháru konstruktérů začíná být Mercedes suverénní, když má 111 bodů. Na druhou příčku se vyhoupla Force India se 44 body, o bod méně pak má McLaren.

Dalším závodem je Velká Cena Číny, která se jede 20. dubna.