Jan Magnussen

18. březen 2014 | 21.59 |

jan_magnussen_1Již tady na blogu několikrát padlo jméno Kevin Magnussen (a jsem si jstá, že ještě mnohokrát padne), a také jsem již zmínila jméno Jan Magnussen, což je Kevinův otec. Jelikož to je také závodník a také jezdil ve Formuli 1 (proto jsem tento článek zařadila do rubriky Formule 1), tak jsem si o něm chtěla něco najít, protože se přiznám, že až do této chvíle jsem o něm nevěděla skoro nic. Ráda bych se s váma o to podělila.

Jan se narodil 4. července 1973 v dánském městě Roskilde. 

Asi nikoho nepřekvapí, že začínal na motokárách,a navíc vyhrál několik mistrovství světa v této kategorii. Potom jezdil ve Formuli Ford, v britské Formuli Ford a v roce 1994 se stal šampiónem v britské Formuli 3, když vyhrál 14 závodů, což je rekord v této sérii, který drží dodnes. 

V roce 1995 testoval pro tým McLaren ve Formuli 1 a také jeden závod odjel. Vyzkoušel si také závodění v mistrovství cestovních vozů. V roce 1996 opět testoval pro McLaren, závodil v cestovních vozech a vyzkoušel si i Indycar.

Celou sezónu v F1 odjel v roce 1997. Závodil za tým Stewart a jeho nejlepším výsledkem bylo 7. místo. Za stejný tým nastoupil i v roce 1998 a jeho nejlepším výsledkem bylo 6. místo. V polovině sezóny byl ale nahrazen Josem Verstappenem. Říkalo se o něm, že je to od dob Senny další velký talent. Avšak on svůj talent zahodil. Disciplína u něj nebyla zrovna důležitým pojmem. Svou šanci promarnil. 

Poté se přesunul do Ameriky. Jezdil v americké sérii Le Mans i v Champcar. Zúčastnil se i závodu 24 hodin Le Mans. A v těchto sériích se vlastně pohybuje dodnes.

Účastnil se i dánského šampionátu cestovních vozů, kde se v roce 2003 stal šampiónem. 

Závod 24 hodin Le Mans vyhrál celkem čtyřikrát. V roce 2004 v kategorii GTS, v roce 2005 v kategorii GT1, v roce 2006 také v GT1 a v té samé kategorii zvítězil i v roce 2009. 

V loňském roce opět pokračoval v šampionátu vytrvalostních závodů a ve stejné sérii by měl jezdit i letos.

Na jeho oficiálních stránkách janmagnussen.dk je jeho kariéra rok po roce pěkně vypsaná, kdyby to někoho detailně zajímalo, tak se může podívat.

Teď ovšem něco k soukromí. To vás určitě zajímá :-D Mezi jeho koníčky prý patří golf, modelářství letadel, děti a přátelé.

Pokud jsou informace, které jsem našla, pravdivé, tak by Jan měl mít dva bratry, Erika a Clause. Claus však v roce 2009 spáchal sebevraždu poté, co mu zkrachovala firma a rozpadlo se manželství.

Jan se stal poprvé otcem, když mu bylo teprve 19 let. To se narodil jeho syn Kevin. Nicméně o Kevinově mamince jsem nenašla vůbec nic, vlastně ani to, jestli byli s Janem manželé, prostě nic...

Nicméně v roce 2004 se Jan oženil s Christinou Bergdahlovou. Mají spolu dvě děti. Syn Luca se narodil v roce 2009 a dcera Millie v roce 2011.

Foto:

Se svým týmovým kolegou z týmu Stewart-Ford Rubensem Barrichellem

jan_magnussen_rubens_barrichel

S Ronem Dennisem a Nigelem Mansellem z dob McLarenu. Foto by mělo být z roku 1995.

jan_magnussen_nigel_mansell_ro

Mladý Jan se svým malým synem Kevinem.

jan_magnussen_kevin_magnussen_

A tady už současnost. Jan a Kevin.

kevin_magnussen_jan_magnussen

Svatba Jana a Christiny v roce 2004.

jan_magnussen_2

Jan se svými dvěma mladšími dětmi. Fotka by měla být z října 2013, takže zhruba půl roku stará.

jan_magnussen_3

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře