VC Austrálie 2014: můj komentář

17. březen 2014 | 13.43 |

V loňské sezóně jsem vždycky do článku o závodě napsala pod přerušovanou čáru svoje ohodnocení, či se vyjádřila k něčemu, co mě zaujalo. To bych letos chtěla udělat trochu jinak a tyhle osobní pohledy na věc, chválení pilotů či naopak kritiku, bych ráda psala do samostatného článku. Doufám tedy, že mi to nadšení vydrží celou sezónu a hlavně doufám, že na to pokaždé budu mít čas. Teď tedy něco k uplynulé Velké ceně Austrálie.

Takže, nejprve bych chtěla říct, že jsem moc ráda za vítězství Nica Rosberga. Pár dní před závodem jsem říkala, že v F1 budu akceptovat německou hymnu pouze v případě, že by byla pro Nica. A byla :-) Takže v tomhle ohledu spokojenost. Hymnu Německa bych ještě brala v případě druhého Nica, ale to se obávám, že zatím nehrozí. Ten mimochodem konečně poprvé ve svém životě dojel v Austrálii do cíle, takže aspoň to ho musí činit šťastným.

Se zbytkem osazenstva na bedně jsem také spokojená. Po dlouhé době stáli na stupních vítězů tři piloti, kterým jsem to vážně moc přála :-) Daniel si zajel svůj životní výsledek, předvedl se před domácími fans a hlavně před svým novým zaměstnavatelem, tedy Red Bullem. To, že mu tohle krásné druhé místo vzali, už je druhá věc. Ale ukázal, že na to má, že je schopný bojovat se špičkou a jelikož to byl teprve první závod sezóny, tak já věřím, že v jeho případě není nic ztraceno a na příštím závodě v Malajsii všem ukáže, že tohle rozhodně nebyla náhoda. 

Ke Kevinovi vůbec nevím, co mám říct. Už ve WSR 3.5 bylo vidět, že je dobrý, ale aby zajel v prvním závodě F1, kterého se zúčastní, umístění na pódiu, tak to jsem nečekala. Jasně, dobře se předvedl už v předsezónních testech, ale to jsou stále jenom testy a nic tak nemusí být v samotné sezóně. Ano, kvalifikoval se do závodu na 4. místě, ale stále jsem nějak nechtěla věřit, že skončí na bedně. Věřila jsem, že z toho může být krásný výsledek na bodech, ale tohle? Naprosto mě svým výkonem okouzlil. Mám z něho vážně radost. A po té diskvalifikaci Daniela ho to navíc posunulo ještě na druhé místo. Což je při debutu naprostá paráda :-)

Kvůli Danielově diskvalifikaci se tak všichni o místo posunuli a třetí místo tak ukořistil Jenson. Škoda, že nemohli spolu s Kevinem slavit na pódiu, to by bylo pěkné. McLaren teď vede v Poháru konstruktérů a to je po loňské špatné sezóně něco, čemu se mi ani věřit nechce :-D Sice je to teprve po prvním závodě, ale vypadá to, že oproti loňsku si polepší. A to je dobře. O to víc mě teď mrzí, že Sergio musel jezdit za McLaren zrovna v té špatné sezóně :-( 

Když už jsem u Sergia. Tenhle kluk má taky asi víc štěstí než rozumu, jak se tak hezky česky říká :-D V závodě skončil 11. To jsem si říkala, že to přece není možný, aby byl zase 11., protože loni byl závodníkem s největším počtem 11. míst v poli. No a vida. Daniela diskvalifikovali a Sergio má najednou aspoň ten jeden bod za 10. místo. Nutno ale dodat, že by třeba na bodech ten závod zajel, jenomže hned po startu měl kolizi s Estebanem a musel do boxů, aby mu vyměnili pneumatiku, kterou postihl defekt.

Takže pak musel dohánět ztrátu. 

Perfektně se předvedl Valtteri. A ačkoliv Kevin byl opravdu výborný, tak mužem závodu pro mě je právě Valtteri Bottas. Vysvětlím. Kvalifikoval se na 10. místo, ale dostal penalizaci za výměnu převodovky, takže startoval až jako 15. Po startu se posunul vpřed a posouval se až někam na šesté místo. Pak trefil zeď a poničil si pneumatiku. Po výměně v boxech byl zase tam, co na startu a boj musel začít znova. A on to znova dokázal, a nakonec z toho bylo nádherné páté místo! Já věřím, že kdyby nedostal tu penalizaci na startu, tak bojoval o bednu :-)

Ještě musím říct, že ačkoliv letos rozhodně nebudu fanynkou Toro Rosso, tak oba dva piloti předvedli velmi dobrý výkon. A tým byl nakonec jediným týmem, který je poháněný motory Renault, a který dojel do cíle s oběma vozy a navíc oba byli na bodech. Daniil Kvyat se jako nováček také představil ve velmi dobrém světle.

Naopak výkon Ferrari mi přišel takový nemastný, neslaný. Alonso byl sice čtvrtý a Kimi sedmý, ale nějak nebylo nic, čím by mě zaujali.

A u Sauberu už to zase začíná. Po diskvalifikaci Daniela to je totiž pro ně 11. a 12. místo, tedy první dvě pod body. Naopak 13. Max Chilton asi skákal radostí. Navíc on prodloužil svou šňůru závodů dojetých do cíle. Loni dokončil úplně všechny a letos v tom zatím pokračuje. Sama jsem hodně zvědavá, jak dlouho mu to vydrží.

Absolutně ale nechápu, co se dělo s Bianchim. On zastavil na startu, takže pak startoval z pit lane. Ale najednou u něj vidím DNF, tak jsem si myslela, že nakonec musel odstoupit, ale po pár kolech byl najednou v pořadí a dokonce dojel do cíle. Ano, nebyl vůbec klasifikovaný, protože měl ztrátu 8 kol, ale aspoň oba vozy Marussia viděly cíl. Tak si říkám, oni mu něco opravovali na voze a po osmi kolech ho vyslali zpátky na trať?

Teď něco k těm, kteří nedokončili. Lotus. Maldonado startoval z posledního místa, Romain Grosjean z pit lane. Oba odstartovali a dokonce to vypadalo, že oba závod dokončí. Jenom jsem o tom začala během závodu přemýšlet, tak jeden po druhém odstoupili. Obojí bylo údajně kvůli problémům s ERS. Což je, jak jsem se dočetla, KERS, ale pro letošek nějak upravený, proto se to jmenuje trochu jinak :-O Jinak ale Romain byl prý šťastný, že odjel 43 kol. Podle svých slov čekal, že jich odjede tak 15 až 20 a ne 43, takže je to úspěch. Tomu se říká pozitivní přístup k věci! :-)

Další tým, u kterého nedojel do cíle ani jeden vůz, byl Caterham. Což mě mrzí, jelikož jim letoška fandím o něco víc než Marussii. A to zejména kvůli pilotovi, který vypadl ze závodu jako první. Kamui Kobayashi totiž sestřelil Felipe Massu. Ale nebyla to tak úplně jeho chyba, protože mu selhaly brzdy a už se s tím prostě nedalo nic dělat. Je mi ho líto :-( Druhý pilot Caterhamu Marcus Ericsson zase nedokončil kvůli nějakým problémům s tlakem oleje....

Líto je mi i již zmíněného Massy. Vždycky je smutné, když pilot vypadne ne vlastní vinou. Na druhou stranu tentokrát to nebyla ani Kamuiova jezdecká chyba, protože selhala technika. Ano, zastávám se Kamuie a zastávat budu :-D

To, že ze závodu vypadl vůz Red Bull, jsem tak nějak tušila, že se stane. Že to bude Vettel jsem už tušila méně. Ale jak sám tým pak přiznal, oba vozy měly potíže a vlastně tak byl zázrak, že s tím Daniel dojel do cíle. Takže možná, že ta diskvalifikace není až tak překvapivá, jak to na začátku vypadalo. Každopádně chudák Daniel, že to padlo zrovna na něj a zrovna při jeho domácím závodě a zrovna, když se tak zadařilo. Jak už jsem ale napsala výše, jsem si jistá, že v Malajsii bude Dan opět silný :-)

Naopak to, že by mohl kvůli technickým potížím vypadnout vůz Mercedes, jsem neočekávala. Byla jsem opravdu překvapena, když Hamiltonovi hlásili, že musí odstoupit. Já ho už před týdnem pasovala na vítěze úvodního závodu, takže tady jsem se netrefila. A musím říct, že jak jsem uplynulé roky Hamiltona neměla ráda, tak teď mi ho bylo i líto. Vlastně už loni mi vůbec nevadil a dokonce jsem mu fandila, když bojoval o vítězství. No co se to se mnou děje :-D Na druhou stranu to, že vyhraje Mercedes jsem trefila dobře a navíc mým tipem je, že Nico bude letos mistrem světa, takže vlastně zas tak mimo jsem nebyla :-D :-D

A koukám, že jsem se nějak moc rozepsala. Ale to víte, první závod sezóny a navíc se toho dělo docela dost, takže jsem cítila potřebu se k tomu vyjádřit. Navíc mám stále pocit, že to není vše, že jsem ještě něco chtěla, ale už asi ne :-D To já vždycky těsně po závodě mám milióny věcí, který potřebuju (pravděpodobně pod návalem emocí z pravě skončeného závodu) napsat, ale postupem času se to uklidní a vychladne :-D

Aktualiz.: Ještě jsem si na něco vzpomněla, s čím bych se s vámi ráda podělila. A sice moji rodiče. To totiž bylo takový trošku vtipný. Oni sledují F1 jen tak okrajově. Táta teda dřív byl fanda, párkrát vzpomínal, jak sledoval dobu Senny a tak. A taky měl (a podle jeho občasných komentářů asi stále má) rád Kekeho Rosberga. Za čož ho mám strašně moc ráda, protože Keke je Fin :-D Prý taťkovi v mládí dokonce říkali Keke, že prý mu byl podobný :-D :-D Ale chtěla jsem něco jiného. Takže, naši sledují F1 okrajově, vědí zhruba kdo je kdo a tak. Jenže před touto sezónou se událo tolik novinek. A to oni samozřejmě nesledují. Je zajímají maximálně výsledky kvalifikace a průběh závodu. A v neděli, když závod skončil (na který jsme se já a ségra dívaly u nás v pokojíčku pěkně z postele), přišli k nám do pokoje a ptali se, kdo že to je ten Ricciardo a Magnussen? A jak to, že Nico Rosberg vyhrál? On je tak dobrý? Taťka samozřejmě trochu spokojen, protože je to syn Kekeho :-D A jak to, že Vettel, ani Hamilton nedokončili? A kde je Ferrari? To už jsem si loni všimla, že táta fandí Ferrari. A kdo že to je s Alonsem ve Ferrari? My jsme se se ségrou jenom usmívaly. A oni na nás, že to tak do hloubky nesledují, ale nechápou, co se tam děje, tak chtějí vysvětlení :-D Nás to pobavilo, ale na druhou stranu to bylo tak krásný, že je to taky zajímá :-) Mamka pak byla úplně super, když se s náma chtěla dívat na vyhlášení, protože se jí líbí Nico Rosberg. Doslova řekla, že to pěknej kluk :-D To jen taková perlička z naší rodiny. Myslím, že se tady o to s váma můžu podělit ;-)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: VC Austrálie 2014: můj komentář katka 18. 03. 2014 - 20:04
RE(2x): VC Austrálie 2014: můj komentář niki 18. 03. 2014 - 22:16
RE(3x): VC Austrálie 2014: můj komentář katka 19. 03. 2014 - 14:19
RE: VC Austrálie 2014: můj komentář šárka 19. 03. 2014 - 16:03
RE(2x): VC Austrálie 2014: můj komentář niki 20. 03. 2014 - 10:28
RE: VC Austrálie 2014: můj komentář karlos 21. 03. 2014 - 07:38