Sezóna 2014: Statistiky

12. únor 2014 | 15.38 |

Před začátkem nové sezóny, která se nezadržitelně blíží, mi dovolte pár zajímavých statistik, co se pilotů týče. Něco podobného jsem tu měla i loni a rozhodla jsem se to napsat znovu. Oproti loňsku to ale asi bude o něco delší článek.

Čísla pilotů

Začněme novinkou pro letošní rok. Čísla pilotů na vozech, které si sami mohli vybrat ze stupnice 2 až 99, protože jednička je rezervovaná pro mistra světa. Piloti ovšem moc kreativní nebyli a většina z nich si vybrala nízké číslo. Do čísla 30 si své závodní číslo vybralo hned 19 pilotů! Číslo vyšší než 30 zvolili pouze 3 piloti – Hamilton (44), Bottas (77) a Sutil (99). 

Přestupy

Co se změn týmů oproti loňsku týče, tak přestupy byly docela v hojném počtu. V týmu, co loni zůstává letos 11 pilotů, zbytek změnil své působiště. Daniel Ricciardo přišel z Toro Rosso do Red Bullu. Kimi Räikkönen vyměnil Lotus za Ferrari, kam se po několika letech vrátil. Pastor Maldonado přešel z Williamsu do Lotusu, zatímco do Williamsu přišel z Ferrari Felipe Massa. Z týmu Force India do týmu Sauber přešel Adrian Sutil a Nico Hülkenberg volil opačnou cestu, tedy ze Sauberu do Force Indie. Sergio Pérez také přišel do Force Indie, ten ale z McLarenu. Kompletní složení měnily dva týmy – Force India a Caterham. Naopak týmy, kde složení zůstalo úplně stejné jako loni, jsou také jenom dva – Mercedes a Marussia.

Piloti, kteří přišli a piloti, kteří odešli

V poli máme tři nováčky plus jednoho navrátilce. Ze Světové série renault 3,5 přichází Kevin Magnussen a jde rovnou do McLarenu. Z GP2 přichází Marcus Ericsson, který bude závodit pro Caterham. Ze série GP3 poté přichází Daniil Kvyat. Ten bude závodit pro tým Toro Rosso. Po roční pauze se do F1 vrací Kamui Kobayashi, který strávil rok ve vytrvalostních závodech, kdy jezdil za Ferrari. Teď bude jezdit v Caterhamu.

Z toho logicky vyplývá, že když máme nováčky, tak také musíme mít piloty, na které místo nezbylo. Mark Webber svůj odchod z F1 oznamoval již dříve, takže s tím se počítalo. Další piloti ale asi byli smutní, protože na ně se místo nedostalo. Jsou to Charles Pic, který F1 opouští po dvou letech a kdo ví, jestli se do ní ještě někdy vrátí. Giedo van der Garde opouští F1 dokonce po jednom jediném roku. I když v jeho případě se slovo opouští moc nehodí, protože se stal alespoň záložním a testovacím pilotem týmu Sauber. A nedostalo se ani na Paula di Restu, který se vrací do DTM, odkud do F1 přišel a tenkrát byl považován za velký talent a mnozí o něm mluvili jako o budoucím mistru světa.

Pět mistrů světa na startu

Ve startovním poli máme letos 5 mistrů světa, kteří dohromady získali 9 titulů. Těmi pěti piloty jsou Sebastian Vettel (4 tituly), Fernando Alonso (2 tituly), Kimi Räikkönen (1 titul), Jenson Button (1 titul) a Lewis Hamilton (1 titul).

Věkové rozdíly

Pojďme se podívat, jak jsme na tom s věkem.

Průměrný věk je 26,36 let. Počítala jsem to podle toho, kolik je danému pilotovi zrovna teď let a brala jsem to na roky. Přepočítavat to na měsíce či dny, jak některé statistiky uvádějí, po mě chtít nemůžete. Takže alespoň takhle zhruba. Nejstarším pilotem v poli je Kimi Raïkkönen (nar. 17.10.1979), tím nejmladším je Daniil Kvyat (nar. 26.4.1994). Věkový rozdíl mezi nimi je 14 a půl let. Podívejme se na jednotlivé týmy. Rozhodně nejstarší složení, co se věku týče, má Ferrari. Jak Kimi Räikkönen, tak i Fernando Alonso již oslavili 30 let. Naopak nejmladším týmem je Toro Rosso, kde Daniil Kvyat ještě nemá ani 20 let a Jean-Eric Vergne má 23 let. Největší věkový rozdíl mezi týmovými kolegy je mezi těmi v McLarenu. Jenson Button je o 12 let a 9 měsíců starší než jeho nový týmový kolega Kevin Magnussen. Naopak nejmenší věkový rozdíl je mezi piloty Mercedesu Lewisem Hamiltonem a Nicem Rosbergem. Hamilton je o 5 měsíců starší než jeho německý týmový kolega. 

V poli je 22 pilotů ze 13 zemí

Opět je na startovním roštu 22 pilotů. Ti pocházejí celkem ze 13 zemí. Největší zastoupení má Německo se čtyřmi piloty (Vettel, Rosberg, Hülkenberg, Sutil). Velká Británie má tři zástupce (Button, Hamilton, Chilton), stejně tak Francie (Grosjean, Vergne, Bianchi). Po dvou závodnících má Finsko (Räikkönen, Bottas) a Mexiko (Pérez, Gutiérrez). Země, které mají po jednom pilotovi, jsou Austrálie (Ricciardo), Španělsko (Alonso), Dánsko (Magnussen), Venezuela (Maldonado), Brazílie (Massa), Rusko (Kvyat), Japonsko (Kobayasi) a Švédsko (Ericsson).

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře