Marcus Ericsson

22. leden 2014 | 18.41 |

06

Marcus Ericsson se narodil 2. září 1990 ve švédském městě Kumla. 

Poprvé si závodění vyzkoušel za volantem motokáry, když mu bylo devět let, tedy v roce 1999.

V letech 2004 a 2005 závodil v motokárách ve svém rodném Švédsku, i v Itálii. Ve švédském šampionátu se umístil na celkovém čtvrtém místě. V roce 2005 zvítězil jak ve švédském šampionátu, tak i v severském. 

V roce 2007 se dostal do britské Formule BMW. Závodil pro tým Fortec. Vyhrál 7 závodů z 18 a ve své debutové sezóně se stal šampiónem v této sérii.

V roce 2008 se přesunul do britské Formule 3. Zůstal ale věrný týmu Fortec. Celkově se nakonec umístil na pátém místě, když dokázal dva závody vyhrát. Toho roku se také zúčastnil Macao Grand Prix. Závod však nedokončil.

V roce 2009 se přesunul do Japonska, kde jezdil v japonské Formuli 3 za tým Tom's Toyota. A v celém šampionátu nakonec i zvítězil. Opět se zúčastnil i závodu v Macau, tentokrát ho však dokončil, a to na čtvrtém místě. V tomto roce se také zúčastnil testování vozů GP2 v Abu Dhabi. Zajezdil si ve voze týmu ART. V prosinci také dostal příležitost v testu mladých talentů jet ve voze Formule 1 mistrovského týmu Brawn GP. 

Na přelomu let 2009 a 2010 jel asijskou odnož GP2. Jel za ART a také za tým Super Nova.

Za tým Super Nova pokračoval i v roce 2010 v hlavní sérii GP2. Na začátku sezóny byl jeho týmovým kolegou český pilot Josef Král, ten byl ale po pár závodech vyměněn za Lucu Filippiho. Král pak jel opět až poslední závod sezóny. Marcusovi se ale v tom roce moc nedařilo. Dokázal sice vyhrát sprint ve Valencii, ale žádný další výrazný úspěch se nedostavil. Získal celkem pouze 11 bodů a umístil se na 17. místě.

V roce 2011 se účastnil jak asijské GP2, tak i hlavní GP2 a vše absolvoval s týmem iSport International. V obou případech byl jeho týmovým kolegou Sam Bird. Marcusovým nejlepším výsledkem v sezóně bylo dvakrát třetí místo ze sprintu ve Španělsku a hlavního závodu ve Velké Británii. Jinak ani v této sezóně žádný další výrazný úspěch nepřišel, i když měl jedno čtvrté a tři pátá místa, ale žádné vítězství. Celkem získal 25 bodů a skončil na desátém místě.

V roce 2012 zůstal v GP2 a zůstal závodit pro tým iSport. Jeho týmovým kolegou byl tentokrát Jolyon Palmer. Marcus si oproti minulým dvěma letům v GP2 polepšil, když jeden závod vyhrál, třikrát byl druhý a jednou třetí. V celkovém hodnocení skončil na osmém místě se 124 body. 

Pro sezónu 2013 se přesunul do mistrovského týmu DAMS, a dokonce to byl on, kdo vezl na své formuli číslo 1. K mistrovskému výkonu měl však bohužel daleko. V prvních devíti závodech sezóny vůbec nebodoval (počítám každý závod zvlášť, ne pouze závodní víkend). První body si připsal až ve sprintu na okruhu Silverstone. Od té doby se trochu zvedl. Dokázal vyhrát hlavní závod v Německu, byl třikát druhý a jednou třetí.

Celkově měl nakonec na svém kontě 121 bodů a skončil na šestém místě, takže to nakonec byl jeho nejlepší rok v GP2, alespoň, co se umístění v šampionátu týče. Nutno také poznamenat, že v GP2 se počítají body i za pole position. Ty měl dvě, ale ani jedno nedokázal zužitkovat. Jen pro úplnost dodejme, že jeho týmovým kolegou byl Stéphane Richelmi.

Již před Vánoci roku 2013 se začalo spekulovat o tom, že Marcus by mohl jezdit v roce 2014 ve Formuli 1 za tým Caterham. A 21. ledna 2014 byla tato zpráva oficiálně potvrzena ze strany týmu. Jeho týmovým kolegou bude Japonec Kamui Kobayashi, který se do Formule 1 vrací po roční pauze.

Jeho maminka se jmenuje Kerstin a tatínek Tomas. Marcus má dva mladší bratry, kteří se jmenují Pontus a Hampus a kteří jezdí na motokárách. Mezi jeho záliby patři fotbal a hokej. Je velkým fanouškem švédského hokejového týmu Örebro. Má rád italskou a švédskou kuchyni. Měří 180 cm. Mezi jeho oblíbené okruhy patří Barcelona, Monako, Silverstone a Spa. Jeho oficiální stránky jsou marcusericsson.com.

Foto:

Když jezdil za iSport

marcus_ericsson_3

marcus_ericsson_2

Když jezdil za DAMS

marcus_ericsson_1

Pódium z hlavního závodu v Německu 2013, první Marcus, druhý James Calado a třetí Stefano Coletti

marcus_ericsson_james_calado_s

Se svým novým týmovým kolegou Kamuiem Kobayashim, testovacím pilotem Robinem Frijnsem a šéfem Caterhamu Cyrilem Abiteboulem

02


Zdroj: wikipedia.org; marcusericsson.com; google.cz


 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře